سایه سنگین حملات طالبان بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

سایه سنگین حملات طالبان بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حملات گروه طالبان در هفته‌های اخیر وهمزمان با نیمه تمام ماندن مذاکرات صلح افغانستان بین طالبان و آمریکا شدت یافته است.

آگهی

میلیون‌ها شهروند افغانستان روز شنبه در حالی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق‌های رأی خواهند رفت که خطر حمله شبه نظامیان طالبان روند رای گیری را تهدید می‌کند.

نامزدهای اصلی این دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اشرف غنی، رئیس جمهوری فعلی و عبدالله عبدالله هستند. آنها به دنبال توافقی که پس از انتخابات پرحاشیه سال ۲۰۱۴ با یکدیگر دست یافتند قدرت را در این کشور جنگزده با یکدیگر تقسیم کردند.

عبدالله عبدالله پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ اعتبار کمیسیون انتخابات را زیر سوال برده بود. او پس از انتخابات با میانجیگری قدرت‌های خارجی با اشرف غنی به توافق دست یافت و به عنوان رئیس اجرایی دولت افغانستان مشغول به کار شد.

حملات گروه طالبان در هفته‌های اخیر وهمزمان با نیمه تمام ماندن مذاکرات صلح افغانستان بین طالبان و آمریکا شدت یافته است.

اشرف غنی، رئیس جمهوری ۷۰ ساله افغانستان در حالی در این دوره با عبدالله عبدالله، ۵۹ ساله رقابت خواهد کرد که مساحت مناطقی که گروه طالبان هم اکنون در این کشور در اختیار دارد به بیشترین میزان از سال ۲۰۰۱ میلادی (زمان سقوط حکومت طالبان) تاکنون رسیده است.

در جریان حملات طالبان که پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در این کشور روی داد بیش از ۱۷۰ نفر کشته شدند. این در حالی است که بیش از ۳۰۰ نفر نیز در این حملات مجروح شدند.

سخنگوی گروه طالبان روز جمعه اعلام کرد که این گروه کنترل ولسوالی دره صوف پایین در ولایت سمنگان را در اختیار گرفته است.

آمارها حاکی است که از جمعیت ۳۴ میلیون نفری افغانستان ۹ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده‌اند.

مقام‌های افغانستان اعلام کرده‌اند که بیش از ۱۰۰ هزار نیروی امنیتی وظیفه مقابله با شبه نظامیان و حفاظت از شعب اخذ رای را برعهده خواهند داشت. با این حال انتظار می‌رود که درهای صدها شعبه اخذ رای در روز انتخابات از بیم حملات طالبان بسته بماند.

عبدالله عبدالله در حالی که هنوز رای گیری انجام نشده اشرف غنی را به سوءاستفاده از قدرت و استفاده از منابع دولتی در کارزار انتخاباتی خود متهم کرده است. وی ابراز نگرانی کرده است که تقلب‌های انتخاباتی، دموکراسی در این کشور را بیش از پیش متزلزل کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان در راه پکن؛ دولت افغانستان درباره شرکت در نشست چین تصمیم نگرفته است

انفجار در ولایت ننگرهار افغانستان دستکم ۶۲ کشته بر جای گذاشت

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود