انفجار در ولایت ننگرهار افغانستان دستکم ۶۲ کشته بر جای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انفجار در ولایت ننگرهار افغانستان دستکم ۶۲ کشته بر جای گذاشت
Copyright  Reuters

در جریان انفجار بمب در مسجدی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان دستکم ۶۲ نفر کشته و بیش از یکصد نفر زخمی شده‌اند.

شبکه طلوع افغانستان گزارش داده است که دو انفجار در «جو دره» ولسوالی هسکه مینۀ ولایت ننگرهار و در جریان برگزاری مراسم نماز جمعه روی داده است.

عطاالله خوگیانی، سخن‌گوی والی ننگرهار، با اعلام خبر کشته شدن ۶۲ نفر در پی این حادثه به خبرنگاران گفته است با انفجار بمب سقف مسجد پایین آمده است و افراد زیر آوار گرفتار شده‌اند.

سهراب قادری، یک عضو شورای ولایت ننگرهار، گفته است شمار تلفات احتمالا بالاتر خواهد رفت چرا که هنوز نیروهای امداد در حال تخلیه درآوردن آسیب دیدگان از زیر آوار هستند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک شاهد عینی گفته است در زمان انفجار حدود ۳۵۰ نمازگزار داخل مسجد بوده‌اند.

هنوز گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است. هم گروه طالبان و هم گروه داعش در این منطقه فعال هستند با این حال طالبان ساعاتی پیش با محکوم کردن این حمله توپ را به زمین نیروهای دولتی افغانستان و داعش انداخت.

انفجار امروز در حالی به وقوع پیوسته است که افغانستان در ماه‌های اخیر دور تازه‌ای از خشونت‌ها را تجربه می‌کند.

روز پنجشنبه سازمان ملل با انتشار گزارشی از وضعیت انسانی در افغانستان، شمار قربانیان در سه ماهه سوم سال میلادی را در این کشور در بیش از یک دهه گذشته «بی سابقه» توصیف کرد.

مطابق این آمار در بازه زمانی ابتدای ژوئیه تا آخر سپتامبر در افغانستان ۱۱۷۴ غیرنظامی کشته و ۳۱۳۹ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

بنابر اعلام این نهاد بین المللی، ماه ژوئیه در تابستان امسال با ۴۲۵ کشته مرگبارترین ماه برای غیرنظامیان در طول ده سال گذشته بوده است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) افزوده است در طول یک دهه جنگ در افغانستان، ۲۷هزار و ۳۹۵ غیرنظامی جان باخته‌اند و ۵۱هزار و ۴۳۲ غیرنظامی دیگر نیز مجروح شده‌اند.

بیشتر بخوانید: