کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه هم چنان به اتهام جاسوسی در زندان می ماند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه هم چنان به اتهام جاسوسی در زندان می ماند

به گفته یکی از وکلای دادگستری دادگاهی در ترکیه، کارمند کنسولگری ایالات متحده که به اتهام جاسوسی در بازداشت به سر می برد هم چنان تا برگزاری دادگاه بعدی، ماه دسامبر آینده، باید در زندان بماند.

متین توپوز، مترجم و رابط «سازمان مبارزه با مواد مخدر» در کنسولگری ایالات متحده، نزدیک به ۲۳ ماه است که به اتهام جاسوسی در زندان است. وکیل او هالیت آکالپ، می گوید یازدهم دسامبر آینده دادگاه وی برگزار خواهد شد.

آقای توپوز متهم به جاسوسی برای شبکه فتح الله گولن، رهبر مخالفان ترکیه است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، آقای گولن را طراح کودتای نافرجام سه سال پیش می داند.

کاخ سفید بارها با حمایت از متین توپوز اعلام کرده که او بی گناه است و خواستار آزادی او شده است. دادگاه ترکیه می گوید دلیل بازداشت طولانی آقای توپوز حضور شاهد دیگری در دادگاه است اما وکلای این کارمند کنسولگری آمریکا می گویند شاهد دیگری در این پرونده وجود خارجی ندارد. متین توپوز در آخرین دفاعیاتش اعلام کرده است که بی گناه است و خواسته تا از زندان آزاد شود.

خبرگزاری رویترز ادعا می کند که وکلای آقای توپوز خواستار محاکمه وی توسط دادگاه حقوق بشر اروپا شده اند. آنها درخواست خود را در ماه ژانویه گذشته مطرح کرده اند و قضات این دادگاه با این درخواست موافقت کرده اند.