Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ترکیه شهرداران سه شهر کردنشین را به اتهام ارتباط با حزب کارگران کردستان برکنار کرد

ترکیه شهرداران سه شهر کردنشین را به اتهام ارتباط با حزب کارگران کردستان برکنار کرد
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهرداران شهرهای دیاربکر، وان و ماردین که همگی اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) هستند به جرایم متعددی از جمله عضویت در سازمان تروریستی و اشاعه پروپاگاندای یک گروه تروریستی متهم شده‌‌اند.

آگهی

وزارت کشور ترکیه روز دوشنبه شهرداران منتخب سه شهر کردنشین دیاربکر، وان و ماردین را به اتهام ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ ک ک) برکنار کرد. مسئولیت این شهرداری‌ها به استانداران این مناطق واگذار شده است.

این سه شهردار که همگی اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) هستند به جرایم متعددی از جمله عضویت در سازمان تروریستی و اشاعه پروپاگاندای یک گروه تروریستی متهم شده‌‌اند. همگی این شهرداران در جریان انتخابات محلی ۳۱ مارس ۲۰۱۹ انتخاب شده بودند.

عدنال میزراکل شهردار دیاربکر با ۶۳ درصد آرا، احمد ترک شهردار ماردین با ۵۶ درصد آرا و بدیا اوزگوکچه ارتان با ۵۴ درصد آرا پیروز انتخابات شهرداری‌های این سه شهر کردنشین شده بودند.

آنکارا می‌گوید که این شهرداران برخلاف قانون شهرداری‌ها تلاش داشتند شهرداری‌ها را تبدیل به مراکز تماس با سازمان‌های جدایی‌طلب کنند.

در بیانیه وزارت کشور ترکیه آمده است که این شهرداران پس از انتخابات مارس ۲۰۱۹ میلادی شروع به تغییر نام خیابان‌ها و پارک‌ها با نمادهای کردی کرده‌اند.

دستگیری ۴۱۸ نفر به ظن ارتباط با سازمان‌های تروریستی

وزارت کشور ترکیه همچنین پس از برکناری این سه شهردار، با انتشار توئیتی اعلام کرد که پلیس ترکیه روز دوشنبه ۴۱۸ نفر مظنون به ارتباط با «پ ک ک» را در ۲۹ استان ترکیه دستگیر کرده است. وزارت کشور ترکیه می‌گوید که عملیات دستگیری افراد مرتبط با گروههای «تروریستی» همچنان ادامه دارد.

حزب دموکراتیک خلق‌ها در واکنش به برکناری شهرداران و دستگیری صدها نفر توسط پلیس ترکیه در توئیتی نوشته است که «سرکوب و دستگیری مانع پیگیری هدف به حق‌مان نخواهد شد.»

شبه نظامیان حزب کارگران کردستان دهه‌هاست که با دولت ترکیه مبارزه می‌کنند و ترکیه و آمریکا آنها را گروهی تروریستی می‌دانند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ماه مارس هشداد داده بود که اگر شهرداران عضو حزب دموکراتیک خلق‌ها مانند پیشینان‌ خود عمل کنند و با حزب کارگران کردستان مناسباتی برقرار کنند، بار دیگر برکنار خواهند شد.

ترکیه در سال ۲۰۱۶ میلادی دهها شهردار شهرهای کردنشین جنوب‌شرق این کشور را به اتهام ارتباط با «پ ک ک» برکنار و برای آنها جانشنین تعیین کرده بود.

اردوغان مکررا حزب دموکراتیک‌ خلق‌ها را به ارتباط با «پ ک ک» متهم کرده است.

حزب کارگران کردستان از ۱۹۸۴ میلادی تاکنون با دولت ترکیه درگیر است؛ بیش از ۴۰ هزار نفر تا کنون در اثر درگیری میان دو طرف کشته شده‌اند. عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان در سال ۱۹۹۹ دستگیر و به حبس ابد محکوم شد با این حال تاکنون راه حلی برای حل مسئله کردها در ترکیه یافت نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقامات کردستان عراق: طرح حمله پ‌کاکا به دیپلمات‌های خارجی را خنثی کردیم

کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه هم چنان به اتهام جاسوسی در زندان می ماند

احمد داوداوغلو نخست وزیر سابق ترکیه و یار دیرین اردوغان از حزب عدالت و توسعه کناره‌گیری کرد