کمیته حفاظت از روزنامه نگاران: ایران یکی از ۱۰ کشور با بیشترین میزان سانسور است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کمیته حفاظت از روزنامه نگاران: ایران یکی از ۱۰ کشور با بیشترین میزان سانسور است
Copyright  عکس از آرشیو

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران می گوید ایران یکی از ده کشوری است که رسانه ها در آنها با سانسور شدید روبرو هستند.

در گزارش جدید این کمیته ایران در جایگاه هفتم کشورهایی قرار گرفته است که با بیشترین موج سانسور رسانه ها مواجه هستند. ایران در این فهرست در کنار کشورهایی همچون کره شمالی، چین و عربستان سعودی قرار دارد.

بنا به این گزارش اریتره بدترین کشور از نظر آزادی رسانه ها در جهان است. از دیگر کشورهایی که نامشان در فهرست ۱۰ کشور با محدودترین میزان آزادی رسانه دیده می شود می توان به ترکمنستان، همسابه شمال شرقی ایران اشاره کرد.

به گزارش کمیته حفاظت از روزنامه نگاران رسانه ها در سه کشور اریتره، کره شمالی و ترکمنستان تنها «سخنگوی حکومت ها» هستند و هرگونه روزنامه نگاری مستقل تنها در تبعید امکانپذیر است.

در این گزارش آمده است که دیگر کشورهای این فهرست از جمله ایران از روش های مختلف برای سرکوب آزادی رسانه ها از جمله «اذیت و آزار» و «بازداشت خودسرانه» روزنامه نگاران استفاده می کنند.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران به طور خاص از ایران، عربستان، چین و ویتنام به دلیل «زندانی کردن خبرنگاران و خانواده هایشان و اذیت و آزار» آنها انتقاد کرده است.

فهرست بدترین کشورها از نظر آزادی رسانه ها براساس معیارهایی از جمله اعمال محدودیت بر رسانه های مستقل، قوانین افترا، ممنوعیت انتشار اخبار جعلی، محدودسازی دسترسی به پایگاه های اینترنتی خبری، نظارت بر خبرنگاران و قوانین دریافت مجوز برای رسانه ها تهیه شده است.