Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اخباری جدید از وضعیت دو خبرنگار خارجی ناپدید شده در عربستان سعودی

اخباری جدید از وضعیت دو خبرنگار خارجی ناپدید شده در عربستان سعودی
Copyright Reporters Without Borders- RSF
Copyright Reporters Without Borders- RSF
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مروان المریسی، خبرنگار یمنی حدود یکسال پیش پس از سفر به عربستان ناپدید شد و عبدالرحمن فرحانه، خبرنگار اردنی نیز در فوریه سال جاری میلادی در شرق این کشور مفقود گردید.

آگهی

سازمان غیردولتی گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که موفق شده است اطلاعاتی جدید دربارۀ وضعیت دو خبرنگار ناپدید شده در عربستان سعودی دریافت کند.

مروان المریسی، خبرنگار یمنی حدود یک سال پیش و پس از سفر به عربستان ناپدید شد و عبدالرحمن فرحانه، خبرنگار اردنی نیز در فوریه سال جاری میلادی در شرق این کشور مفقود گردید.

اگرچه حدود یکماه پیش مقامات عربستان سعودی خبر بازداشت عبدالرحمن فرحانه را تایید کرده بودند اما تا این لحظه حاضر به ارائه اطلاعاتی از سرنوشت مروان المریسی حتی مرگ یا زنده بودن او نشده‌اند.

گزارشگران بدون مرز روز دوشنبه به نقل از همسر آقای المریسی اعلام کرد که این خبرنگار یمنی زنده است.

خانم المریسی در پیامی توییتری نوشت که سرانجام پس از زمانی بیش از یازده ماه بی‌خبری، شوهرش با او تماس تلفنی بسیار کوتاهی داشته و به این ترتیب از زنده بودن او مطمئن شده است؛ این تماس تلفنی که تنها چند دقیقه طول کشیده است.

این اولین بار از زمان ناپدید شدن مروان المریسی است که او توانسته است با یکی از اعضای خانواده‌اش تماس بگیرد. همسر مروان المریسی می‌گوید که در این تماس کوتاه، شوهرش در این باره که در کجا نگهداری می‌شود، چیزی نگفته است.

سازمان غیردولتی گزارشگران بدون مرز یکی از امضا کنندگان نامه‌ای در سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی بود که از عربستان سعودی می‌خواست دربارۀ آقای المریسی و سرنوشت مبهم او اطلاع‌رسانی کنند.

این سازمان همچنین به نقل از خانوادۀ عبدالرحمن فرحانه اعلام کرد که احتمالا او به زودی آزاد می‌شود.

این خبرنگار اردنیِ ۶۰ ساله برای شبکۀ خبری الجزیره کار می‌کرد و از حدود ۳۰ سال پیش ساکن شهر دمام در شرق عربستان بود. همکاری او با الجزیره تا زمان قطع روابط دیپلماتیک ریاض و دوحه ادامه داشت.

آقای فرحانه که اخبار مربوط به درگیری‌های اسرائیل و فلسطینی‌ها را نیز پوشش می داد در ۲۲ فوریه در شهر دمام ناپدید شد.

بر اساس آخرین اطلاعات دریافت شده از خانوادۀ او، مقامات عربستان به سفیر اردن در این کشور گفته‌اند که خبرنگار اردنی به زودی آزاد خواهد شد؛ تاریخ آزادی او اعلام نشده است.

محل نگهداری آقای فرحانه نیز همچون مروان المریسی نامشخص است.

بنا بر اعلام گزارشگران بدون مرز در حال حاضر دست‌کم ۲۹ خبرنگار و وبلاگ‌نویس در عربستان سعودی همچنان در بازداشت هستند و از سرنوشت دو خبرنگار ناپدید شدۀ دیگر نیز در این کشور خبری در دست نیست.

بنا بر اعلام این سازمان غیردولتی، عربستان در موضوع آزادی مطبوعات در میان ۱۸۰ کشور جهان یکی از پایین‌ترین رتبه‌ها یعنی ۱۷۲ را دارد؛ رتبۀ ایران در این جدول ۱۷۰ است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران: ایران یکی از ۱۰ کشور با بیشترین میزان سانسور است

گزارش سالانۀ عفو بین‌الملل دربارۀ وضعیت حقوق بشر در ایران و جهان

پرواز آسانژ به سوی استرالیا؛ آیا آزادی بنیانگذار ویکی‌لیکس در راستای منافع آزادی مطبوعات است؟