Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نگرانی واشنگتن از تحرکات «شبه نظامیان چین» در مرز هنگ کنگ

تظاهرات در هنگ کنگ
تظاهرات در هنگ کنگ Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتراض های عمومی پس از طرح لایحه جنجالی استرداد مظنونان به ارتکاب جرائم از هنگ کنگ به چین کلید خورد به نحوی که با گسترده شدن تظاهرات و مخالفت های مردمی، دولت مجبور به عقب نشینی شد و اعلام کرد که اجرای این لایحه قانونی را به حالت تعلیق در می آورد.

آگهی

آمریکا نسبت به آنچه «تحرکات شبه نظامی چین» در مرز این کشور با هنگ کنگ خوانده به شدت ابراز نگرانی کرده و از پکن خواسته است به وضعیت خودگردان این مستعمره سابق بریتانیا احترام بگذارد.

ورازت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی شدید از آنچه در مرزهای هنگ کنگ با چین می گذرد خواستار آن شد که پکن «بالاترین سطح خودگردانی» را برای هنگ کنگ قائل شود.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگو با فرانس پرس تصریح کرد: «ما خشونت ها در هنگ کنگ را محکوم می کنیم و از کلیه طرف ها می خواهیم از خود خویشتن داری نشان دهند.»

دیپلمات آمریکایی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه کشورش مصمم به حمایت از حق آزادی بیان و آزادی تجمعات مسالمت آمیز در هنگ کنگ است، یادآور شد: «ما قاطعانه اتهام های کذب مبنی بر حضور نیروهای خارجی به عنوان دست های پشت پرده این تظاهرات را تکذیب و رد می کنیم.»

این سخنان در حالی مطرح می شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز سه شنبه شب با انتشار توییتی ضمن درخوست برقراری آرامش در هنگ کنگ با استناد به گزارش های سرویس های اطلاعاتی کشورش اعلام کرده بود که ارتش چین در حال استقرار نیروهایی در مرز این کشور با هنگ کنگ است.

در پی انتشار این توییت وزارت امور خارجه آمریکا در ساعات ابتدایی بامداد روز یکشنبه نیز با صدور بیانیه ای از اتباع کشورش خواسته بود هنگام سفر به هنگ کنگ احتیاط بیشتری به خرج دهند.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا پیشتر به دلیل آنچه از سوی کارشناسان و نخبگان جریان های سیاسی مواضع بسیار محتاطانه در قابل بحران هنگ کنگ خوانده شد، تحت انتقاد های زیادی قرار گرفته بود. برخی از منتقدان حتی مواضع احتیاط آمیز دونالد ترامپ در این خصوص را نوعی «چراغ سبز» به پکن برای سرکوب تظاهرات گسترده هواداران دموکراسی در هنگ کنگ قلمداد کرده بودند.

پس از این انتقاد ها بود که وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه برای نخستین بار به شکلی صریح و آشکار نسبت به تحولات هنگ کنگ موضع گرفت و به مقامات چین هشدار داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این خصوص تاکید کرده است: «ایالات متحده قاطعانه از پکن می خواهد به تعهدات خود در چارچوب بیانیه مشترک چین با بریتانیا مبنی بر اعطای "سطح بالایی از خودگردانی" در هنگ کنگ پایبند باشد.» تاکید بر اصطلاح "سطح بالایی از خودگردانی" در متن بیانیه مشترک چین با بریتانیا سه بار در سخنان وزیر امور خارجه آمریکا تکرار شده است.

در این بیانیه مشترک که زمینه الحاق هنگ کنگ به چین در سال ۱۹۹۷ را تحت شرایطی خاص فراهم کرد دو ماهیت قانونی برای این منطقه تعریف شده که یکی از آنها خودگردانی در پنجاه سال نخست پس از توافق است. بر این اساس هنگ کنگ تا سال ۲۰۴۷ تحت حاکمیت چین قرار خواهد داشت و قرار بر این شد که جدا از دستگاه های سیاست خارجی و دفاعی در بقیه زمینه های اجرایی از خودگرانی در سطحی بالا برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید:

اعتراض های عمومی پس از طرح لایحه جنجالی استرداد مظنونان به ارتکاب جرائم از هنگ کنگ به چین کلید خورد به نحوی که با گسترده شدن تظاهرات و مخالفت های مردمی، دولت محلی هنگ کنگ مجبور به عقب نشینی شد و اعلام کرد که اجرای این لایحه قانونی را به حالت تعلیق در می آورد.

تظاهرات دامنه دار و گسترده ای که با اعتراض به لایحه استرداد مظنونان به ارتکاب جرائم از هنگ کنگ به چین آغاز شد به اعتقاد تحلیلگران مهم ترین بحران سیاسی در این منطقه نیمه خودگردان پس از پایان زمان دوره استیلای بریتانیا در سال ۱۹۹۷ میلادی و پیوستن هنگ کنگ به جمهوری خلق چین محسوب می شود.

از سوی دیگر وزیر امور خارجه فرانسه نیز از مسئولان اجرایی در هنگ کنگ خواسته است برای کاستن از میزان تنش ها و نیز یافتن راه حل مسالمت آمیز بحران باب گفتگو را با معترضان بگشاید.

وزارت امور خارجه چین اخیرا معترضان را «یک گروه بسیار کوچک جنایتکار، خشن و بی رحم» خواند و به سازمان دهندگان تظاهرات در هنگ کنگ هشدار داد که با «آتش بازی نکنند.» پکن همچنین از بریتانیا خواسته است که در امور داخلی هنگ کنگ مداخله نکند. این درخواست پس از آن مطرح شد که بر اساس برخی گزارش ها یک مسئول بلند پایه دولت بریتانیا در تماس با رئیس یک مرکز مالی بین المللی به شدت از تظاهرات و ناآرامی ها که از دو ماه پیش هنگ کنگ را به لرزه انداخته است ابراز نگرانی کرده بود.

پکن بارها این ایده را مطرح کرده که تظاهرات ضد دولتی در منطقه نیمه خودگردان هنگ کنگ از سوی غرب سازماندهی شده اما برای این ادعا جز اظهارات موافق برخی سیاستمداران غربی شواهد و مدارکی ارائه نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران هنگ‌کنگ؛ معلمان آخر هفته خود را با تظاهرات ضد دولتی آغاز کردند

بازگشایی فرودگاه هنگ کنگ؛ چین کار معترضان را شبیه تروریست‌ها خواند

شی: آمریکا چین را تحریک به حمله به تایوان می‌کند؛ در دام نمی‌افتم