Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بازگشایی فرودگاه هنگ کنگ؛ چین کار معترضان را شبیه تروریست‌ها خواند

بازگشایی فرودگاه هنگ کنگ؛ چین کار معترضان را شبیه تروریست‌ها خواند
Copyright REUTERS/Thomas Peter
Copyright REUTERS/Thomas Peter
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت چین در حال فرستادن نیروهای ارتش خود به سمت مرز با هنگ کنگ است.

آگهی

در حالی که فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ پس از چند روز تجمع و درگیری بازگشایی شده و پروازها از سر گرفته شد‌ه‌اند، دولت چین بار دیگر کار معترضان هنگ کنگی را شبیه کار «تروریست‌ها» توصیف کرد.

دفتر امور هنگ کنگ و ماکائو در وزارت امور خارجه چین گفته است که معترضان هنگ کنگی «با تروریست‌ها تفاوتی ندارند». این اداره روز چهارشنبه ۲۳ مرداد ضمن محکوم کردن «اقدامات مجرمانه مشابه تروریسم» در جریان تحصن معترضان در فرودگاه هنگ کنگ، تهدید کرد: «با عاملان این جنایت‌های بسیار خشن بر پایه قانون و با جدیت برخورد خواهد شد.»

صدها تن از معترضان سیاه‌پوش هنگ کنگی که از روز جمعه وارد سالن اصلی پروازهای ورودی فرودگاه هنگ کنگ شده بودند، تا روز سه‌شنبه در آنجا مانده و باعث اختلال در پروازها شدند. تلاش پلیس برای خارج کردن تحصن‌کنندگان به درگیری شدید با آنها انجامید.

حمله به یک خبرنگار و یک گردشگر

دولت پکن «حمله به یک خبرنگار رسانه دولتی چین و یک گردشگر خارجی» را از جمله اقدامات «خشن» معترضان هنگ کنگی در جریان تحصن در فرودگاه خوانده است.

اما معترضان این روایت را قبول ندارند. آنها می‌گویند این افراد بر اثر یورش پلیس ضد شورش، فرار افراد و هرج و مرج ناشی از انتشار گاز اشک‌آور مجروح شده‌اند. به گفته معترضان یکی از مجروحان که دولت مرکزی چین ادعا می‌کند گردشگر خارجی است، در واقع یک مأمور امنیتی مخفی چین بوده که به جمع آنها نفوذ کرده بود.

بیشتر بخوانید:

فرودگاه هنگ کنگ روز چهارشنبه باز شد، اما ده‌ها تن از معترضان هنوز به صورت پراکنده در سالن فرودگاه حضور دارند.

ترامپ: ارتش چین در راه هنگ کنگ است

در بحبوحه درگیری و تنش در فرودگاه هنگ کنگ، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت چین در حال فرستادن نیروهای ارتش خود به سمت مرز با هنگ کنگ است.

ارتش چین در هنگ کنگ پایگاه دارد، اما با این حال هیچ منبع رسمی و رسانه‌ای تاکنون از حضور ارتش چین در هنگ کنگ برای رویارویی با معترضان سخنی نگفته و سرکوب مخالفان تا این زمان تنها به دست پلیس ضد شورش انجام شده است.

بحران در هنگ کنگ از بیش از دو ماه پیش و به دنبال اعتراض برخی از مردم به قانون استرداد متهمان به چین آغاز شد. با وجود آن که این قانون لغو شده، اما راهپیمایان هنگ کنگی در مخالفت با وابستگی این شهر کشور به دولت مرکزی همچنان به اعتراض خود در خیابان‌ها و نیز در فرودگاه ادامه دادند. آنها همچنین خواستار استعفای کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توییتر و فیسبوک:‌ صدها حساب‌ کاربری وابسته به پکن برای تضعیف تظاهرات هنگ کنگ شناسایی شد

راهپیمایی ضد دولتی ده‌ها هزار نفره در هنگ‌ کنگ با شعار آزادی و دموکراسی

نگرانی واشنگتن از تحرکات «شبه نظامیان چین» در مرز هنگ کنگ