Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

راهپیمایی ضد دولتی ده‌ها هزار نفره در هنگ‌ کنگ با شعار آزادی و دموکراسی

راهپیمایی ضد دولتی ده‌ها هزار نفره در هنگ‌ کنگ با شعار آزادی و دموکراسی
Copyright REUTERS/Tyrone Siu
Copyright REUTERS/Tyrone Siu
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس محلی با تجهیزات ضد شورش در سطح شهر حضور داشت و کارت‌های شناسایی برخی از تظاهرکنندگان را کنترل می‌کرد.

آگهی

صدها هزار نفر از مردم هنگ‌ کنگ روز یکشنبه با وجود گرما و بارش شدید باران به خیابان‌ها آمدند تا یازدهمین هفته اعتراضات ضد دولتی را رقم بزنند.

راهپیمایی امروز به درگیری کشیده نشد. با این حال پلیس محلی با تجهیزات ضد شورش در سطح شهر حضور داشت و کارت‌های شناسایی برخی از تظاهرکنندگان را کنترل می‌کرد.

کریس، یک معترض ۲۳ ساله به خبرنگاران رویترز گفت: «آنها [مقام‌های دولتی] به همه می‌گویند که ما آشوب‌گر هستیم. اما راهپیمایی امروز نشان داد که نیستیم.»

وی در ادامه گفت: «این بدان معنا نیست که ما به مبارزه ادامه نخواهیم داد. ما هر آنچه را برای پیروزی لازم داریم انجام خواهیم داد، اما امروز با آرامش راهپیمایی می‌کنیم و پس از ارزیابی جدید به کارمان ادامه می‌دهیم.»

برخی از معترضان دیگران را به آرامش در برابر پلیس دعوت کرده و فریاد می‌زدند: «راهپیمایی امروز مسالمت‌آمیز است! به دام نیفتید! جهان ما را تماشا می‌کند.»

آنها همچنین پلاکاردهایی به همراه داشتند که بر روی آنها شعارهایی در در مورد آزادی و دموکراسی در هنگ‌ کنگ نوشته شده بود.

تعیین دقیق تعداد معترضان امکان‌پذیر نیست اما به گفته خبرنگارانی که در محل حضور دارند حدود ۲۰۰ هزار نفر در این تظاهرات حضور داشتند. 

بیشتر بخوانید:

بحران در منطقه خودمختار هنگ‌‌ کنگ از حدود سه ماه پیش و به دنبال اعتراض برخی از نمایندگان مجلس به قانون استرداد متهمان به چین آغاز شد.

گرچه این اعتراض‌ها سبب شد که این قانون لغو شود، اما اکنون مردم هنگ‌ کنگ می‌گویند که در حال مبارزه با نظام «یک کشور، دو سیستم» هستند که از زمان واگذاری این منطقه از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ میلادی بر آن حاکم شده است.

اساسنامه «یک کشور، دو سیستم» که در دهه ۸۰ میلادی تنظیم شده است حق داشتن نظام‌های مستقل اجتماعی، قانونی و سیاسی را برای منطقه خودمختار هنگ‌ کنگ تا ۵۰ سال پس از انتقال حکومت بریتانیا به چین تضمین می‌کند.

کری لام، رئیس اجرایی دولت هنگ‌ کنگ و مقامات ارشد چینی معترضان را به «تمایل به توسل به تروریسم، خرابکاری و براندازی» متهم می‌کنند.

تا کنون بسیاری از قانون‎گذاران آمریکایی و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اقدامات خشونت‌آمیز دولتی علیه معترضین هنگ‌ کنگی را محکوم کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشایی فرودگاه هنگ کنگ؛ چین کار معترضان را شبیه تروریست‌ها خواند

راهپیمایی سکوت وکلای هنگ کنگ: نگرانیم از پیگرد کیفری به‌عنوان ترور سفید استفاده شود

واکنش مسکو به دیدار بلینکن از کی‌یف در آستانه سفر پوتین به چین: نشانه شکست‌های نظامی اوکراین است