راهپیمایی ضد دولتی ده‌ها هزار نفره در هنگ‌ کنگ با شعار آزادی و دموکراسی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
راهپیمایی ضد دولتی ده‌ها هزار نفره در هنگ‌ کنگ با شعار آزادی و دموکراسی
Copyright  REUTERS/Tyrone Siu

صدها هزار نفر از مردم هنگ‌ کنگ روز یکشنبه با وجود گرما و بارش شدید باران به خیابان‌ها آمدند تا یازدهمین هفته اعتراضات ضد دولتی را رقم بزنند.

راهپیمایی امروز به درگیری کشیده نشد. با این حال پلیس محلی با تجهیزات ضد شورش در سطح شهر حضور داشت و کارت‌های شناسایی برخی از تظاهرکنندگان را کنترل می‌کرد.

کریس، یک معترض ۲۳ ساله به خبرنگاران رویترز گفت: «آنها [مقام‌های دولتی] به همه می‌گویند که ما آشوب‌گر هستیم. اما راهپیمایی امروز نشان داد که نیستیم.»

وی در ادامه گفت: «این بدان معنا نیست که ما به مبارزه ادامه نخواهیم داد. ما هر آنچه را برای پیروزی لازم داریم انجام خواهیم داد، اما امروز با آرامش راهپیمایی می‌کنیم و پس از ارزیابی جدید به کارمان ادامه می‌دهیم.»

برخی از معترضان دیگران را به آرامش در برابر پلیس دعوت کرده و فریاد می‌زدند: «راهپیمایی امروز مسالمت‌آمیز است! به دام نیفتید! جهان ما را تماشا می‌کند.»

آنها همچنین پلاکاردهایی به همراه داشتند که بر روی آنها شعارهایی در در مورد آزادی و دموکراسی در هنگ‌ کنگ نوشته شده بود.

تعیین دقیق تعداد معترضان امکان‌پذیر نیست اما به گفته خبرنگارانی که در محل حضور دارند حدود ۲۰۰ هزار نفر در این تظاهرات حضور داشتند. 

بیشتر بخوانید:

بحران در منطقه خودمختار هنگ‌‌ کنگ از حدود سه ماه پیش و به دنبال اعتراض برخی از نمایندگان مجلس به قانون استرداد متهمان به چین آغاز شد.

گرچه این اعتراض‌ها سبب شد که این قانون لغو شود، اما اکنون مردم هنگ‌ کنگ می‌گویند که در حال مبارزه با نظام «یک کشور، دو سیستم» هستند که از زمان واگذاری این منطقه از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ میلادی بر آن حاکم شده است.

اساسنامه «یک کشور، دو سیستم» که در دهه ۸۰ میلادی تنظیم شده است حق داشتن نظام‌های مستقل اجتماعی، قانونی و سیاسی را برای منطقه خودمختار هنگ‌ کنگ تا ۵۰ سال پس از انتقال حکومت بریتانیا به چین تضمین می‌کند.

کری لام، رئیس اجرایی دولت هنگ‌ کنگ و مقامات ارشد چینی معترضان را به «تمایل به توسل به تروریسم، خرابکاری و براندازی» متهم می‌کنند.

تا کنون بسیاری از قانون‎گذاران آمریکایی و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اقدامات خشونت‌آمیز دولتی علیه معترضین هنگ‌ کنگی را محکوم کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: