Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بحران هنگ‌کنگ؛ معلمان آخر هفته خود را با تظاهرات ضد دولتی آغاز کردند

بحران هنگ‌کنگ؛ معلمان آخر هفته خود را با تظاهرات ضد دولتی آغاز کردند
Copyright REUTERS/Tyrone Siu
Copyright REUTERS/Tyrone Siu
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود آن که قانون استرداد لغو شده اما مردم هنگ‌کنگ می‌گویند که در حال مبارزه با نظام «یک کشور، دو سیستم» هستند که از زمان واگذاری این منطقه از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ میلادی بر آن حاکم شده است.

آگهی

چندین هزار معلم مدرسه و حامیان آنها روز شنبه به خیابان‌های هنگ‌‌کنگ آمدند تا اعتراضات ضد دولتی را ادامه دهند.

گرچه بسیاری تخمین زده‌اند که نیروهای پلیس ممکن است با استفاده از تاکتیک‌های خشونت بارتر سعی در پایان بخشیدن به اعتراضات کند، اما معترضان مجددا به خیابان‌ها آمدند.

بحران در منطقه خودمختار هنگ‌‌کنگ از ۱۰ هفته پیش و به دنبال اعتراض برخی از نمایندگان مجلس به قانون استرداد متهمان به چین آغاز شد.

با وجود آن که این قانون لغو شده، اما مردم هنگ‌کنگ می‌گویند که در حال مبارزه با نظام «یک کشور، دو سیستم» هستند که از زمان واگذاری این منطقه از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ میلادی بر آن حاکم شده است.

اساسنامه «یک کشور، دو سیستم» که در دهه ۸۰ میلادی تنظیم شده است حق داشتن نظام‌های مستقل اجتماعی، قانونی و سیاسی را برای منطقه خودمختار هنگ‌کنگ تا ۵۰ سال پس از انتقال حکومت بریتانیا به چین تضمین می‌کند.

بیشتر بخوانید:

سازمان‌دهندگان تظاهرات امروز مدعی‌اند که بیش از ۲۲ هزار نفر را به خیابان‌ها کشیده‌اند، اما پلیس هنگ‌کنگ تنها حضور ۸ هزار و ۳۰۰ نفر را تایید کرده است.

تظاهرکنندگان پس از اجتماع مسالمت‌آمیز در منطقه تجاری مرکزی به سمت اقامتگاه دولتی کری لام، رئیس اجرایی دولت هنگ‌کنگ راهپیمایی کردند. آنان شعار می‌دادند: «پلیس هنگ‌کنگ قانون را می‎داند، اما قانون را می‌شکنند.»

رئیس اجرایی هنگ‌کنگ که مواضع نزدیک به دولت چین دارد، روز دوشنبه ۱۴ مرداد در یک نشست مطبوعاتی با حمله شدید به معترضان آنها را به تلاش برای «تخریب این شهرکشور هفت میلیونی و براندازی» متهم کرد.

برخی مقامات چینی نیز با اشاره با تخریب اموام عمومی، اختلال در کار فرودگاه و استفاده از سلاح‌های کشنده در روزهای اخیر معتقدند که معترضان «تمایل به توسل به تروریسم» دارند.

در حالی که قانون‎گذاران آمریکایی و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اقدامات خشونت‌آمیز پلیس هنگ‌کنگ علیه معترضین را محکوم کرده‌اند، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده موضعی نرم اتخاذ کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی واشنگتن از تحرکات «شبه نظامیان چین» در مرز هنگ کنگ

ادامه ناآرامی‌ها در هنگ کنگ؛ چین به بریتانیا هشدار داد

راهپیمایی سکوت وکلای هنگ کنگ: نگرانیم از پیگرد کیفری به‌عنوان ترور سفید استفاده شود