ادامه ناآرامی‌ها در هنگ کنگ؛ چین به بریتانیا هشدار داد

دهمین هفته اعتراض ها در هنگ کنگ
دهمین هفته اعتراض ها در هنگ کنگ Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دومینک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا در تماسی تلفنی با کاری لام، رئیس اجرایی دولت هنگ کنگ بر ضرورت انجام تحقیقاتی کاملا مستقل برای روشن شدن ماهیت وقایع اخیر تاکید کرده، اقدامی که با پاسخ خشمگینانه پکن مواجه شده است.

آگهی

هزاران معترض به دولت محلی هنگ کنگ روز یکشنبه برای دهمین هفته پایان هفته پیاپی در خیابان های این شهر تجمع کردند و برغم ممنوعیت اعلام شده توسط پلیس آماده رویارویی با ماموران شدند.

تظاهر کنندگان در نخستین ساعات اولیه بعد از ظهر مقابل ویکتوریا پارک اجتماع کردند تا از آنجا حرکت خود را برای برپایی یک راهپیمایی دیگر برغم عدم مجوز نیروهای امنیتی آغاز کنند.

یکی جوان بیست و پنج ساله که خود را «وونگ» معرفی می کند و در میان تظاهرکنندگان حضور پیدا کرده بود به خبرنگار فرانس پرس در محل گفت: «در حال حاضر این جا اجتماع کردیم و باید ببینیم در ساعات آینده چه پیش خواهد آمد.»

پلیس مجوز اجتماع تظاهرکنندگان را صادر کرده اما با خروج آنها از ویکتوریا پارک و راهپیمایی به سمت شرق جزیره موافقت نکرده است. مقامات محلی همچنین به یک گروه دیگر چند هزار نفره از معترضان که قصد دارند عصر روز یکشنبه در یکی از محله های کارگرنشین در کاولون، یکی از مناطق مسکونی جزیره دست به تظاهرات بزنند مجوز نداده و هرگونه راهپیمایی را ممنوع اعلام کرده است.

تحرک این دسته از معترضان و قصد آنها برای انجام راهپیمایی با ممانعت شدید نیروهای امنیتی همراه شده است. خبرگزاری رویترز ساعاتی پیش در گزارشی اعلام کرد که ماموران پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در یکی از محله های کاولون اقدام به شلیک گاز اشک آور کرده است.

رویترز
شلیک گاز اشک آور به سوی معترضان در هنگ کنگرویترز

این درحالی است که همزمان صدها معترض به سیاست های دولت محلی روز یکشنبه برای سومین روز متوالی در فرودگان بین المللی هنگ کنگ دست به تحصن زده اند و امیدوارند با این کار ضمن آگاهی بخشی و همراه کردن بازدیدکنندگان خارجی با خود حمایت بین المللی بیشتری را به سوی خود جلب کنند.

بیشتر بخوانید:

اعتراض های عمومی پس از طرح لایحه جنجالی استرداد مظنونان به ارتکاب جرائم از هنگ کنگ به چین کلید خورد به نحوی که با گسترده شدن تظاهرات و مخالفت های مردمی، دولت مجبور به عقب نشینی شد و اعلام کرد که اجرای این لایحه قانونی را به حالت تعلیق در می آورد.

این موضع اما خواسته اصلی معترضان نبود، تظاهرات پس از تعلیق لایحه استرداد همچنان ادامه دارد و معترضان با گسترده کردن مطلالبات خود اینک خواهان برکناری کاری لام، رئیس اجرایی دولت محلی هنگ کنگ شده اند که از سوی پکن به این سمت منصوب شده است. معترضان اکنون ضمن درخواست لغو کامل لایحه استرداد خواهان برگزاری انتخابات آزاد جهت تعیین رئیس جدید اجرایی دولت حاکم بر هنگ کنگ هستند.

موضع سخت پکن در قبال معترضان و هشدار به بریتانیا

چین بارها به معترضان هشدار داده است که از ادامه تظاهرات در هنگ گنگ صرف نظر کنند و اجاره دهند جریان امور در این منطقه به روال عادی بازگردد. وزارت امور خارجه چین اخیرا معترضان را «یک گروه بسیار کوچک جنایتکار، خشن و بی رحم» خواند و به سازمان دهندگان تظاهرات در هنگ کنگ هشدار داد که با «آتش بازی نکنند.»

آخرین خبرها از این بحران حاکی است که پکن از بریتانیا خواسته است که در امور داخلی هنگ کنگ مداخله نکند. این درخواست پس از آن مطرح شد که بر اساس برخی گزارش ها یک مسئول بلند پایه دولت بریتانیا در تماس با رئیس یک مرکز مالی بین المللی به شدت از تظاهرات و ناآرامی ها که از دو ماه پیش هنگ کنگ را به لرزه انداخته ابراز نگرانی کرده بود.

از سوی دیگر گفته می شود که دومینک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا در تماسی تلفنی با کاری لام، رئیس اجرایی دولت هنگ کنگ بر ضرورت انجام تحقیقاتی کاملا مستقل برای روشن شدن ماهیت وقایع اخیر تاکید کرده است، اقدامی که با پاسخ خشمگینانه پکن مواجه شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز شنبه در اظهاراتی اعلام کرد: «چین رسما از طرف بریتانیایی می خواهد فورا به هر گونه تلاش و اقدام مرتبط با مسائل هنگ کنگ پایان دهد و از هرگونه دخالت در امور داخلی این منطقه خودداری کند.»

پکن بارها این ایده را مطرح کرده که تظاهرات ضد دولتی در منطقه نیمه خودگردان هنگ کنگ از سوی غرب سازماندهی شده اما برای این ادعا جز اظهارات موافق برخی سیاستمداران غربی شواهد و مدارکی ارائه نکرده است.

تظاهرات دامنه دار و گسترده ای که با اعتراض به لایحه استرداد مظنونان به ارتکاب جرائم از هنگ کنگ به چین آغاز شد به اعتقاد تحلیلگران مهم ترین بحران سیاسی در این منطقه نیمه خودگردان پس از پایان زمان دوره استیلای بریتانیا در سال ۱۹۹۷ میلادی و پیوستن هنگ کنگ به جمهوری خلق چین محسوب می شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان روزهای خوش؛ ثروتمندان و برندهای لوکس از بحران هنگ‌ کنگ چقدر زیان دیدند؟

بحران هنگ‌کنگ؛ معلمان آخر هفته خود را با تظاهرات ضد دولتی آغاز کردند

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد