استونی گذرنامه‌های روسیه را برای جدایی‌طلبان شرق اوکراین به‌رسمیت نمی‌شناسد

استونی گذرنامه‌های روسیه را برای جدایی‌طلبان شرق اوکراین به‌رسمیت نمی‌شناسد
Copyright  REUTERS
نگارش از Euronews

استونی اولین عضو اتحادیه اروپاست که در این راه گام برمی‌دارد. در خارج از این اتحادیه نیز کانادا اولین کشوری محسوب می‌شود که گذرنامه‌های روسیه برای جدایی‌طلبان شرق اوکراین به رسمیت نمی‌شناسد.

دولت استونی می‌گوید گذرنامه‌هایی را که دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای جدایی‌طلبان شرق اوکراین صادر کرده است، به‌رسمیت نمی‌شناسد.

رئیس جمهوری روسیه در اوایل سال جاری میلادی اعلام کرده بود که روند اعطای تابعیت روسیه به همه کسانی که در مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین زندگی می‌کنند را سرعت می‌بخشد. این درحالی است که آقای پوتین متهم به تجاوز به حاکمیت ارضی اوکراین و به خطر انداختن آتش‌بس در مناطق شرقی این کشور است.

اورماس رینسالو، وزیر خارجه استونی روز دوشنبه گفت که دولتش گذرنامه‌های روسی را که در این مناطق از ۲۴ آوریل ۲۰۱۹ میلادی به این‌سو صادر شده‌اند، به رسمیت نمی‌شناسد مگر اینکه صاحب گذرنامه پیش از این نیز شهروند روسیه بوده باشد.

او گفت: «اعطای تابعیت سریع به ساکنان شرق اوکرین، تلاش دیگری برای تضعیف استقلال اوکراین و ایجاد اختلال در وضعیت امنیتیِ ناپایدار در این منطقه است... تصمیم دولت استونی نشان‌دهندۀ محکومیت قویِ جاه طلبی‌های روسیه از سوی ماست.»

استونی اولین عضو اتحادیه اروپاست که در این راه گام برمی‌دارد. در خارج از این اتحادیه نیز کانادا اولین کشوری محسوب می‌شود که گذرنامه‌های روسیه برای جدایی‌طلبان شرق اوکراین را فاقد ارزش می داند.

آقای رینسالو همچنین با ابراز امیدواری در این‌باره که دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز تصمیم مشابهی بگیرند، افزود: «این وظیفه ماست که بطور فعال از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین حمایت کنیم.»

پیش از این نیز استونی اعلام کرده بود گذرنامه‌هایی که از سوی فدراسیون روسیه  پس از ۱۸ مارس ۲۰۱۴ میلادی در کریمه و سواستوپول برای ساکنان محلی این مناطق صادر شده است را  به رسمیت نمی‌شناسد.

بیشتر بخوانید:

اخذ پاسپورت برای جدایی‌طلبان شرق اوکراین با فرمان پوتین آسان‌تر شد

مطالب مرتبط