استونی برای تعداد مهاجرت سالانه سهمیه وضع کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ویزای الکترونیکی صادره توسط دولت استونی
ویزای الکترونیکی صادره توسط دولت استونی   -   کپی رایت  Flickr/Masayuki (Yuki) Kawagishi

استونی روز دوشنبه ۷ دسامبر (۱۷ آذر) در بیانیه‌ای اعلام کرد از این پس شمار معین و محدودی از مهاجران را خواهد پذیرفت.

این سهمیه که توسط دولت این کشور اروپایی تنظیم شده است به اداره مهاجرت اجازه می‌دهد در سال ۲۰۲۱ پرونده ۱۳۱۵ متقاضی را قبول کند. عددی که فراتر از یک‌دهم درصد جمعیت استونی نخواهد بود.

بنابر گفته مقامات، دلیل وضع چنین محدودیتی برای مهاجرت «حفاظت از بازار و نیروی کار استونی» اعلام شده است.

آلار لینمن، وزیر کشور استونی، دراین باره گفت: «در سال‌های اخیر تعداد متقاضیان کارت اقامت بیشتر از توان صدور ما بود در نتیجه وضع یک محدودیت برای سقف صدور قابل توجیه است.»

مقامات استونی اعلام کرده‌اند این سهمیه البته مواردی همچون مهاجرت خانوادگی، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری در زمینه انفورماتیک، مهاجرت از طریق راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان یا کار در آن و همچنین مشارکت از طریق سرمایه‌گذاری را شامل نخواهد شد.

تصمیم تازه در پی آن اعلام شده است که آمار مهاجرتی در استونی نشان می‌دهد تعداد متقاضیان اقامت برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ بدین سو رشد نشان می‌دهد.

پیشتر در ماه اکتبر مقامات استونی از یک برنامه به نام «ویزای خانه‌به‌دوشی دیجیتالی» خبر داده بودند که برای واجدان شرایط از بیست کشور قابل درخواست بود.

مطابق گفته مقامات، ویزای «خانه به‌دوشی دیجیتالی» به آن دسته از افرادی که دارای مشاغل مستقل از زمان و مکان و دارای قابلیت انجام از راه دور هستند اجازه می‌دهد تا در این کشور کار کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید