شروع فصل سرما، جنگی جدید برای آسیب دیدگان شرق اوکراین

شروع فصل سرما، جنگی جدید برای آسیب دیدگان شرق اوکراین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کسانی که در شرق اوکراین در طول خط مقدم زندگی می کنند برای زنده ماندن تلاش می کنند. سازمانهای بین المللی غیر دولتی به این افراد کمک می کنند.

مناطق شرقی اوکراین از سال ۲۰۱۴ شاهد درگیری مان جدایی طلبان طرفدار روسیه و نیرویهای دولتی هستند. با فرا رسیدن فصل سرما، سازمان بین الملی غیر دولتی کمکهای بشردوستانه از جمهوری چک به کمک مردمی شتافته است که در مناطق آسیب زده زندگی می کنند. این سازمان از کمکهای مالی اتحادیه اروپا بهره می برد.

آگهی

طبق گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد جنگ و درگیری در شرق اوکراین از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۱۰ هزار قربانی داشته است که حدود یک سوم آنها را غیر نظامیان تشکیل می دهند. درگیرها بیش از یک میلیون و پانصد هزارنفر را از خانه و کاشانه خود آواره و یک میلیون نفر را وادار به فرار از کشور کرده است. امروز چهار میلیون نفر در داخل کشور نیازمند کمکهای بشردوستانه هستند.

آتش جنگ در مرزهای شرقی اوکراین خاموش نمی شود. سال جاری میلادی ۴۰۰ غیرنظامی در مناطق درگیری میان جدایی طلبان طرفدار روسیه و نیروهای دولتی یا کشته شدند و یا زخمی. این تعداد بیشتر از سال گذشته است. برغم برقراری آتش بس، روزی نیست که مردم این نواحی صدای شلیک گلوله را نشوند.

تعمیر خانه هایی که در اثر جنگ آسیب دیده اند

سازمان غیر دولتی «کمک به افراد محتاج» (PEOPLE IN NEED) از جمهوری چک به کمک مردم این مناطق رفته است. ۴۰ خانه از خانه های این شهر کوچک را توسط این سازمان از جمهوری چک تعمیرشده است. این تعمیرات بیشتر شامل تعمیر سقف و دیوارهای خانه ها بوده است.

یوکدیا ۸۰ ساله بیشتر از نیمی از عمرش را در شهر پروومایسک سپری کرده است. خانه او سه کیلومتر با خط مقدم فاصله دارد. یوکدیا بمدت دو سال در خانه ای زندگی کرده است که سقفش در اثر انفجار بمبی در نزدیکی آسیب دیده بود.

او می گوید: «انفجار بمب در جاده ای در نزدیکی خانه ام باعث شکستن شیشه های خانه شد. من آن موقع داخل خانه بودم.»

این سازمان غیر دولتی از کمکهای مالی اتحادیه اروپا بهره می برد.

سرگئی سائنکو، مسئول برنامه تعمیر خانه ها از این سازمان درباره انواع کمکها می گوید: «کمکهای ما شامل کمک غیر نقدی، مثل تامین مصالح ساختمانی و کمکهای نقدی است برای اینکه مردم خودشان مصالح مورد نیازشان را بخرند. مردم این منطقه مثل تمام کسانی که در نزدیکی خط مقدم زندگی می کنند، آسیب پذیرند و نمی توانند به تنهایی کار تعمیر و بازسازی خانه هایشان را انجام بدهند. به همین خاطر،علاوه بر تامین مصالح، تیمی از کارگران محلی هم در اینجا به هزینه ما در کار تعمیر به آنها کمک می کنند.»

مین گذاری در مناطق مسکونی کار بازسازی خانه ها را مشکل کرده است

از سال ۲۰۱۴ میلادی، نیمی از ساکنان پروومایسک، شهر را ترک کرده اند. اما عده ای همسایگان اودکیا به خانه هایشان بازگشته اند. در حال حاضر ۱۵۰۰ نفر که اکثرشان افراد میانسال و بیکار هستند، مشغول تعمیر خانه های متروکه هستند. این کار خطرناک است چون هنوز مین و مواد منفجره در منطقه باقیمانده است.

یوکودیا می گوید: «جنگ است. گاهی در طول روز صدای شلیک گلوله می شنویم و اصلا نمی دانیم گلوله از کجا شلیک شده و چه کسی آن را شلیک کرده است. فهمیدنش ساده نیست. هنگام شب ترسناک تر هم می شود.»

تامین غذا و وسایل گرمایشی

شهر کوچک مارینکا در نزدیکی دونتسک قرار دارد و بطور مدام هدف بمباران قرار می گرفته است این شهر یکی از مناطق خطرناک در نزدیکی خط مقدم است. رسیدن فصل سرما باعث شده که مردم مارینکا آسیب پذیرتر بشوند. کل منطقه از سال ۲۰۱۴ به شبکه سراسری گاز دسترسی ندارد.

آندره مِیر از سازمان غیر دولتی PEOPLE IN NEED می گوید: «در حال حاضر۲۵۰ خانوار به کمک فوری نیاز دارند. برای آماده سازی خانه های این منطقه برای فصل سرما، به دنبال یک راه حل دائمی بودیم و فکر کردیم از اجاقهای چوبی استفاده کنیم. پس از نصب اجاقها، هیزم می آوریم تا مردم تمام زمستان از آن استفاده کنند.

آگهی

نیمی از کسانی که در شهر مارینکا به کمک نیاز دارند، از حمایتهای این سازمان غیر دولتی PEOPLE IN NEED بهره می برند. به هر خانواده شش متر مکعب هیزم داده می شود. که برای تمام زمستان کفایت می کند.

ویتالی سابقا در معدن کار می کرده است. او امسال مثل بقیه خانواده ها برای گرم کردن خانه اش هیزم دریافت می کند. ویتالی می گوید که در آغاز جنگ که مرزهای مشخصی وجود نداشت برای گرم کردن خانه اش از زغال سنگ استفاده می کرده است و درباره دسترسی به زغال سنگ می گوید: «وقتی جنگ شروع شد، خبری از مرزهای مشخصی به شکلی که امروز وجود دارد، نبود. برای حمل و انتقال زغال سنگ از این طرف مرز به آن طرف مشکلی نداشتم. آن موقع در معدن کار زغال سنگ کار نمی کردم اما به خاطر دوستانی که در آنجا داشتم می توانستم براحتی این کار را انجام بدهم.»

سازمانهای غیر دولتی هشدار می دهند که وضعیت انسانی در مناطق مرزی وخیم تر شده است. کسانی که فرار کرده بودند، به خانه و کاشانه شان بازگشته اند. اما شغل و درآمد ندارند. حرکت آزادانه کالاها با مانع روبروست و قیمتها در هر دو سوی منطقه افزایش یافته است.

ماتیاس ایک، مسئول کمکهای بشردوستانه اتحادیه اروپا درباره تغییراتی که از زمان آغاز درگیریها در ارائه کمکها صورت گرفته است، می گوید: «از یک سال ونیم پیش به این سو، هدف ما بیشتر کمک رسانی به کسانی است که در مناطق آسیب زده زندگی می کنند. چالش ما دسترسی به مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی است اما از سوی دیگر، ارسال کمک به کسانی که در مناطقی زندگی می کنند که تحت کنترل دولت نیست، کار بسیار دشواری است.»

کسانی که در نزدیکی خط مقدم زندگی می کنند با مشکل کمبود مواد غذایی هم روبرو هستند. سازمانهای غیر دولتی می گوید که از سال گذشته میلادی ناامنی غذایی در این مناطق تشدید شده است.

AID ZONE - UKRAINE
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استونی گذرنامه‌های روسیه را برای جدایی‌طلبان شرق اوکراین به‌رسمیت نمی‌شناسد

تبادل زندانیان میان دولت مرکزی و جدایی‌طلبان اوکراین انجام شد

ادعای کی‌یف در حمله به مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه: چند فرمانده ارشد روس کشته شدند