Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تبادل زندانیان میان دولت مرکزی و جدایی‌طلبان اوکراین انجام شد

تبادل زندانیان میان دولت مرکزی و جدایی‌طلبان اوکراین انجام شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قرار است در مجموع دولت اوکراین ۳۰۶ نفر و جدایی‌طلبان ۷۴ نفر را تحویل یکدیگر دهند.

آگهی

دولت مرکزی اوکراین و جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه روز چهارشنبه در شرق این کشور برای اولین بار در سال جاری میلادی به تبادل زندانیان پرداختند.

نمایندگان دولت خودخواندۀ «جمهوری خلق لوهانسک» ۱۶ زندانی را در منطقه‌ تحت کنترل دولت مرکزی اوکراین و در مجاورت اراضی تحت کنترل خود، در ازای تحویل ۹۹ نفر به نمایندگان دولت کی‌یف تحویل دادند.

درگیری در شرق اوکراین میان جدایی‌طلبان طرفدار روسیه و نیروهای دولت مرکزی اوکراین که از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شده، تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

توافق آتش‌بسی که در سال ۲۰۱۵ میلادی میان طرفهای درگیری به امضا رسید صراحتا درباره تبادل اسرا سخن گفته است، اما این توافق هرگز بطور کامل اجرا نشد و هر دو سوی این درگیری دهها زندانی در اختیار دارند تا از آنها به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی استفاده کنند.

رهبران جدایی‌طلبان و همچنین نمایندگان دولت مرکزی اوکراین سرانجام هفتۀ گذشته و با میانجی‌گری رئیس کلیسای ارتدوکس روسیه برای انجام این برنامۀ تبادل به نتیجه رسیدند. بر این اساس قرار است اوکراین ۳۰۶ نفر و جدایی طلبان ۷۴ نفر را تحویل دهند.

بسیاری از این زندانیان نظامی نیستند. برخی از آنها فعالان نهادهای مدنی یا وبلاگ نویسانی هستند که به اتهام جاسوسی یا خیانت زندانی شده‌اند.

نمانیدگان هر دو طرف این درگیری روزهای زیادی را صرف تهیه فهرست زندانیان برای برنامۀ تبادل کردند و انتظار می‌رود دومین گروه از زندانیان دو طرف نیز در اواخر روز چهارشنبه در منطقه‌ای دیگر مبادله شوند.

بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به تصمیم آمریکا برای فروش تجهیزات جنگی به اوکراین

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین؛ تضاد میان آلام جنگ و اشتیاق برای زندگی

شروع فصل سرما، جنگی جدید برای آسیب دیدگان شرق اوکراین

توافقنامه تجاری اوکراین و اتحادیه اروپا اجرایی شد