توافقنامه تجاری اوکراین و اتحادیه اروپا اجرایی شد

توافقنامه تجاری اوکراین و اتحادیه اروپا اجرایی شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد توافقنامه مشارکت اتحادیه اروپا و اوکراین روز جمعه اجرایی شد.

در بیانیه سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا آمده است، با اجرایی شدن توافقنامه مشارکت اتحادیه اروپا و اوکراین مسیر برای تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی دو طرف هموار می شود. ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اروپا اعلام کرد این توافقنامه با وجود موانع زیاد و چالشهای که برای همکاریهای بین روسیه و اتحادیه اروپا خواهد داشت به اجرا گذاشته شده است. طبق این توافقنامه اوکراین یک گام مهم به بازار مشترک اروپا نزدیک می شود. این توافقنامه در سال ۲۰۱۴ بین کمیسیون اروپا و دولت اوکراین به امضا رسید. اتحادیه اروپا شرط اجرایی شدن این توافقنامه مهم را اجرای برخی اصلاحات از سوی دولت اوکراین عنوان کرده بود. حال اتحادیه اروپا اعلام کرده است که گزارشها نشان می دهند دولت اوکراین موفق شده است تا حدی با فسادهای دولتی مبارزه کند.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین خوشحالی خود را از اجرایی شدن این توافقنامه در صفحه فیس بوک خود نشان داد. دو دلیل عمده عدم اجرایی شدن این توافقنامه که از سال ۲۰۱۳ طرح ریزی شده بود فشارهای اتحادیه اروپا بر اوکراین بدلیل فساد و رانت خواری مالی و همچنین مانع تراشیهای روسیه برای عدم نزدیکی اوکراین به اروپا بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل زندانیان میان دولت مرکزی و جدایی‌طلبان اوکراین انجام شد

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود