Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یک مقام وزارت خارجه ایران به یورونیوز: ۱۲ شرط پمپئو به معنی تغییر نظام است

یک مقام وزارت خارجه ایران به یورونیوز: ۱۲ شرط پمپئو به معنی تغییر نظام است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سيد محمدكاظم سجادپور، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، در گفتگویی اختصاصی با یورونیوز درباره توافق هسته ای، مذاکره ایران و آمریکا، فعالیت منطقه ای جمهوری اسلامی و دوازده شرط مایک پمپئو به اظهار نظر پرداخته است.

آگهی

یک مقام رسمی وزارت خارجه ایران با انتقاد از عملکرد اتحادیه اروپا در زمینه حفظ توافق برجام، کشورهای عضو را به عمل به تعهدات و عدم پیروی از آمریکا فراخواند و هشدار داد ایران تحت فشار آمریکا مذاکره نخواهد کرد. وی در عین حال شروط وزیر امور خارجه آمریکا را در عمل به معنای تغییر نظام ایران تفسیر کرد.

سيد محمدكاظم سجادپور، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران که در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز شرکت کرده است، عضو «شورای راهبردی روابط خارجی» به شمار می رود که به دستور علی خامنه‌ای رهبر ایران تشکیل شده و زیر نظر کمال خرازی وظیفه سیاستگذاری کلان در عرصه خارجی جمهوری اسلامی را برعهده دارد.

آقای سجادپور در پاسخ به این سوال که عملکرد اتحادیه اروپا را به عنوان عضوی از توافق هسته‌ای چگونه ارزیابی می‌کند، گفت: «در سال اولی که ترامپ انتخاب شد اروپا در چارچوب سیاستی که از آن تحت عنوان Appeasement [مماشات] یاد می‌کند، روندی را برای راضی کردن ترامپ در پیش گرفت. برای این هدف، به ایران اتهام بستند و فشارهای مختلف وارد کردند. در این بین برخی از کشورهای اروپایی از دیگری سبقت گرفتند. برای اینکه ترامپ را قانع کنند، مواضع خیلی نادرستی درباره ایران گرفتند و جالب است که با تحقیر ترامپ هم مواجه شدند.»

به عقیده این مقام ایرانی، نخستین کاری که اروپا باید انجام دهد صرفنظراز راضی کردن ترامپ با انتقاد کردن بی‌مبنا از ایران است.

وی افزود: «ولی ما هنوز می‌بینیم در سیاست برخی از بازیگران اروپایی می‌گویند ما همان نگرانی‌های آمریکا را داریم. ایران بر اساس ۱۵ گزارش آژانس هسته‌ای و ده‌ها بازرسی به توافق پایبند بوده است. اما اروپا چه کرده است؟ مدام جلسه گذاشته است که مذاکره می‌کنیم، این کار را می‌کنیم، آن کار را می‌کنیم.»

بیشتر بخوانید:

انتظارات ایران از اتحادیه اروپا

این عضو شورای راهبردی روابط خارجی ایران با اشاره به ناکافی بودن اقدامات اروپا و انتظارات طرف ایرانی از طرف مقابل گفت: «اروپا در رابطه با مسئله‌ای که به عهده‌اش بوده است، به خصوص در دو حوزه بانکی و خرید نفت، سرعت نداشته است و کار عملی انجام نداده است. نکته بعدی این است که یک نوع ناتوانی یا شاید فقدان یک اراده سیاسی از سوی اروپا وجود دارد. در یک کلام اروپا اگر مدعی یک قدرت هنجاری در دنیاست باید خودش را جدی‌تر بگیرد.»

وی با اشاره به صحبت‌های رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: «خانم موگرینی مدتی است، از مفهومی به نام «خودمختاری استراتژیک» صحبت می‌کند. به این معنی که اروپا یک فضای خودمختارانه راهبردی دارد.»

آقای سجادپور این سوال را مطرح کرد که این فضا کجاست و افزود: « اروپا به جای این دست و آن دست کردن و کند بودن حداقل از حاکمیت خودش در برابر تحقیر آمریکا دفاع کند. فراموش نکنید این کاری که آمریکا علیه ایران انجام می‌دهد فقط علیه ایران نیست. ایران بهانه است. آمریکا هم اکنون دارد قوانین بین‌المللی را به نحوی بازنویسی می‌کند که اگر در این قضیه خاص یعنی ایران موفق شود، از این به بعد یک فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا می‌تواند یک قانون بین‌المللی شود. از این لحاظ باید اروپا از خود مایه‌ای نشان دهد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
خبرگزاری رویترز می گوید فروش نفت ایران در اثر تحریم ها در ماه ژوئن به زیر سیصد هزار بشکه در روز سقوط کرده است.رویترز

آقای سجادپور در واکنش به هشدار شماری از دیپلمات‌های اروپایی مبنی بر «خط قرمز» بودن عبور ایران از میزان ذخیره ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم غنی‌شده و امکان بازگشت تحریم‌های اروپایی در صورت تخطی ایران از برجام گفت: «به جای اینکه ما خط قرمز اروپایی‌ها و تهدیدات بیشتر اروپایی‌ها را بشنویم، این اروپاست که باید به این سوال پاسخ جدی دهد که در اجرای برجام چه کار کرده است؟ مخصوصا در بعد اقتصادی. بعد از یک سال اینستکس را درست کرده‌اند که البته از نظر خودشان تحول قابل توجهی است منتها فاصله بین واقعیت و آن انتظار اولیه واضح است.»

بیشتر بخوانید:

سفير اسبق ایران در دفتر اروپايي سازمان ملل متحد در ژنو با انتقاد از نحوه مواجه ایالات متحده با قوانین بین‌المللی، اروپا را به ضعف اعمال حاکمیت در قبال این سیاست متهم کرد و گفت: «آمریکا مسئله دلار و سیستم مالی بین‌المللی را تبدیل به یک اسلحه کرده است. این یک نوع اخاذی است. آمریکا می‌گوید اگر این کار را نکنی من این اندازه ترا جریمه می‌کنم. چون سیستم را هم خود او طراحی کرده است به نحوی که نسبت به اروپا در یک موقعیت خاصی است لذا می‌بینید بیش از ۳۰ میلیارد دلار برخی از بانک‌های اروپایی را جریمه کرده است، بهتر بگوییم، از آن‌ها اخاذی کرده است. اروپایی‌ها می‌گویند این شرکت‌ها زیر نفوذ ما نیستند. این استدلال از نظر خودشان درست است. اما اروپا نتوانسته اعمال حاکمیت خود را بر تعهدات خودش انجام دهد.»

توافق جدید بر سر رفتار منطقه‌ای ایران؟

آقای سجادپور همچنین در واکنش به اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، که توافق اتمی با ایران را «خوب ولی ناکافی» خوانده بود که نیاز است با توافقی دیگر در زمینه رفتار منطقه‌ای ایران همراه شود؛ با اشاره به زمینه امضای توافق برجام گفت: «مذاکرات برجام بر اساس قطعنامه ۱۹۲۹ یک چارچوب معین بین‌المللی و سازمان مللی داشت. [همان زمان] خیلی از بازیگران منطقه‌ای، رژیم صهیونیستی، برخی کشورهای همسایه عرب با آن مخالف بودند. حتی عده‌ای گفتند چرا شورای همکاری خلیج فارس در این مذاکرات نیست. در حالیکه آن مذاکرات یک چارچوب تعریف شده داشت لذا از ابتدا جای بحث هیچ مسئله دیگری نبود.»

آقای سجادپور در ادامه درباره الحاق توافقی به توافق برجام به نحوی که شامل مسائل منطقه‌ای ایران شود، افزود: «آن چیزی که آقای ماکرون باید بداند این است که نباید برای راضی کردن ایالات متحده و متحدین این کشور مثل عربستان سعودی، امارات و رژیم صهیونیستی هر رفتار منطقه را به ایران نسبت دهد.»

وی این سوال را مطرح کرد که کجای رفتار منطقه‌ای ایران بد است؟ و افزود: «ایران در منطقه چه کار کرده است؟ متحدین غرب و فرانسه در منطقه چه رفتاری داشتند؟ موقعی که داعش و گروه‌های تروریستی درحال تسلط بر منطقه بودند ایران با فداکاری جلوی اینها را گرفت و نقشی در ایجاد صلح داشته است. اما متحدین غرب به گفته خودشان حمایت همه جانبه از همان گروه‌هایی کردند که در سوریه می‌گفتند اینها برای آزادی می‌جنگند. بعد معلوم شد که گروه‌های مثل داعش هستند. ایران در همین مدتی که از توافق برجام گذشته، در منطقه کدام اقدام را کرده که خلاف صلح و ثبات منطقه بوده است؟ ایران نه فقط مسئله‌ای برای منطقه نیست، بلکه هیچ بحران منطقه‌ای مگر آنکه نقش ایران بطور مثبت مد نظر و شناسایی قرار بگیرد، حل نخواهد شد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بارها به مقامات ایران هشدار داده است تحریم های فزاینده تا زمان آمدن تهران به پای میز مذاکره ادامه خواهند یافت.،رویترز

مذاکره با آمریکا و ۱۲ شرط مایک پمپئو

این استاد دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که با درنظر گرفتن شروط آمریکا، ایران در چه صورت و تحت چه شرایطی به سر میز مذاکره خواهد آمد؟ گفت: «۱۲ شرط آقای پمپئو، در عمل معنایش تغییر نظام جمهوری اسلامی است. آن ۱۲ شرط، ۱۲ شرط برای مذاکره نیست. پایه‌های تغییر نظام و به‌هم زدن سامانه سیاسی است.»

آگهی

بیشتر بخوانید:

وی همچنین با اشاره به سابقه آمریکا در منطقه و نقش ایران گفت: «اینکه افغانستان، عراق و خلیج فارس آرام باشد به نفع ماست. ما در عمل به دنبال این هم هستیم و این را می‌توانید در محدوده کلانتر منطقه‌ای ببینید. در ۲۵ سال گذشته آمریکا در منطقه چه کار کرده است؟ مداخله در افغانستان، در عراق. آمریکا و متحدین غربی‌اش به دنبال تنش در منطقه هستند. مردم منطقه که با یکدیگر مسئله‌ای ندارند.»

آقای سجادپور درباره امکان مذاکره ایران با آمریکا گفت: «آمریکایی‌ها با سیاست حداکثر فشار، مردم عادی ایران را با یک تروریسم اقتصادی هدف قرار دادند. همین آقای پمپئو گفت باید ایران را له کنیم. بعد می‌گویند حالا بیایید مذاکره کنیم. مثل اینکه بر گردن شما چاقویی بگذارند و بگویند بیا مذاکره کن. این مذاکره نیست، تسلیم شدن نسبت به یک شرایط است. نه ایران، هر بازیگر دیگری در همچنین شرایطی گفتگو نمی‌کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ایران برای برجام را رد کرد

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟