Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مارگرت وستاگر کیست؟ آیا یک زن رئیس کمیسیون اروپا می‌شود؟

مارگرت وستاگر کیست؟ آیا یک زن رئیس کمیسیون اروپا می‌شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چند هفته پیش در گفت‌وگویی با خبرگزاری فرانسه، جاه‌طلبی‌های خود را پنهان نکرد: «زمان آن است که یک زن را در راس کمیسیون اروپا قرار دهیم. اگر به دوره‌های قبل نگاه کنیم، می‌بینیم که مردان شانس خود را داشتند.»

آگهی

مارگرت وستاگر، کمیسر اتحادیه اروپا در امور رقابت‌های بازرگانی یکشنبه شب با پیروزی در انتخابات پارلمان اروپا، خواستار پایان دادن به دوران قدرت راست میانه در این اتحادیه شد. او یکی از شانس‌های ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا است.

وی درباره خودش می‌گوید: «کار من شکستن انحصارها بوده است. این در اصل چیزی است که من طی پنج سال گذشته انجام داده‌ام. این همان چیزی است که رای‌دهندگان امروز انجام داده‌اند. انحصار قدرت شکسته شده است و این البته دلیلی است که می‌توانیم کارهای دیگر انجام دهیم.»

حزب راست میانه مردم اروپا و حزب چپ میانه سوسیالیست‌های اروپایی مدت‌ها تعیین سیاست‌های قاره سبز را در اختیار داشتند اما با انتخابات اخیر از قدرت آن‌ها کاسته شد. به‌نظر می‌رسد که این احزاب هم اکنون نیازمند همراهی لیبرال‌ها و سبزها برای به‌دست آوردن اکثریت هستند.

مارگرت وستاگر در حال انداختن رای خود به صندوق در انتخابات پارلمان اروپا

به این دلیل خانم وستاگر می‌تواند یکی از شانس‌های ریاست بر کمیسیون اتحادیه اروپا باشد. اگر این اتفاق رخ دهد، او نخستین زنی خواهد بود که رئیس این کمیسیون اروپایی می‌شود. وی متعلق به حزب لیبرال است که سومین رتبه را در انتخابات روز گذشته پارلمان اروپا به‌دست آورد.

کمیسر ارشد اتحادیه اروپا پیش از برگزاری انتخابات در توییتر خود نوشته بود: «ما خواهان یک رهبر اروپایی هستیم که نشان‌دهنده اروپا باشد، همه اروپا و همچنین زنان. زنان و مردان باید در رهبری اروپا به‌طور یکسال سهیم باشند.»

خانم وستاگر چند هفته پیش در گفت‌وگویی با خبرگزاری فرانسه، جاه‌طلبی‌های خود را پنهان نکرد: «زمان آن است که یک زن را در راس کمیسیون اروپا قرار دهیم. اگر به دوره‌های قبل نگاه کنیم، می‌بینیم که مردان شانس خود را داشتند.»

از زمان شکل‌گیری کمیسیون اروپا در سال ۱۹۵۸، هیچ زنی به ریاست این نهاد نرسیده است.

مارگرت وستاگر کمیسر اتحادیه اروپا در امور رقابت های بازرگانی

بیشتر بخوانید:

دوره ریاست ژان کلود یونکر در کمیسیون اروپا اکتبر امسال (مهر ۱۳۹۸) به‌ پایان می‌رسد. مارگرت وستاگر دانمارکی، منفرد وبر آلمانی و فرانس تیمرمنز هلندی رهبران سه گروه اصلی در پارلمان جدید اروپا هستند که می‌توانند با یکدیگر برای ریاست کمیسیون اروپا مبارزه کنند.

سران کشورهای اروپایی روز سه‌شنبه ۲۸ مه (هفت خرداد) در بروکسل برای حضور در یک جلسه غیر رسمی گردهم می‌آیند. از دستورالعمل‌های این نشست می‌توان به شروع فرآیند انتصاب رهبران اتحادیه اروپا از جمله رئیس کمیسیون اروپا، رئیس شورای اروپا و نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی که هم اکنون ریاست آن برعهده فدریکا موگرینی است اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

کمیسر رقابت در اروپا: نحوه پرداخت مالیات اپل شکلی از کمک غیر قانونی دولتی است

مارگرت وستاگر کیست؟

این سیاستمدار ۵۱ ساله فارغ التحصیل رشته اقتصاد سیاسی است و کار خود را وزرات دارایی دانمارک در سال ۱۹۹۳ آغاز کرده است.

مارگرت وستاگر پیش از این با وجود اینکه عضو حزب کوچک لیبرال سوسیالیست بود اما در راس وزارتخانه‌های آموزش، کشور و اقتصاد دانمارک حضور داشت.

خانم وستاگر در سال ۲۰۱۴ کمیسر اتحادیه اروپا در امور رقابت‌های بازرگانی شد. او معروف به برخورد با غول‌های آمریکایی در حوزه فناوری مانند اپل و گوگل به‌دلیل نقض قوانین است. او سال گذشته در مقام کمیسر اتحادیه اروپا، گوگل را به پرداخت جریمه بی‌سابقه ۴.۳۴ میلیارد یورویی محکوم کرد. گوگل متهم شده بود که قوانین رقابتی اتحادیه اروپا را نادیده گرفته است.

بیشتر بخوانید:بیش از ۴ میلیارد یورو جریمه بی سابقه اتحادیه اروپا علیه گوگل

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش تند کمیسیون اروپا به کارزار تبلیغاتی دولت مجارستان علیه یونکر

جانشینان احتمالی ژان کلود یونکر در کمیسیون اروپا چه کسانی هستند؟

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟