Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جانشینان احتمالی ژان کلود یونکر در کمیسیون اروپا چه کسانی هستند؟

Jean-Claude Juncker poses with members of the EU's executive
Jean-Claude Juncker poses with members of the EU's executive Copyright  Aris Oikonomou/REUTERS
Copyright  Aris Oikonomou/REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس آیندۀ کمیسیون اتحادیه اروپا با برگزاری انتخابات در ماه مه تعیین می‌شود و چهره‌هایی می‌توانند نامزد این انتخابات شوند که رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز حمایت خود را از آنها رسما اعلام کرده‌ باشند.

آگهی

کمتر از یکسال تا پایان دورۀ فعالیت ژان کلود یونکر در مقام رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا باقی مانده است و از هم اکنون بسیاری از چهره‌های برجسته در این اتحادیه آمادگی خود را برای جانشینی او اعلام کرده‌اند.

رئیس آیندۀ کمیسیون اتحادیه اروپا با برگزاری انتخابات در ماه مه تعیین می‌شود و چهره‌هایی می‌توانند نامزد این انتخابات شوند که رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز حمایت خود را از آنها رسما اعلام کرده‌ باشند.

در ادامه افرادی که شانس بیشتری برای جانشینی ژان کلود یونکر دارند، معرفی می‌شوند.

نامزدهای احتمالی در میان محافظه‌کاران اتحادیه اروپا

منفرد وبر

- منفرد وبر، سیاستمدار ۴۶ ساله آلمانی یکی از برجسته‌ترین گزینه‌ها در این زمینه است.
او از چهارده سال پیش به عنوان نماینده در پارلمان اروپا فعالیت می‌کند و رهبری بزرگترین گروه پارلمانی یعنی «فراکسیون حزب مردم» را از سال ۲۰۱۴ میلادی بر عهده دارد.
به نظر می‌رسد که با وجود سن کم و تجربه ناکافی در بخش‌های اجرایی، او می تواند از حمایت آنگلا مرکل، صدراعظم المان نیز برخوردار شود.

میشل بارنیه

- میشل بارنیه، سیاستمدار ۶۷ ساله فرانسوی پیش از این سابقه فعالیت به عنوان وزیر کشاورزی و وزیر خارجۀ فرانسه را داشته است.
اگرچه او چهار سال از ژان کلود یونکر مسن‌تر است اما فعالیتهایش به عنوان مسئول تیم مذاکره کنندۀ بروکسل با لندن در موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برکسیت) باعث شده است که از شانس بیشتری برای رسیدن به مقام ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا برخوردار شود. با این وجود هنوز مشخص نیست که آیا پاریس از او حمایت خواهد کرد یا خیر.

الکساندر استوب

- الکساندر استوب، نخست‌وزیر پیشین فنلاند را می‌توان یکی از رقبای جدی منفرد وبر دانست.
نامزدی این هم‌حزبی ۵۰ سالۀ آقای وبر درصورتی تایید خواهد شد که «فراکسیون حزب مردم» در گردهمایی بزرگ و سالانۀ خود که ۸ نوامبر در هلسینکی برگزار می‌شود، با نامزدی او موافقت کنند. یکی از ویژگی‌های برجستۀ آقای استوب این است که برخلاف منفرد وبر و بارنیه، به چند زبان سخن می‌گوید. آقای وبر به زبان فرانسه صحبت نمی‌کند و بارنیه به سختی انگلیسی صحبت می‌کند.

در میان محافظه کاران نام‌های دیگری نیز دیده می‌شوند که می‌توانند به عنوان گزینه‌هایی برای ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا مطرح شوند، از جمله پیتر آلتمیر و اورسولا وون درلین که هر دو از متحدان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هستند و کریستین لاگارد، رئیس فرانسوی صندوق بین‌المللی پول.

سوسیالیستهای اتحادیه اروپا

- ماروس سفچوویچ، دیپلمات ۵۲ ساله اسلوواک که تحصیلات خود را در مسکو به پایان رسانده از سال ۲۰۰۴ میلادی در بروکسل مشغول فعالیت است. او معاون ژان کلود یونکر در بخش انرژی بوده است.

- فدریکا موگرینی، سیاستمدار ۴۵ ساله ایتالیایی از دیگر نامزدهای احتمالی این انتخابات است. او از سال ۲۰۱۴ میلادی ریاست بخش دیپلماسی اتحادیه اروپا که یکی از بالاترین مشاغل در سطح این اتحادیه است را در اختیار دارد. اگرچه او می‌تواند از حمایتهای نامزدهای زن برخوردار شود اما احتمالا باید برای رسیدن به مقام ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا با ائتلاف جدید احزاب عوام‌گرا در ایتالیا دست و پنجه نرم کند.

هله تورنینگ‌-اشمیت

- هله تورنینگ‌-اشمیت، سیاستمدار ۵۱ ساله دانمارکی که تا سال ۲۰۱۵ میلادی نخست‌وزیری دانمارک را برعهده داشت، دیگر گزینه است. از خانم تورنینگ‌-اشمیت بارها به عنوان امید چپهای میانه و سیاستمداران ارشد این اتحادیه یاد شده است اما بعید است که دولت راستگرای کپنهاگ از او حمایت کند.

- فرانس تیمرمن، معاون هلندی ژان کلود یونکر و وزیر خارجۀ پیشین هلند دیگر نامزد احتمالی سوسیالیستها خواهد بود. این نماینده ۵۷ ساله که به چند زبان مسلط است، تلاش زیادی برای ریاست بر کمیسیون اتحادیه اروپا دارد با این وجود احزاب ملی کشورش با او چندان موافق نیستند و در برابرش ایستاده‌اند.

- پیر مسکوویسی، وزیر دارایی پیشین فرانسه که اکنون به عنوان کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا مشغول فعالیت است نیز از اقبال خوبی برخوردار است. با این وجود اختلافات آقای مسکوویسی ۶۰ ساله با احزاب ملی کشورش بویژه به دلیل همراهی او با برلین در موضوعات مالی منطقه یورو، از نقطه ضعفهای او در راه رسیدن به مقام ریاست کمیسیون اتحادیه اروپاست.

- نادیا کالوینو، سیاستمدار ۵۰ ساله اسپانیایی و از کارمند ارشد و قدیمی کمیسیون اتحادیه دیگر گزینه احتمالی است. او در ماه ژوئن به عنوان وزیر اقتصاد اسپانیا انتخاب شد.

لیبرال‌های اتحادیه اروپا

- گی فرهوفشتات، نخست‎وزیر پیشین بلژیک و رئیس فراکسیون لیبرال‌ و دموکرات‌ها در پارلمان اروپا پیش از این نیز خود را برای ریاست بر پارلمان نامزد کرده بود. حمایتهای صریح این سیاستمدار ۶۵ ساله از افزایش قدرت بروکسل در مقابل کشورهای عضو، احتمالا مهمترین مانع او برای رسیدن به ریاست کمیسیون اروپا خواهد بود.

مارگریت وستاگر

- مارگریت وستاگر، سیاستمدار ۵۰ سالۀ دانمارکی نیز دارای حامیان قابل توجهی در پارلمان اروپاست که مهمترین دلیل آن، تلاش‌های خانم وستاگر در موضوع مبارزه با فرار مالیاتی و قدرت روزافزون شرکتهای چندملیتی آمریکایی مانند گوگل و اپل در اتحادیه اروپا است. او پیش از این به عنوان وزیر اقتصاد دانمارک به ایفای نقش پرداخته و در اتحادیه اروپا نیز در کمیسیون رقابتهای تجاری فعالیت کرده است.

- مارک روته که هشت سال نخست وزیری دولتها را در هلند برعهده داشت، دیگر نامزد احتمالی است.
این سیاستمدار ۵۱ ساله همواره از طرفداران اتحادیه اروپا بوده است؛ با این وجود خواستار آن است که بر فعالیت آن دسته از کشورهای عضو این اتحادیه که از بودجه و قدرت اتحادیه اروپا استفاده می‌کنند نظارت بیشتری شود. او از منتقدان سیاستهای دونالد ترامپ در موضوعاتی همچون خروج آمریکا از پیمان آب و هوایی پاریس و توافق هسته‌ای امضا شده با ایران است.

سیسیلیا مالمستروم

- سیسیلیا مالمستروم، سیاستمدار ۵۰ سالۀ سوئدی سالها به عنوان کمیسر بازرگانی اتحادیه اروپا و پیش از آن نیز به عنوان وزیر اروپا در کابینه سوئد فعالیت داشته است. او در کشمکش‌های میان بروکسل و واشنگتن، نقش‌های بزرگی برعهده داشته است. خانم مالمستروم نیز همچون ژان کلود یونکر از مخالفان جدی سیاستهای دونالد ترامپ در قبال اروپا است.

- خاویر بتل، هموطن ژان کلود یونکر که به مدت پنج سال نخست‌وزیر لوکزامبورگ بوده است را نیز باید که فردی با اقبال بالا خواند. از جمله کارهای جنجال برانگیزی که او در دوران نخست‌وزیری انجام داد، ازدواج با شریک زندگی همجنس خود بود.

آگهی

او رابطه خوبی با احزاب ملی کشورش و حتی رهبران دیگر کشورها از جمله رئیس جمهوری فرانسه دارد؛ روابطی که ممکن است باعث شود بار دیگر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از لوکزامبورگ انتخاب شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مارگرت وستاگر کیست؟ آیا یک زن رئیس کمیسیون اروپا می‌شود؟

تردیدهای یونکر در مورد آمادگی رومانی برای ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا

دیدار ترزا می با یونکر در آغاز هفته سرنوشت‌ساز برای گفتگوهای برکسیت