انتخابات ترکیه؛ رقابت نزدیک حزب اردوغان در استانبول و شکست در آنکارا و ازمیر

انتخابات ترکیه؛ رقابت نزدیک حزب اردوغان در استانبول و شکست در آنکارا و ازمیر
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر چند رجب طیب اردوغان از پیروزی قاطع حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات محلی ترکیه خبر داده ولی نتایج منتشر شده از شکست این حزب در دست‌کم ۲۹ شهر از جمله آنکارا حکایت دارد.

آگهی

هر چند رجب طیب اردوغان از پیروزی قاطع حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات محلی ترکیه خبر داده ولی نتایج منتشر شده از شکست این حزب در دست‌کم ۲۹ شهر از جمله آنکارا حکایت دارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه یکشنبه شب با اعلام این خبر که نتایج به دست آمده از مجموع آراء ماخوذه در سراسر کشور از پیروزی قاطع حزب عدالت و توسعه حکایت دارد، گفت که شکست تنها در چند شهر را به عنوان الزامات دموکراسی پذیرفته است.

آقای اردوغان همچنین تاکید کرد که نتایج به دست آمده و سطح بالای مشارکت گویای این امر است که اهمیت این انتخابات از سوی مردم به خوبی درک شده بود.

نوزدهمین دوره انتخابات محلی ترکیه که در جریان آن شهرداران، شوراهای شهر و روسای مناطق به مدت ۵ سال انتخاب شدند، از ساعت ۸ صبح یکشنبه به وقتی محلی آغاز شد و مطابق آمار رسمی از مجموع ۵۷ میلیون واجد شرایط شرکت در انتخابات، بیش از ۴۳ میلیون ۶۵۰ هزار نفر رای دادند که نشان از مشارکت نزدیک به ۸۴ درصدی واجدان شرایط در این انتخابات دارد.

البته از مجموع آراء اخذ شده سهم «اتحاد خلق» که حاصل ائتلاف دو حزب عدالت و توسعه (AKP) و حرکت ملی (MHP) حدود ۵۱.۷ درصد و سهم ائتلاف «اتحاد ملی» که متشکل از دو حزب خلق جمهوری‌خواه (CHP) به عنوان اصلی‌ترین حزب مخلف دولت و حزب محافظه‌کار خوب (İyi)نزدیک به ۳۷.۷ درصد آراء شهروندان ترکیه را به دست آوردند.

بیشتر بخوانید:انتخابات محلی ترکیه؛ ۲ کشته در ملطیه و درگیری در استانبول و دیاربکر

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه نطق پیروزی خود با اشاره به این که انتخابات بعدی در سال ۲۰۲۳ برگزار خواهد شد، تصریح کرد که حزب تحت امر ۴.۵ سال برای کار جدی زمان در اختیار خواهد داشت. بر همین اساس به مردم وعده داد که در این مدت تمرکز دولت و حزب عدالت و توسعه بر اصلاحات اقتصادی، سیاسی و صنعتی متمرکز خواهد بود.

آقای اردوغان با وجود برجسته کردن برنامه اصلاحات اقتصادی دولت تاکید کرد که ترکیه تابع محض قواعد بازار آزاد نخواهد بود. او همچنین گفت که ترکیه طی سال‌های آتی نیز با توسل به ابزارهای نظامی و دفاعی تمامی تهدیدهای متوجه خود را دفع خواهد کرد.

نطق پیروزی آقای اردوغان در حالی ایراد شد که حزب حاکم در رقابت برای کسب کرسی شهرداری آنکارا بازنده شد و به این ترتیب به یک ربع قرن حکومت جریان اسلام‌گرای محافظه‌کار بر پایتخت پایان داده شد.

نامزد حزب خلق جمهوری‌خواه (CHP) به عنوان اصلی‌ترین حزب مخالف دولت موفق شد بیش از ۵۰ درصد آراء شهروندان پایتخت را از آن خود کند.

عکس از رویترز
جشن پیروزی مخالفان دولت در آنکاراعکس از رویترز

بیشتر بخوانید:انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه؛ حزب حاکم ناامید از حفظ قدرت

رقابت اصلی اما متوجه استانبول، مرکز قدرت در ترکیه بود. رقابت حزب عدالت و توسعه و حزب خلق جمهوری‌خواه رقابت تنگاتنگی را در این شهر داشتند. به طوری که در پایان شمارش ۹۸ درصد آراء این شهر، نامزد حزب عدالت و توسعه موفق شد تنها با فاصله کمتر از ۱ دهم درصد پیشی بگیرد و ۴۸.۷۱ درصد آراء را در مقابل سهم ۴۸.۶۵ درصدی رقیب خود تصاحب کند. البته نامزد حزب مخالف دولت مدعی است که ۲ درصد باقیمانده آراء متعلق به مناطق طرفدار حزب خلق جمهوری‌خواه است و او برنده نهایی رقابت استانبول است. اعلام نتایج نهایی استانبول فعلا متوقف شده است.

اما ائتلاف اتحاد خلق به رهبری حزب عدالت و توسعه در انتخابات شهرداری حداقل ۲۹ شهر از جمله ازمیر، آنتالیا، آیدین، موقلا، بوردور و مرسین شکست خورد که در این میان سهم مهمترین حزب مخالف دولت پیروزی در حداقل ۲۱ شهر بود.

در حال حاضر ۴۹ شهرداری از ۸۱ شهرداری ترکیه در کنترل حزب حاکم یعنی عدالت و توسعه (AKP) قرار داشت.

دوازده حزب، ازجمله «عدالت و توسعه»، «حرکت ملی»، «جمهوری خلق»، «دموکراتیک خلق‌ها»، «خوب»، «سعادت»، «ترکیه مستقل»، «کمونیست ترکیه»، «اتحاد بزرگ»، «چپ دموکراتیک»، «دموکرات» و «وطن» در این دوره برای تصدی کرسی شهرداری‌ها، شوراها و روسای مناطق به رقابت ‌پرداختند. این اولین انتخابات محلی بعد از تغییر سیستم پارلمانی به ریاستی در ترکیه بود.

در جریان این انتخابات دو ائتلاف بزرگ تشکیل شد. اولین ائتلاف، «اتحاد خلق» نام داشت که حاصل ائتلاف دو حزب عدالت و توسعه (AKP) و حرکت ملی (MHP) بود. حزب ملی‌گرای «حرکت ملی» مخالف هرنوع مشارکت دولت با حزب دموکراتیک خلق‌ها، جریان اصلی سیاسی و «نسبتا با مجوز» طرفدار کردها است.

دو حزب خلق جمهوری‌خواه (CHP) به عنوان اصلی‌ترین حزب مخلف دولت و حزب محافظه‌کار خوب (İyi) نیز ائتلاف جدیدی به نام «اتحاد ملی» بوجود آوردند.

حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) که از کردهای ترکیه حمایت می‌کند و سومین حزب در پارلمان این کشور محسوب می‌شود، نامزدی برای شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر اعلام نکرد تا به این ترتیب از ائتلاف احزاب مخالف دولت ترکیه حمایت کند.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلزله و دموکراسی؛ شورای اروپا انتخابات ترکیه را «بسیار دشوار» خواند

احمد داوداوغلو نخست وزیر سابق ترکیه و یار دیرین اردوغان از حزب عدالت و توسعه کناره‌گیری کرد

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد