حواشی سخنان ظریف در کنفرانس مونیخ؛ قضاوت های مختلف درباره «عصبانیت» وی

حواشی سخنان ظریف در کنفرانس مونیخ؛ قضاوت های مختلف درباره «عصبانیت» وی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گفتگوی جواد ظریف در چارچوب کنفرانس امنیتی مونیخ با لیز دوست خبرنگار بی بی سی با واکنش های تندی از سوی کاربران اینترنتی مواجه شده است.

آگهی

سخنان محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در کنفرانس امینتی مونیخ با واکنش های مختلفی در شبکه های اجتماعی روبرو شده است. وزیر خارجه ایران در بخشی از گفتگو با لیز دوست خبرنگار بی بی سی درباره بازداشت فعالان محیط زیست بدون پاسخگویی مساله قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه را مطرح کرد.

خبرنگار بی بی سی از او خواست تا موضوعات مختلف را با هم ترکیب نکند. جواد ظریف با فریاد گفت چرا و به چه دلیلی شما (کشورهای غربی) همچنان به عربستان سعودی سلاح می فروشید و «نگویید اروپایی ها سرمایه گذاری نمی کنند چون نگران وضعیت حقوق بشرند، آنها در عربستان سرمایه گذاری کردند، صادق باشیم.»

هم چنین وزیر خارجه ایران با خطاب قراردادن خبرنگار بی بی سی در جایگاه نمایندگی کشورهای غربی گفت: «از موضع بالا در‌خصوص اخلاق حرف نزنید که واقعا در این جایگاه نیستید! »

در نهایت پس از رد و بدل شدن چندین جمله بین آقای ظریف و لیز دوست، طرف ایرانی اعلام کرد که قوه قضاییه مسئول بازداشت این فعالان زیست محیطی است و او نمی تواند جوابگوی چنین سوالی باشد.

بسیاری از مخالفان وزیر خارجه در شبکه های اجتماعی نوشتند که جواد ظریف که به «خونسردی و پاسخ های دیپلماتیک» در میان سیاستمداران مشهور بوده است حالا از «کوره در رفته است» و این نشان دهنده «سست شدن پایه های حکومت ایران» است.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که متخصص حقوق بشر در جهان است و گفت: ««من خودم پروفسور حقوق بشر هستم، بیشتر از ۳۰ سال است که حقوق بشر درس می دهم».

مخالفان به این سخنان هم واکنش نشان داده اند.

شاهین میلانی در حساب کاربری خود نوشته که معرفی کردن جواد ظریف در مقام استاد حقوق بشر مثل «مدیر کشتارگاهی است که سمینار گیاه خواری» برگزار می کند. یکی دیگراز کاربران توییتر و مخالف سیاست های وزیر خارجه ایران نوشته است: «حالت عصبی و خشمگین جواد ظریف نشان می دهد که نگران است و گویا بسیار تنها است.»

برای بسیاری از مخالفان حکومت ایران عصبانیت کم سابقه وزیر خارجه ایران در یک نشست خبری بی شک به دلیل «بحران عمیقی است که در داخل و خارج از کشور گریبانگیر دولت روحانی شده است.»

حامیان جواد ظریف، سخنان وی را البته در چارچوب حمایت از منافع ملی تمام ایرانیان دانستند. این گروه می گویند غرب باید استانداردهای دوگانه خود در رابطه با حقوق بشر را کنار بگذارد و بعد می تواند به کشورهایی که می خواهد تذکر بدهد.

بیشتر بخوانید:

ظریف: اسرائيل به دنبال جنگ است

ظریف: خرابکاری آمریکا در به ثمر نرسیدن دو آزمایش موشکی محتمل است

جواد ظریف پس از توافق هسته ای ایران و شش کشور نماینده شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ به یکی از محبوبترین چهره های سیاسی دو دهه اخیر تبدیل شد. بسیاری از اصلاح طلبان حامی دولت روحانی، محمد جواد ظریف را با محمد مصدق مقایسه کردند و برخی دیگر از هواداران وی به او لقب «امیرکبیر ایران» را دادند. یکی از ویژگی های بارزی که محمد جواد ظریف را از دیگر سیاستمداران ایرانی متمایز می کرد تسلط او به زبان انگلیسی سلیس و منش آرام و منطقی او بود. در کنفرانس مونیخ به نوعی جنبه دوم متمایز کننده محمد جواد ظریف زیر سوال رفت. هر چند هم چنان بسیاری از حامیان دولت کنونی وزیر خارجه ایران را مقتدرترین و بهترین جایگزین حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ می دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه نمایندگان به روحانی برای رد استعفای ظریف

ظریف استعفا کرد

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید