Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نامه نمایندگان به روحانی برای رد استعفای ظریف

نامه نمایندگان به روحانی برای رد استعفای ظریف
Copyright عکس از ایرنا
Copyright عکس از ایرنا
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جلسه علنی امروز سه‌شنبه مجلس در شرایطی آغاز شد که علی لاریجانی رییس‌ مجلس هیچ واکنشی به خبر استعفای ظریف نداد. در این گزارش آخرین واکنش‌ها به استعفای ظریف بررسی شده است.

آگهی

جلسه علنی مجلس امروز سه شنبه صبح به روال همیشه برگزار شد و با وجود آنکه انتظار می‌رفت در نطق نخستین، علی لاریجانی نسبت به استعفای محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران موضع‌گیری کند اما این جلسه با سکوت و عدم اشاره او به استعفای آقای ظریف ادامه یافت.

همزمان و به گزارش رسانه های داخلی ایران، ۱۳۲ نماینده مجلس در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران خواهان تداوم حضور محمد جواد ظریف در وزارت امور خارجه شده‌اند. علی مطهری، نایب رییس مجلس ایران نیز در واکنش به استعفای ظریف گفته است: «به نظرم دلیل اصلی استعفا، دخالت‌هایی باشد که از طرف برخی نهادهای غیر مسئول در سیاست خارجی دولت و کشور انجام می‌شود.»

کریمی قدوسی برای استعفای ظریف شیرینی آورد

بهروز نعمتی، نماینده مجلس در حساب رسمی تویترش نوشته که جواد کریمی قدوسی، نماینده نزدیک به جبهه پایداری برای او شیرینی استعفای ظریف را آورده است. جبهه پایداری محافظه‌کارترین جریان سیاسی حال حاضر در مجلس ایران است.

جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی درباره استعفای ظریف

علی‌رضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شب گذشته در تویترش در واکنش به استعفای ظریف نوشته بود: «فردا قبل از جلسه علنی مجلس پشت پرده های استعفا را بحث خواهیم کرد.» با این حال تا کنون هیچ خبری مبنی بر برگزاری جلسه غیرعلنی و بررسی پشت پرده استعفای ظریف رسانه‌ای نشده است نه از سوی نمایندگان مجلس و نه حتی فراکسیون امید. فراکسیون امید به فراکسیون اصلاح‌طلبان مجلس دهم گفته می‌شود. محمدرضا عارف ریاست فراکسیون امید را بر عهده دارد. او نیز تا کنون واکنشی به استعفای ظریف نداشته است.

رحیمی در ادامه جلسه علنی امروز مجلس گفت: «روحانی شهامت داشته باشد و استعفای ظریف را رد کند. مخالفان ذوق‌مرگ نشوند. آقای لاریجانی اعلام موضع کنید.» علی لاریجانی این بار نیز پاسخ شفافی نمی‌دهد و موضعگیری مشخصی ندارد.

در همین حال حشمت‌الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت مجلس خبر داده که «موضوع استعفای ظریف در نشست فوق العاده امروز این کمیسیون بررسی می‌شود.»

تکذیب پذیرش استعفا توسط رییس‌جمهوری

محمد جواد ظریف در اقدامی غیرمنتظره شب گذشته با قراردادن پیامی دراینستاگرام استعفای خود را اعلام کرد. او در حساب رسمی اینستاگرام خود چنین نوشت «از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولین محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش میخواهم. شاد و سربلند باشید.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری ایران به سرعت در واکنش به استعفای ظریف و اخباری مبنی بر پذیرش استعفای آن نوشت «اخبار منتشر شده مبنی بر پذیرش استعفای ظریف از سوی رییس‌جمهوری قویا تکذیب می‌شود.»

با وجود سکوت رییس‌مجلس و آغاز خاموش جلسه علنی بدون اشاره به خبر داغ شب گذشته در ایران، نمایندگان مجلس در شبکه‌های اجتماعی به استعفای ظریف واکنش نشان داده‌اند.

«شادی دشمنان ایران از استعفای ظریف»

مصطفی کواکبیان، نماینده تهران در همین زمینه در تویترش نوشته «بی شک از استعفای دکتر ظریف در وضعیت کنونی، نه تنها مردم و دولت و نظام نفعی نخواهد برد بلکه دشمنان سرافرازی ملت ایران خرسند خواهند شد. البته اکثریت اعضای کمیسیون سیاست خارجی مجلس بلكه اکثریت قاطع نمایندگان از رئیس جمهور‌ میخواهند هرگز چنین استعفایی را نپذیرد.»

او همچنین خبر داده که ۱۵۰ نماینده مجلس پای نامه به رییس‌جمهوری برای ماندن ظریف در وزارت امور خارجه را امضا کرده‌اند.

علیرضا رحیمی از جمله نخستین نمایندگانی که شب گذشته در تویترش به خبر استعفای ظریف واکنش نشان داده بود با انتقاد از از سوی محافظه‌کاران مواجه شده است. او درباره ظریف چنین تویت کرده بود: «ظریف، دومی ندارد. جانشین او یا با کرنش مدیریتی خسارت ساز خواهد شد و یا به نام انقلابیگری دستاوردهای زیادی را بر باد خواهد داد. اگر استعفای ظریف جدی و قطعی باشد ثابت می‌کند خنجر مخالفان داخلی اثرگذار بوده است.»

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهوری که در تویتر به نوشتن تویت‌های استعاریک مشهور است امروز سه‌شنبه چنین تویت کرد: «امان از ناهماهنگی‌ها»

برخی خبرنگاران پای پیام آشنا از او خواسته‌اند تا یک بار هم شده مواضع شفافی بگیرد و صریح‌تر بنویسد ناهماهنگی با کی و چی؟

دیدار روز دوشنبه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با رهبر ایران، رییس‌جمهوری و تصاویر منتشر شده از حضور سردار سلیمانی و عدم حضور محمد جواد ظریف این شائبه را بر انگیخت که شاید استعفای ظریف به خاطر ناهماهنگی صورت گرفته در سفر رییس‌ جمهوری یک کشور به ایران بوده است. به ویژه اینکه تصویری از ظریف در این دیدارها منتشر نشده است. خبرنگاران به آقای آشنا متذکر شده‌اند اگر حسن روحانی از پس حمایت از وزیرش بر نمی‌آید استعفا بدهد.

در سفر اخیر به چین هم علی لاریجانی، رییس مجلس ایران و هم محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران حضور داشتند. در آن دیدار علی لاریجانی پیام و سلام رهبر ایران را به رییس‌جمهوری چین رساند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حواشی سخنان ظریف در کنفرانس مونیخ؛ قضاوت های مختلف درباره «عصبانیت» وی

ظریف: خرابکاری آمریکا در به ثمر نرسیدن دو آزمایش موشکی محتمل است

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»