Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ظریف: خرابکاری آمریکا در به ثمر نرسیدن دو آزمایش موشکی محتمل است

ظریف: خرابکاری آمریکا در به ثمر نرسیدن دو آزمایش موشکی محتمل است
Copyright عکس از ویدیوی گفت‌وگوی ظریف با ان‌.بی‌.سی گرفته شده است
Copyright عکس از ویدیوی گفت‌وگوی ظریف با ان‌.بی‌.سی گرفته شده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«این مسئله ممکن است به همان کارزار خرابکارانه آمریکایی مرتبط باشد که نیویورک تایمز از وجود آن خبر داده بود. کاملاً امکانش وجود دارد. ما هنوز نمی‌دانیم. باید این مسئله را به دقت بررسی کنیم.»

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی با ان بی سی به سوال‌هایی درباره فعالیت موشکی ایران و تهدیدهای اخیر از سوی آمریکا و اسرائیل درباره مواجه با ایران پاسخ داده است. ظریف در این گفت‌‌وگو احتمال خرابکاری طرف آمریکایی در به ثمر ننشستن آزمایش‌های موشکی ایران را رد نکرده است.

او تاکید کرد: «آغاز جنگ با ایران همانند خودکشی است. واشنگتن وسواس بیمارگونه‌ای نسبت به ایران دارد. همان کسانی که پشت پرده جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ بوده‌اند، در حال حاضر نیز به دنبال جنگ هستند.»

او در ادامه گفت: « منظورم دولت ترامپ نیست. منظورم افرادی در داخل دولت ترامپ است که می‌خواهند همان فرجام را تکرار کنند و خود باور دارم که در این راه شکست خواهند خورد.»

هیچگاه هولوکاست را انکار نکردیم

ظریف در این گفت‌وگو همچنین تاکید کرد: «امروزه تنها ۳۰ درصد بودجه ما به نفت وابسته است. تحریم‌های آمریکا موجب شده که خلاقیت و نوآوری در ایران بیشتر شود. بالاخره یک روز راهی برای دور زدن تحریم‌ها پیدا خواهد شد. ما دردهای موجود در اقتصادمان را می‌بینیم. مردم سختی می‌کشند و دولت وظیفه‌اش کاهش این دردها است. افزایش قیمت‌ها را هم می‌بینیم و به دنبال راه چاره‌ایم.»

به گفته او «مردم ایران همواره روابط مثبتی با یهودیان داشته اند. یهودیان ایران در مجلس نماینده دارند. ما هیچگاه هولوکاست را انکار نکردیم. مساله ما این بوده که هولوکاست بهانه‌ای برای زور گفتن به مردم فلسطین نشود.»

گزارش نیویورک تایمز و تایید ظریف

خبرنگار ان بی سی از ظریف درباره گزارش روزنامه نیویورک‌تایمزو احتمال خرابکاری آمریکا در آزمایش موشکی ایران پرسیده و ظریف نیز آن را رد نکرده است. همچنین او تلاش نافرجام ایران در پرتاب ماهواره را تأیید کرد و گفت: «این مسئله ممکن است به همان کارزار خرابکارانه آمریکایی مرتبط باشد که نیویورک تایمز از وجود آن خبر داده بود. ما هنوز نمی‌دانیم. باید این مسئله را به دقت بررسی کنیم.»

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی اختصاصی خود در ۱۳ فوریه مدعی شد آمریکا برای اخلال در برنامه موشکی ایران عملیاتی فوق‌سری داشته و تلاش می‌کند با وارد کردن قطعات قلابی به ایران موشک‌های ساخت این کشور را معیوب کند.

در این گزارش آمده بود: «کاخ‌سفید از زمان ورود دونالد ترامپ به عملیات آمریکا برای خراب‌کاری در برنامه موشکی و راکتی ایران شتاب بخشیده است.»

مذاکره مجدد بر سر برجام شدنی نیست

وزیر امور خارجه ایران همچنین درباره احتمال مذاکره مجدد بر سر برجام تاکید کرده که هیچ مذاکره مجددی بر سر برجام انجام نخواهد شد و این احتمال را رد کرده است.

او همچنین افزود: «توافق هسته‌ای نتیجه ۱۳ سال مذاکره است. ما به توافقی رسیدیم که سندی ۱۵۰ صفحه‌ای بود، نه همانند آن سند دوصفحه‌ای که دونالد ترامپ با رهبر کره شمالی امضا کرد. ترامپ از هر توافقی که فکرش را می‌کنید خارج شده است.»

وزیر امور خارجه ایران همچنین درباره نشست ورشو گفت: « این نشست یک شکست بزرگ بود و نشان داد چگونه آمریکا بر سر مسئله ایران، در جهان منزوی شده است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تفاهم‌نامه دسترسی آمریکا به دو بندر عمان با گوشه چشمی به ایران

نامه نمایندگان به روحانی برای رد استعفای ظریف

شلیک موشک «کروز» از زیردریایی، در سومین روز رزمایش ارتش ایران در جنوب