گشتی در سوپرمارکت‌های ونزوئلا؛ ۱۰ پاکت شیر معادل یک ماه حقوق استاد دانشگاه

گشتی در سوپرمارکت‌های ونزوئلا؛ ۱۰ پاکت شیر معادل یک ماه حقوق استاد دانشگاه
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رشد فزاینده سطح عمومی قیمت‌ها در ونزوئلا موجب شده تا با حقوق ماهانه یک استاد دانشگاه با سابقه تنها می‌توان ۱۰ بسته شیر خریداری کرد.

آگهی

آلوارو، استاد مهندسی رایانه در دانشگاه بارکیسمتوست. او ۲۰ سال سابقه کار دارد ولی حقوق ماهیانه‌اش در حال حاضر معادل ۱۱ دلار و ۳۰ سنت است.

خبرنگار یورونیوز، آلوارو را در یکی از خریدهای روزانه او از سوپرمارکتی در شهر بارکیستمو همراهی کرده و مشاهدات خود را در قالب تصاویر زیر ثبت کرده است.

یک لیتر شیر: ۴۲۰۰ بولیوار

آلوارو یک پاکت شیر یک لیتری و یک بسته نان خرید. مطابق صورتحساب مغازه یک بسته نان ۲۶۰۰ بولیوار معادل ۷۸ سنت یا ۹ هزار و ۶۹۰ تومان قیمت داشت. همچنین او برای هر لیتر شیر ۴۲۰۰ بولیوار معادل ۱.۲ دلار معادل ۱۵ هزار ۶۵۴ تومان پرداخت کرد. یعنی آلوارو با کل درآمد ماهانه‌اش کمتر از ۱۰ لیتر شیر می‌تواند بخرد.

بیشتر بخوانید:تورم یک میلیون درصدی در کمین ونزوئلا

یک کیلوگرم برنج: ۳۵۲۰ بولیوار

مطابق بهای درج شده زیر ردیف برنج، در لحظه ثبت تصویر، هر کیلوگرم برنج ۳ هزار و ۵۲۰ «بولیوار با ثبات» یا ۳۵۲ میلیون بولیوار سابق قیمت داشت. دولت ونزوئلا در تاریخ ۲۰ ماه اوت سال ۲۰۱۸ میلادی با حذف پنج صفر از پول ملی این کشور، واحد پولی جدیدی را با عنوان «بولیوار باثبات» به جریان انداخت.

بنابراین هر کیلوگرم برنج معادل ۱.۰۵۶ دلار آمریکا یا ۱۳هزار تومان قیمت داشت.

یک عدد پیاز سفید: ۸۶۴ بولیوار

یک عدد پیاز سفید مطابق صورتحساب مغازه ۸۶۴ بولیوار باثبات یا ۸۶ میلیون و ۴۰۰ هزار بولیوار معادل ۲۶ سنت و حدود ۳ هزار و ۲۲۰ تومان بود.

یک کیلوگرم نمک دریایی: ۲۶۳۵ بولیوار

مطابق قیمت موجود زیر ردیف نمک، بهای هر کیلوگرم نمک دریایی ۲ هزار و ۶۳۵ بولیوار معادل ۸ سنت یا ۹ هزار و ۸۲۱ تومان قیمت دارد.

یک لیتر سرکه: ۸۷۲۳ بولیوار

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌شود، بهای هر لیتر سرکه نیز ۸ هزار و ۷۲۳ بولیوار نزدیک به ۳ دلار آمریکا و معادل ۳۶ هزار و ۶۰۶ تومان بود.

در حال حاضر نرخ برابری بولیوار با‌ثبات در برابر دلار آمریکا حدود ۳ هزار و ۳۰۰ است.

بیشتر بخوانید:مادورو از تثبیت نرخ بولیوار کوتاه آمد؛ دلار آمریکا آزاد شد

تثبیت طولانی مدت نرخ ارز همزمان با کاهش درآمدهای نفتی و اعمال تحریم‌های آمریکا اقتصاد ونزوئلا را وارد دوره‌ای از قحطی و بحران اقتصادی-سیاسی بی‌سابقه کرده است. به طوری که صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که نرخ تورم در این کشور تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۰ میلیون درصد برسد.

بیشتر بخوانید:ونزوئلا چطور به این جا رسید؟

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایندگان پارلمان اروپا قبل از ورود به ونزوئلا از فرودگاه اخراج شدند

یورش ۱۱هزار نفری نیروهای امنیتی به «هتل» جنایتکاران؛ زندان مملو از سلاح، مواد مخدر و موتورسیکلت بود

آزادسازی زندان؛ رهبر مافیا از یورش ۱۱هزار نیروی امنیتی به «هتل» جنایتکاران جان سالم به در برد