واکنش افغان‌ها به خروج ارتش آمریکا: از خوشنودی برای استقلال تا بیم از بازگشت طالبان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش افغان‌ها به خروج ارتش آمریکا: از خوشنودی برای استقلال تا بیم از بازگشت طالبان
کپی رایت  عکس از رویترز

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پنجشنبه شب اعلام کرد که نیمی از نظامیان این کشور را از افغانستان خارج کند. اقدامی که با استقبال پاکستان و طالبان مواجه شده است.

دولت افغانستان نیز در واکنش به این تصمیم آقای ترامپ اعلام کرده که ارتش این کشور بر امور جاری تسلط کامل دارد و کاهش حضور آمریکا در این کشور تاثیری بر اوضاع امنیتی نخواهد داشت.

در حال حاضر حدود ۱۴هزار نیروی نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که مطابق اعلام آقای ترامپ تعداد آنها به ۷ هزار تن کاهش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: «شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان به شدت کاهش می‌یابد»

اما بازتاب اعلام تصمیم درمیان مردم افغانستان چه بوده است؟

یک جوان افغانستانی ساکن کابل ضمن استقبال از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، این اقدام را متاثر از سیاست‌های این کشور ارزیابی می‌کند.

اما جوان دیگری ضمن ابراز امیدواری نسبت به توان نیروهای امنیتی افغانستان از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند.

در مقابل هستند جوانانی که خواستار استقلال کشورشان در مقوله امنیت هستند و معتقدند افغانستان باید به طور مستقل فرآیند صلح با طالبان را پیگیری کند. به باور آنها حل مشکلات سیاسی و امنیتی موجود در افغانستان با پیگیری گفت‌و‌گوهای منظم و منسجم میان گروه‌های ذینغع رفع خواهد شد و نه لزوما با حضور نیروهای نظامی خارجی.

بیشتر بخوانید:دو مقام سابق امنیتی، سرپرست وزارتخانه‌های کشور و دفاع افغانستان شدند

ایالات متحده آمریکا و متحدانش در سال ۲۰۰۱ و حدود دو ماه پس از حملات یازده سپتامبر با حمله به افغانستان حکومت طالبان را در این کشور سرنگون کردند. ۱۷ سال بعد، افعانستان همچنان درگیر چالش‌های شدید امنیتی است. گروه طالبان در این کشور فعال است و دولت‌های پس از امارات اسلامی نتوانسته‌اند به بسیاری از مطالبات جامعه افغانستان پاسخ دهند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید