واکنش افغان‌ها به خروج ارتش آمریکا: از خوشنودی برای استقلال تا بیم از بازگشت طالبان

واکنش افغان‌ها به خروج ارتش آمریکا: از خوشنودی برای استقلال تا بیم از بازگشت طالبان
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی صدور دستور رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر کاهش شمار نظامیان این کشور در افغانستان، فضایی از بیم و امید بر این کشور سایه افکنده است. از یک سو برخی امیدوار به موفقیت افغانستان در خوداتکایی امنیتی و نظامی هستند و از سوی دیگر برخی نگران خطر بازگشت طالبان به قدرت.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پنجشنبه شب اعلام کرد که نیمی از نظامیان این کشور را از افغانستان خارج کند. اقدامی که با استقبال پاکستان و طالبان مواجه شده است.

دولت افغانستان نیز در واکنش به این تصمیم آقای ترامپ اعلام کرده که ارتش این کشور بر امور جاری تسلط کامل دارد و کاهش حضور آمریکا در این کشور تاثیری بر اوضاع امنیتی نخواهد داشت.

در حال حاضر حدود ۱۴هزار نیروی نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که مطابق اعلام آقای ترامپ تعداد آنها به ۷ هزار تن کاهش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: «شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان به شدت کاهش می‌یابد»

اما بازتاب اعلام تصمیم درمیان مردم افغانستان چه بوده است؟

یک جوان افغانستانی ساکن کابل ضمن استقبال از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، این اقدام را متاثر از سیاست‌های این کشور ارزیابی می‌کند.

اما جوان دیگری ضمن ابراز امیدواری نسبت به توان نیروهای امنیتی افغانستان از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند.

در مقابل هستند جوانانی که خواستار استقلال کشورشان در مقوله امنیت هستند و معتقدند افغانستان باید به طور مستقل فرآیند صلح با طالبان را پیگیری کند. به باور آنها حل مشکلات سیاسی و امنیتی موجود در افغانستان با پیگیری گفت‌و‌گوهای منظم و منسجم میان گروه‌های ذینغع رفع خواهد شد و نه لزوما با حضور نیروهای نظامی خارجی.

بیشتر بخوانید:دو مقام سابق امنیتی، سرپرست وزارتخانه‌های کشور و دفاع افغانستان شدند

ایالات متحده آمریکا و متحدانش در سال ۲۰۰۱ و حدود دو ماه پس از حملات یازده سپتامبر با حمله به افغانستان حکومت طالبان را در این کشور سرنگون کردند. ۱۷ سال بعد، افعانستان همچنان درگیر چالش‌های شدید امنیتی است. گروه طالبان در این کشور فعال است و دولت‌های پس از امارات اسلامی نتوانسته‌اند به بسیاری از مطالبات جامعه افغانستان پاسخ دهند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا ۱۰۰ میلیون دلار برای بازسازی یک اردوگاه در افغانستان «هدر» داد

پارک تفریحی کابل، فرصتی برای دور شدن از دغدغه‌ها

دبیر شورای عالی امنیت ایران: گفتگو با گروه طالبان همچنان ادامه خواهد یافت