پارک تفریحی کابل، فرصتی برای دور شدن از دغدغه‌ها

پارک تفریحی کابل، فرصتی برای دور شدن از دغدغه‌ها
Copyright تصویر از ویدیوی رویترز
Copyright تصویر از ویدیوی رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با وجود تنشهای امنیتی در کابل پایتخت افغانستان، نخستین پارک تفریحی در این کشور فرصتی کوتاه در اختیار شهروندان قرار می‌دهد تا از دغدغه جنگ و ناآرامی فاصله بگیرند.

آگهی

با وجود تنشهای امنیتی در کابل پایتخت افغانستان، نخستین پارک تفریحی در این کشور فرصتی کوتاه در اختیار شهروندان قرار می‌دهد تا از دغدغه جنگ و ناآرامی فاصله بگیرند.

این پارک تفریحی اکتبر ۲۰۱۴ در کنار رودخانه‌ای در مرکز شهر کابل افتتاح شد. این پارک با همراهی یک شرکت خصوصی و مسولان شهرداری راه‌اندازی شد.

پارک تفریحی کابل از ۹ صبح تا نیمه‌شب پذیرای شهروندان است. روزانه هزار نفر به این پارک می‌‌آیند.

این پارک ۵ هکتاری دارای زمین فوتبال، چرخ فلک، ماشین‌بازی، تاب‌بازی و تمام ابزارهایی است که اغلب در پارک‌های شهری برای سرگرمی کودکان و بزرگسالان تعبیه می‌شود.

مردم در این پارک کمی از فضای جنگ فاصله می‌گیرند

گرچه سخت‌افزار به کار گرفته شده در این پارک شهری شبیه دیگر کشورها نیست اما این محوطه فرصت مناسبی در اختیار شهروندان افغان قرار می‌دهد تا لحظاتی از آنچه گاه‌و بیگاه در شهر کابل و گوشه‌وکنار افغانستان اتفاق می‌افتد دور شوند.

حبیب‌الله عصمتی، رییس این پارک شهری می‌گوید: «مردم افغانستان به هر روز جنگ و انفجار در این کشور عادت کردند. به عنوان کسی که نخستین پارک ملی را ایجاد کردم امیدوارم که مردم اینجا بتوانند چند لحظه‌ای به دور از سر و صدای انفجار و بوی باروت خوش باشند.»

به گفته او «همانطور که انسان‌ها به آب و نان نیاز دارند به تفریح هم نیازدارند. تفریح برای هر انسان ضرورت است. به ویژه مردم افغانستان که روزهای سختی را پشت سرگذاشته‌اند.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی از خانوا‌ده‌ها که فرزندش را به این پارک شهری آورده نیز می‌گوید: «جنگ و مشکلات همیشه هست. اما این پارک امکانی است تا بچه‌هایمان را اینجا بیاوریم تا اطفال ما هم احساس خوشی کنند.»

با نزدیک به ۶ میلیون نفر جمعیت، شهر کابل به یک قلعه مجازی شبیه است و ساختمان‌های اصلی توسط موانع بتنی و سیم‌های خاردار محافظت می‌شوند.

افغانستان در سه دهه گذشته ناآرامی‌های زیادی را پشت سر گذاشته‌ است. به دنبال حادثه ۱۱ سپتامبر که سال ۲۰۰۱ در آمریکا اتفاق افتاد نیروهای نظامی بین‌المللی با ادعای ریشه‌کردن کردن گروه القاعده وارد خاک این کشور شدند.

مشخص نیست که چه تعداد از غیرنظامیان از سال ۲۰۰۱ تا کنون کشته شده‌اند اما برآیندها از مرگ ۳۰ هزار غیرنظامی در این کشور خبر می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احزاب به حکومت افغانستان و جامعه جهانی: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به شرکت خصوصی بسپارید

واکنش افغان‌ها به خروج ارتش آمریکا: از خوشنودی برای استقلال تا بیم از بازگشت طالبان

بدبینی شدید مردم افغانستان به نقش جامعه جهانی در مبارزه با فساد