Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا ۱۰۰ میلیون دلار برای بازسازی یک اردوگاه در افغانستان «هدر» داد

آمریکا ۱۰۰ میلیون دلار برای بازسازی یک اردوگاه در افغانستان «هدر» داد
Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«یکسری مشکلات زنجیروار در این طرح ایجاد شد و منجر به هزینه‌ ۱۰۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری در پروژه‌ ای شد که فایده‌ ای برای وزارتخانه یا افرادی که حفاظت از آن‌ها مورد نظر بود، به دنبال نداشت.»

آگهی

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در مدتی بیش از سه سال بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در پروژه‌ بازسازی یک پایگاه در افغانستان هزینه کرده است و درنهایت نیز این پروژه هرگز به سرانجام نرسیده است.

بر اساس گزارشی که در این باره روز سه‌شنبه توسط بازرس کل وزارت خارجه آمریکا منتشر شد؛ این هزینه سازی‌ها در حالی انجام شده که در زمان آغاز پروژه، هشدار داده شده بود که انجام آن ایده مناسبی نیست.

گزارش بازرس کل وزارت خارجه آمریکا مسئولان طرح بازسازی اردوگاه «اگرز» در کابل افغانستان را به‌خاطر اینکه در سال ۲۰۱۴ عجولانه این پروژه را با کمک یک شرکت پیمانکار دفاعی کلید زده بودند، مورد نکوهش قرار می‌دهد. طبق این گزارش، شرکت پیمانکار دفاعی هرگز سابقه کار در طرحی به این وسعت را نداشته است.

وزارت خارجه آمریکا در آن زمان، مشاوری را برای بررسی پروژه استخدام کرده بود اما هشدارهای اولیه مشاور را نادیده گرفت.
در این گزارش آمده است: «در نتیجه، یکسری مشکلات زنجیروار در این طرح ایجاد شد و منجر به هزینه‌ ۱۰۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری در پروژه‌ای شد که فایده‌ای برای وزارتخانه یا افرادی که حفاظت از آن‌ها مورد نظر بود، به دنبال نداشت.»

بازرس کل تصدیق می‌کند که وزارت خارجه آمریکا در زمانیکه وضعیت امنیتی در افغانستان در حال بدتر شدن بود، تلاش می‌کرد که با وجود گزینه‌های اندک در کمترین زمانِ ممکن کار را آغاز کند اما طبق گزارش بازرس، وزارتخانه چنان عجله‌ای داشت که نتوانست طرح را در مسیر خود نگه دارد.

بازرس کل پس از درخواست معاون وزیر خارجه در سال گذشته، اقدام به بررسی این طرح کرد.

بیشتر بخوانید:همزمان با اعلام زمان خروج ارتش آمریکا از افغانستان دو آمریکایی در قندهار کشته شدند

قرار بود در تابستان سال ۲۰۱۴میلادی این اردوگاه به منظور اسکان پرسنل امنیتی آمریکا بازسازی شود چراکه محل قرار گرفتن اردوگاه به سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل بسیار نزدیک است. کابل در سال ۲۰۱۴ همزمان با خروج بخشی از نیروهای آمریکا نا امن‌تر شده بود و افرادی که قرار بود از دیپلمات‌ها محافظت کنند در پایگاهی دورتر مستقر بودند بنابراین مقام‌های آمریکایی در نظر داشتند این افراد در مکانی نزدیکتر مستقر شوند.

در آن زمان وزارت خارجه پروژه را به پیمانکاری واگذار کرد که تخصصی در پروژه‌هایی به این وسعت نداشت. شرکت پیمانکاری ایجس که کار آن حفاظت از نیروهای آمریکایی بود، خود مسئولیت بازسازی این پروژه را عهده دار شد.

مشکلات تقریبا بلافاصله آغاز شد و همزمان با توجه به تغییراتی که وزارت خارجه در نظر داشت با پیشرفت پروژه انجام شود، در نهایت برآورد قیمت کلی به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار افزایش یافت.

در بخشی از گزارش درباره هدر رفتن هزینه‌ها آمده است: «میلیون‌ها دلار برای مصالح ساختمالی هزینه شد اما تاخیر در انجام پروژه این معنا را داشت که مصالح ساختمانی با یک هزینه بیشتر باید در جای دیگری برای مدت طولانی دپو شوند.»

وزارت خارجه آمریکا در نهایت در دسامبر سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که تنها ۱۰ درصد ساخت و سازها تکمیل شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترس همسایگان از احتمال خروج ناگهانی نظامیان آمریکا از افغانستان

واکنش افغان‌ها به خروج ارتش آمریکا: از خوشنودی برای استقلال تا بیم از بازگشت طالبان

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی