Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یک فرمانده سپاه: ایران قادر است موشک‌هایی با برد بیشتر تولید کند

 یک فرمانده سپاه: ایران قادر است موشک‌هایی با برد بیشتر تولید کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرماده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در حالی مسئله افزایش برد موشک‌های بالیستیک را مطرح می‌کند که ماه گذشته نیز با تاکید بر توان موشکی ایران اعلام کرده بود کلیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان، امارات متحده عربی و قطر و همچنین ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس در تیررس موشک‌های ایرانی است.

آگهی

ایران ظرفیت و پتانسیل لازم را برای افزایش برد موشک‌های بالیستیک طراحی و ساخته شده توسط متخصصان و مهندسان نظامی در داخل کشور دارد.

خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع رسانی در ایران روز دوشنبه این مطلب را به نقل از یک فرمانده بلند پایه سپاه پاسداران نقل کردند.

به گزارش فارس، خبرگزاری وابسته به سپاه، امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سخنانی در جمع دانشجویان علم و صنعت با تاکید بر این مسئله تصریح کرد: «ما توانمندی ساخت موشک با بردهای بلندتر را داریم. عدد ٢٠٠٠ کیلومتر وحی منزل نیست اما آنچه تا به امروز در خصوص آن تصمیم گیری شده بر اساس نیاز ماست. بسیاری از پایگاه‌های دشمن در فاصله ٣٠٠-٤٠٠ کیلومتری و مرحله بعدی در فاصله ٧٠٠-٨٠٠ کیلومتری است. محدودیتی از نظر فنی و یا قراردادی در خصوص برد موشک‌ها نداریم.»

توسعه برنامه موشکی یکی از چندین دلیل مطرح شده از سوی دولت آمریکا برای ناکارآمد معرفی کردن توافقنامه هسته ای با ایران و خروج واشنگتن از این پیمان بین‌المللی بود.

مقامات کاخ سفید همچنین به تازگی با خطرناک و نگران کننده توصیف کردن آزمایش جدید موشکی ایران از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته‌اند که موضعی قاطعانه‌تر برای برخورد با برنامه موشکی تهران اتخاذ کند.

واکنش غرب

آزمایش یک موشک بالیستیک با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای توسط ایران که وزارت امور خارجه آمریکا پیشتر خبر از آن داده بود واکنش دیگر کشورهای غربی را نیز به همراه داشته است.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا دیگر مقام دولتی یک کشور غربی بود که با صراحت به انجام این آزمایش واکنش نشان داد. آقای هانت با انتشار توییتی اعلام کرد حمایت از برجام نبایست به عنوان مانعی برای ابراز نگرانی از توسعه برنامه موشکی ایران تلقی شود.

فرانسه نیز آزمایش موشکی ایران را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ دانست و از ایران خواست تا فورا آزمایش‌های مرتبط با موشک‌های بالستیکی که توانایی حمل سلاح اتمی دارند را متوقف کند.

در پی ابراز این نگرانی‌ها، ایران بدون منکر شدن اصل آزمایش تاکید کرد که اقدامی مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل متحد انجام نداده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه با تاکید بر ماهیت دفاعی برنامه موشکی کشورش گفت: «هیچ قطعنامه‌ای در شورای امنیت برنامه موشکی و یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است.»

بیشتر بخوانید:

فرماده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در حالی مسئله افزایش برد موشک‌های بالیستیک را مطرح می‌کند که ماه گذشته نیز با تاکید بر توان موشکی ایران اعلام کرده بود کلیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان، امارات متحده عربی و قطر و همچنین ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس در تیررس موشک‌های ایرانی است.

آقای حاجی زاده شامگاه چهارشنبه در یک برنامه تلویزیونی گفت: «پایگاه‌های العدید و‌ ظفره کمتر از ۳۰۰ کیلومتر و پایگاه قندهار ۴۰۰ کیلومتر با ما فاصله دارند. این پایگاه‌ها‌ گوشت زیر دندان ما هستند و تکان بخورند آنها را می‌زنیم.»

از سوی دیگر یک سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران روز یکشنبه گذشته اعلام کرد ایران برای تقویت ظرفیت‌های دفاعی و توان بازدارندگی به توسعه برنامه موشکی و انجام آزمایش ها در این زمینه ادامه می‌دهد.

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیرو‌های مسلح در ادامه ضمن تاکید بر این که توسعه برنامه موشکی ایران «خارج از چارچوب مذاکرات و مرتبط با امنیت ملی ما است» و این که «در این رابطه از هیچ کشوری اجازه نخواهیم گرفت» به کشورهای منطقه اطمینان داد که این اقدام «تنها در راستای بازدارندگی و افزایش توان دفاعی است و ایران هیچ چشم داشتی به منافع سایر کشورها ندارد.»

گفتنی است که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران خواسته شده است «هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی‌شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای» صورت ندهد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو: تلاش می‌کنیم محدودیت‌های سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران را دوباره برقرار کنیم

واکنش تهران به واشنگتن: آزمایش موشکی ما ناقض قطعنامه شورای امنیت نیست

رهبران «گروه ۷» از تلاش جمعی برای تثبیت اوضاع همچنین احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران خبر دادند