واکنش تهران به واشنگتن: آزمایش موشکی ما ناقض قطعنامه شورای امنیت نیست

مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا و جیمز متیس وزیر دفاع
مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا و جیمز متیس وزیر دفاع Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات آمریکا و بریتانیا روز شنبه ۱ دسامبر آزمایش یک موشک بالستیک میان‌برد توسط ایران را به عنوان ناقض توافق هسته‌ای محکوم کردند. ایران گفته است که هیچ قطعنامه‌ای در شورای امنیت آزمایش موشکی را ممنوع نکرده است.

آگهی

در پی محکومیت آزمایش جدید موشکی ایران توسط مقامات آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که این آزمایش مغایر با قطعنامه شورای امنیت نیست.

بهرام قاسمی با اعلام اینکه برنامه موشکی ایران «ماهیت دفاعی» دارد، گفت: «هیچ قطعنامه ای در شورای امنیت برنامه موشکی و یا آزمایش های موشکی ایران را ممنوع نکرده است.»

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با محکوم کردن آزمایش موشکی تازه ایران گفته بود این اقدام ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

در بند ۳ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در تیر ۱۳۹۴ به تصویب این نهاد رسید آمده است تا مدت ۸ سال بعد از زمان پذیرش رسمی برجام؛ «از ایران خواسته می‌شود تا هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی‌شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای صورت ندهد».

آقای پمپئو روز شنبه ۳۰ دسامبر با صدور بیانیه‌ای گفت: «رژیم ایران هم اکنون یک موشک بالستیک با برد متوسط آزمایش کرده که قادر است کلاهک‌های متعددی را حمل کند. این موشک بردی دارد که به آن اجازه می‌دهد تا بخش‌هایی از اروپا و هر نقطه ای در خاورمیانه را هدف قرار دهد. این آزمایش در نقض قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت است که ایران را از انجام هرگونه فعالیت مرتبط با موشک های بالستیک که قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای باشند، منع می‌کند، از جمله پرتاب‌هایی با استفاده از فن‌اوری موشک بالستیک»

بیانیه آقای پمپئو جزئیات بیشتری از آزمایش موشکی ایران ارائه نداده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

همزمان جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، که روز شنبه در یک کنفرانس امنیتی در کالیفرنیا سخنرانی می‌کرد گفت پرتاب موشک از سوی ایران قابل توجه است و نشان می‌دهد بعید است این کشور دست از توسعه فن‌آوری موشکی و حمایت از شبه‌نظامیان نیابتی خود بردارد.

آقای متیس در ادامه اظهار داشت: «این نشان می‌دهد که تلاش‌ها برای مذاکره با آن‌ها درباره توقف حمایت تهاجمی‌شان از تروریسم احتمالا ناموفق خواهد ماند، همانطور که تلاش سازمان ملل برای متوقف کردن پرتاب موشک از سوی آن‌ها به جایی نرسیده است.»

همچنین جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، نیز با انتشار توییتی آزمایش جدید موشکی ایران را نگران‌کننده خواند و نوشت: «حمایت ما از برجام به هیچ وجه از نگرانی‌مان درباره برنامه موشکی ایران و عزم‌مان در اینکه باید این برنامه متوقف شود کم نخواهد کرد.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک فرمانده سپاه: ایران قادر است موشک‌هایی با برد بیشتر تولید کند

آمریکا از جامعه جهانی خواست آزمایش موشکی ایران را محکوم کند

دادگاهی در آمریکا، ایران و سوریه را برای قتل یک نفر در اسرائيل به پرداخت ۱۹۱ میلیون دلار محکوم کرد