Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پمپئو: تلاش می‌کنیم محدودیت‌های سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران را دوباره برقرار کنیم

پمپئو: تلاش می‌کنیم محدودیت‌های سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران را دوباره برقرار کنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پمپئو: تلاش می‌کنیم محدودیت‌های سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران را دوباره برقرار کنیم

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا می گوید کشورش تلاش خواهد کرد تا شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران و برنامه موشکی این کشور موضع سخت تری اتخاذ کند.

وزیر خارجه آمریکا در جلسه شورای امنیت سازمان ملل که برای بررسی گزارش دبیرخانه درباره برنامه موشکی ایران تشکیل شده بود، تاکید کرد که تحریم تسلیحاتی ایران نباید در سال ۲۰۲۰ برداشته شود. وی از شورای امنیت خواست با اعمال ممنوعیت و بازرسی در بنادر تلاشهای ایران برای دور زدن محدودیت های تسلیحاتی را خنثی کند.

در گزارش دبیرخانه سازمان ملل، به آزمایش‌های موشکی اخیر ایران و استفاده احتمالی حوثی‌های یمن از موشک‌های ایرانی اشاره شده بود. 

مایک پمپئو گفت: «ایران به القاعده پناه می دهد و از طالبان در افغانستان حمایت می کند. به تروریستها در لبنان سلاح می دهد و به تجارت غیرقانونی در سومالی که به الشباب سود می رساند کمک می کند. ایران همچنین شبه نظامیان شیعه در عراق را آموزش می دهد و آنها را مجهز می کند.»

در همین جلسه، نمایندگان فرانسه و بریتانیا در سازمان ملل با تاکید بر اجرای کامل برجام، از ایران خواستند برنامه موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

روسیه ماه فوریه یکی از قطعنامه های مورد حمایت کشورهای غربی در شورای امنیت در مورد نقش ایران در جنگ داخلی یمن را وتو کرده بود. این بار نیز به نظر نمی رسد چین و روسیه از سیاست واشنگتن در قبال ایران حمایت کنند. واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل با رد گزارش دبیرخانه، گفت این جلسه برای تشدید ایران هراسی تشکیل شده است. 

شورای امنیت در سال ۲۰۱۵ قطعنامه ای به تصویب رساند که در آن از ایران خواسته شده است تا هشت سال از توسعه موشکهای بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای خودداری کند. با این حال برخی کشورها ادعا می کنند که در این قطعنامه ایران از توسعه موشکهای بالستیک خود ممنوع نشده است و این قطعنامه جنبه اجباری ندارد.

آمریکا و فرانسه و بریتانیا در حالی از برنامه موشکی ایران انتقاد می کنند که تهران تاکید می کند موشکهای بالستیک این کشور برای حمل سلاح هسته ای طراحی نشده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک فرمانده سپاه: ایران قادر است موشک‌هایی با برد بیشتر تولید کند

پالس منفی پزشکیان به غرب با پیام به حسن ‌نصرالله؛ آمریکا:منتظریم ببینیم چه می‌کند ولی انتظاری نداریم

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند