Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جمعه سیاه در لندن؛ فروشگاهی که مشتریانش برای پناهجویان هدیه می‌خرند

جمعه سیاه در لندن؛ فروشگاهی که مشتریانش برای پناهجویان هدیه می‌خرند
Copyright U.S. Air Force photo/Tech. Sgt. Rey Ramon
Copyright U.S. Air Force photo/Tech. Sgt. Rey Ramon
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اجناس این فروشگاه در سه گروه بزرگ دسته‌بندی شده بودند: کالاهایی برای بقای مهاجران و کمک به آنها تا در طول سفر سختشان به اروپا زنده بمانند، کالاهایی برای تجهیز پناهگاه و محل سکونت آنها و اجناسی برای آینده مهاجران.

آگهی

در حالی که تب و تاب حراج بزرگ مشهور به «جمعه سیاه» بسیاری از کشورهای جهان را در بر گرفته، فروشگاهی در لندن دست به ابتکار جالبی زده است.

ساکنان لندن در سرمای روز جمعه ۲۳ نوامبر نظاره‌گر صفی منظم مقابل فروشگاه «Choose Love» در مرکز شهر بودند. اما بر خلاف هزاران مشتریِ دیگر فروشگاه‌ها که به دنبال چانه‌زنی برای خرید بیشتر بودند، مشتریان این فروشگاه هدایایی را برای پناهجویان می خریدند.

برنامۀ خرید برای پناهجویان در این فروشگاه به کمک خیریه «کمک به پناهجویان» راه اندازی شده بود. در این برنامه از مشتریان دعوت می‌شد که «خرید بکنند اما در حالی فروشگاه را ترک کنند که چیزی از خریدشان به همراه ندارند و به این شیوه، عشق و انسانیت را احساس کنند».

طیف گسترده‌ای از نمونه اجناس مورد نیاز پناهجویان از کیسه خواب، پتو گرفته تا وسایل لازم برای کمکهای اضطراری و لامپهای خورشیدی در این فروشگاه دیده می‌شد و مشتریان می‌توانستند پول یک یا چند قلم از آنها را پرداخته و به این ترتیب آن کالاها را از مسیر این خیریه برای مهاجران بفرستند.

جوزی ناگتون، مدیر اجرایی خیریه کمک به پناهجویان می‌گوید: «کریسمس دورۀ بذل و بخشش است. این ابتکار باعث می‌شود که شما در این دوره به مردمی فکر کنید که به اندازۀ ما خوش شانس نیستند. نگاه به آمار پول‌هایی که در روز جمعۀ سیاه برای خرید کالاها پرداخت شده و مقایسۀ این آمار با نیازهایی که در جهان امروز وجود دارد، شوکه کننده است. ما فقط می‌خواستیم نشان دهیم که راه دیگری نیز برای برگزاری جمعه سیاه وجود دارد.»

اجناس این فروشگاه با توجه به سه مرحلۀ بزرگ سفر مهاجران به سمت اروپا در سه گروه بزرگ دسته‌بندی شده بودند: کالاهایی برای بقای مهاجران و کمک به آنها تا در طول سفر سختشان به اروپا زنده بمانند، کالاهایی برای تجهیز پناهگاه و محل سکونت آنها و اجناسی برای آینده مهاجران.

خریداران حتی می‌توانستند در کنار خرید کالاهایی برای کمک و امدادرسانی به مهاجران، بطور داوطلبانه بخشی از هزینه‌های حقوقی زندگی آنها را نیز بپردازند. از جمله هزینه‌های مربوط به حمایت حقوقی از خانوادۀ مهاجران، هزینه‌های مربوط به کمک به اتحاد مجدد اعضای خانواده‌ها و هزینه‌های درمان‌های روحی و روانی آنها.

این دومین سالی است که خیریه کمک به پناهجویان چنین ابتکاری را در جمعۀ سیاه به اجرا می‌گذارد. امسال علاوه بر لندن در نیویورک نیز شعبه‌ای از این فروشگاه آغاز به کار کرد.

سال گذشته فروشگاه «Choose Love» در لندن توانست از محل فروش مستقیم یا آنلاین محصولات برای کمک به مهاجران، مبلغ ۷۵۰ هزار پوند درآمد کسب کند. با این پول ۸۰۰ هزار وعدۀ غذایی، ۳۵۵۶ وسیلۀ لازم برای تهیه سرپناه و ۲۵ هزار قلم از وسایل مورد نیاز مهاجران در زمستان تهیه شد.

جوزی ناگتون، مدیر اجرایی خیریه کمک به پناهجویان می‌افزاید: «هیچوقت فکر نمی‌کردیم که ایدۀ راه اندازی چنین فروشگاهی تا این حد با موفقیت همراه باشد. استقبال مردم از این فروشگاه شگفت‌انگیز بود. مردم به این فروشگاهها می‌آیند و با دیدن چکمه‌هایی که برای کودکان مهاجر تهیه شده، اشک می‌ریزند.»

یکی از مشتریان فروشگاه لندن می‌گوید: «لندن در دو روز گذشته بسیار سرد بود؛ این سرمای شدید ما را به یاد مهاجرانی می‌انداخت که در حال حاضر در یونان هستند و باید این سرما را در شرایط بسیار بدی تحمل کنند؛ ما را به یاد مهاجرانی می‌اندازد که در جاده‌ها در حال حرکت هستند و تحمل این سرمای طاقت فرسا برای آنها بسیار دشوار است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عزم مجلس فرانسه برای ممنوعیت تبلیغات جمعه سیاه: جمعه‌ها را دوباره سبز کنید

۱۰ خطر بزرگی که جهان را در سال ۲۰۱۸ تهدید می‌کند

پلیس لندن به دنبال چاقوکشی که تاکنون چهار نفر را مجروح کرده است