بیش از یک چهارم کل جمعیت جهان فعالیت بدنی کافی ندارند

بیش از یک چهارم کل جمعیت جهان فعالیت بدنی کافی ندارند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این افراد بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت، زوال عقل و برخی سرطان‌ها قرار دارند.

آگهی

بیش از ۱.۴ میلیارد بزرگسال در سراسر جهان فعالیت بدنی ناکافی دارند و به همین دلیل نسبت به دیگران بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت، زوال عقل و برخی سرطان‌ها قرار می‌گیرند.

این نتیجۀ پژوهشی است که در سال ۲۰۱۶ میلادی توسط سازمان جهانی بهداشت انجام و نتیجۀ آن روز چهارشنبه منتشر شد.

نتایج این پژوهش حاصل بررسی سطح فعالیتهای بدنی افراد هجده سال و بالاتر در ۱۶۸ کشور جهان است و فعالیت آنها را در مکانهای مختلفی از جمله محیط کار، خانه، زمان سفر و اوقات فراغت مورد بررسی قرار داده است.

نتیجۀ این پژوهش نشان داد که بیش از یک چهارم از کل جمعیت جهان (۲۸ درصد یا معادل ۱.۴میلیارد نفر) در سال ۲۰۱۶ میلادی فعالیتهای بدنی ناکافی داشته‌اند.

این تعداد، حدود یک سوم زنان و یک چهارم مردان سراسر جهان را شامل می‌شود. در تمام مناطق جهان به استثنای شرق و جنوب شرق آسیا زنان حدودا ۸ درصد کمتر از مردان فعالیت بدنی داشته‌اند (۳۲ درصد مردان در مقابل ۲۳ درصد زنان).

فعالیت بدنی بزرگسالان در کشورهای با درآمد بالا نیز کمتر از فعالیت آنها در کشورهای با درآمد متوسط و پایین است (درصد فعالیت بدنی ناکافی بزرگسالان در کشورهای با درآمد بالا ۳۷ در کشورهای با درآمد متوسط ۲۶ و کشورهای با درآمد پایین ۱۶ بوده است.)

سازمان جهانی بهداشت به بزرگسالان پیشنهاد می‌کند که دست‌کم در هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنیِ متوسط مانند پیاده‌روی سریع، شنا، باغبانی و دوچرخه‌سواری یا ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید مانند دو، ورزش‌های گروهی از جمله فوتبال داشته باشند. فعالیت بدنی کمتر از این میزان در هفته، ناکافی محسوب می‌شود.

چهار کشوری که بیشترین آمار را در موضوع فعالیت بدنی ناکافی دارند عبارتند از: کویت (۶۷ درصد)، مجمع الجزایر ساموای آمریکایی (۵۳ درصد)، عربستان سعودی (۵۳ درصد) و عراق (۵۲ درصد).

برخلاف کویت که در پایین‌ترین نقطۀ این جدول است، اوگاندا با ۵.۵ درصد فعالیتِ بدنیِ کم در صدر این جدول قرار دارد. رتبه فعالیت ناکافی بدنی در ایران نیز ۳۳.۲ درصد است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارآمدترین و ناکارآمدترین نظام سلامت متعلق به کدام کشورهاست؟

مصرف بی‌رویه الکل؛ بزرگترین عامل خطر ابتلا به زوال عقل

گامی به سوی درمان هدفمند آرتروز