Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترور دوچرخه‌سواران؛ ایران سفیر تاجیکستان را احضار کرد

ترور دوچرخه‌سواران؛ ایران سفیر تاجیکستان را احضار کرد
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معرفی عوامل حمله از سوی دولت تاجیکستان از همان آغاز به موضوع پیچیده‌ای بدل شد.

آگهی

در پی متهم کردن ایران از سوی دولت دوشنبه به دست داشتن در عملیت تروریستی اخیر در تاجیکستان، سفیر این کشور در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اعلام این خبر گفت: «امروز سفیر تاجیکستان در تهران توسط مدیرکل اورآسیای وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید کشورمان نسبت به رفتار مقامات آن کشور در حادثه ترور دوچرخه‌سواران خارجی در تاجیکستان و وارد آوردن اتهامات کذب و بی‌اساس به جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بهرام قاسمی افزود: «در این دیدار به سفیر تاجیکستان توضیح داده شد که دادن آدرس غلط موجب تهییج و تشویق تروریست‌های تکفیری برای تشدید اقدامات خشونت بار خود شده و به موازات آن تلاش برای ایجاد تفرقه مذهبی و تبلیغ آن از طرف بعضی از محافل و اشخاص دینی و رسانه‌ای نتیجه‌ای جز ایجاد تنش، ناامنی و افزایش اقدامات تروریستی برای این کشور نخواهد داشت؛ سیاستی که نتیجه آن در اقدام غیرانسانی اخیر در کشتار دوچرخه‌سواران بی‌گناه به وضوح قابل مشاهده است. بی‌تردید بی‌تفاوتی و تساهل نسبت به تفکر تکفیری سلفی و تشویق افراطگرایی توطئه دشمنان صلح و ثبات و امنیت منطقه است.»

روز یکشنبه ششم مرداد خودرویی به عمد اعضای یک تیم هفت نفری گردشگر دوچرخه‌سوار در مسیر کولاب به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان را زیر گرفت. سه گردشگر در محل حادثه و یک تن دیگر در بیمارستان جان باختند. دو تن از گردشگران جان‌باخته آمریکایی بودند و دو نفر دیگر تابعیت سوییس و هلند را داشتند.

بیشتر بخوانید:

معرفی عوامل حمله از سوی دولت تاجیکستان از همان آغاز به موضوع پیچیده‌ای بدل شد. به رغم آن که داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت، مقام‌های تاجیک ادعا کردند که اعضا «حزب نهضت اسلامی تاجیکستان» که در ایران آموزش دیده‌اند، عامل این حمله بوده‌اند. وزارت کشور تاجیکستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود افراد حزب نهضت اسلامی به رهبری حسین عبدالصمدف اقدام به قتل گردشگران خارجی در این کشور کرده‌اند. در این اطلاعیه همچنین آمده بود که عبدالصمدف ۴ بار در قم و مازندران آموزش‌های عقیدتی و نظامی دیده است.

در پی انتشار این اطلاعیه، روز سه‌شنبه گروه داعش ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد مهاجمان عضو این گروه بوده‌ و با آنها بیعت کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دعوای داعش و مقامات تاجیکستان؛ داعش ویدئویی از بیعت مهاجمان منتشر کرد

تاجیکستان: زیرگرفتن گردشگران احتمالا حمله تروریستی است

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد