عمان آماده وساطت میان ایران و آمریکاست

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
عمان آماده وساطت میان ایران و آمریکاست
کپی رایت  ایسنا

عمان می‌گوید آماده است تا میان ایران و آمریکا وساطت کند.

یوسف بن علوی وزیر خارجه سلطنت عمان که برای سفری یک هفته‌ای به آمریکا رفته و روز ۷ مرداد با جیمز ماتیس، وزیر دفاع و مایک پمپئو وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرده بود، در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت که برای وساطت بین واشنگتن و تهران به آمریکا نرفته، اما کشورش آماده است تا چنین نقشی را ایفا کند.

وی افزود: «ما پیامی از کسی از جمله ایرانی‌ها برای آمریکایی‌ها نیاوردیم. معتقدیم که می‌شود گفت‌وگو را شروع کرد. دو طرف وسط این همه مشغولیت نیاز دارند فرصتی پیدا کنند تا وارد درگیری نشوند، درگیری‌ای که نه برای منطقه و نه برای کسی هیچ فایده‌ای ندارد.»

رسانه‌های ایران روز سه‌شنبه ۹ مرداد از سفر آتی یوسف بن علوی به تهران خبر دادند. حضور وزیر خارجه عمان به تهران در روز جمعه پس از سفر او به آمریکا، گمان میانجیگری این کشور برای ایران و آمریکا را تقویت می‌کند.

با این حال بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی درباره سفر یوسف بن علوی به واشنگتن برای میانجیگری بین ایران و آمریکا گفت: «من از محتوای مذاکرات و اهداف سفر ایشان به آمریکا اطلاعی ندارم.»

قاسمی ادامه داد: «روابط تهران و عمان به صورت مستمر و متمادی است، با یکدیگر روابط خوبی داریم، در تماس دائم با یکدیگر هستیم.»

وی همچنین با یادآوری سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به مسقط، پایتخت عمان گفت: «آقای ظریف نیز طی هفته‌های قبل سفری به عمان داشتند. من ارتباط و پیوستی بین این سفرها نمی‌بینم.»

عمان با توجه به روابط خوبی که با ایران و غرب دارد همواره در موقعیت‌های دشوار تلاش کرده است تا نقش میانجی دیپلماتیک را میان جمهوری اسلامی و کشورهای غربی به ویژه آمریکا ایفا کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید