Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دیدار ترامپ و کیم؛ مذاکرات «سریعتر از حد انتظار» پیش‌ می‌رود

دیدار ترامپ و کیم؛ مذاکرات «سریعتر از حد انتظار» پیش‌ می‌رود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چندین ماه پیش با جنگ لفظی، توهین و تهدید میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، تصور کردن رهبران ایالات متحده و کره شمالی در یک اتاق غیر ممکن می‌نمود اما اندکی مانده به دیدار تاریخی این دو کاخ سفید نیز روز دوشنبه اعلام کرد که مذاکرات «سریعتر از حد انتظار» پیش می‌رود.

آگهی

¨چندین ماه پیش با جنگ لفظی، توهین و تهدید میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، تصور رهبران ایالات متحده و کره شمالی در یک اتاق غیر ممکن می‌نمود اما اندکی مانده به دیدار تاریخی رئیس جمهوری ایالات متحده و رهبر کره شمالی در جهت پایان تنش هسته‌ای در شبه جزیره کره، دونالد ترامپ روز دوشنبه نسبت به نتیجه این نشست ابراز خوشبینی کرد.

همین سال گذشته بود که رهبران دو کشور یکدیگر را «مرد موشکی» و «پیر یاوه‌گوی خرفت» خطا کرده بودند.

کاخ سفید نیز روز دوشنبه اعلام کرد که مذاکرات مقامات ایالات متحده و پیونگ یانگ «سریعتر از حد انتظار» پیش می‌رود. سخنگوی کاخ سفید افزود که آقای ترامپ زودتر از موعد مقرر و پس از پایان نشست به واشنگتن باز خواهد گشت.

رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری آمریکا در حالی روز یکشنبه وارد سنگاپور شدند که ممکن است این مذاکرات رابطه خصمانه واشنگتن و پیونگ‌ یانگ از زمان جنگ دو کره در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ را پایان دهد و به صلح در شبه جزیره کره بینجامد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
کیم جونگ اون در حال بازدید از تفریحگاه مارینا بی سندز سنگاپوررویترز

با وجود اختلاف نظر درباره آنچه شامل خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی می‌شود، پیش از دیدار ترامپ و کیم جونگ اون، مقامات هر دو طرف درباره مراحل مورد نظر در موضوع هسته‌ای زدایی نشستی دو ساعته برگزار کردند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این جلسه بسیار «دقیق و با تفصیل» درباره روند خلع سلاح هسته‌ای برگزار شده است. اما وزیر خارجه ایالات متحده از نتیجه این دیدار اطلاعات دقیقی اعلام نکرد.

وی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که این نشست می‌تواند «فرصتی بی سابقه برای تغییر مسیر روابط و ایجاد صلح و کامیابی» در کره شمالی فراهم کند.

وزیر خارجه آمریکا در عین‌حال اضافه کرد که پیشرفت «مراحل پس از این نشست مستلزم کار سخت» و مشروط بر تمایل پیونگ یانگ به خلع سلاح هسته‌ای کامل، بدون بازگشت و مطمئن است. مایک پومپئو با اضافه کردن چاشنی شک و تردید درباره آینده مذاکرات گفت: «کره شمالی قبلا تمایلش را برای خلع سلاح اتمی ابراز کرده است و مشتاقیم ببینیم که این سخنان صادقانه‌اند یا نه!»

دونالد ترامپ نیز در مهمانی نهار لی هسین لونگ، نخست وزیر سنگاپور درباره این نشست ابراز خوشبینی کرد و گفت:‌ «ما فردا جلسه‌ای بسیار جالب داریم و من فکر می‌کنم که خیلی خوب از آب درآید.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
نخست وزیر سنگاپور برای دونالد ترامپ تولد زودهنگام برگزار کردرویترز

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی تحت تدابیر شدید امنیتی در هتل لوکس سنت رجیس مستقر شده است و ترافیک این شهر ثروتمند به دلیل میزبانی این دیدار و دلایل امنیتی مختل شده است.

«عصر جدید» در روابط کره شمالی

خبرگزاری دولتی کره شمالی پیش از این درباره این دیدار گفته بود که پیونگ یانگ و واشنگتن برای بازسازی روابط در «دوره ای تازه»، درباره «دیدگاه‌های اساسی و پایه‌ای» خود تبادل نظر می کنند.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی افزود: «در این نشست، درباره موضوع مهم به وجود آوردن مکانیزم روند صلح پایدار و خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره و موضوعات دیگر بحث خواهد شد.»

کیم جونگ اون و نخست وزیر سنگاپور

پیونگ یانگ از زمان مطرح شدن این مذاکرات، موضوع خلع سلاح یک جانبه را رد کرده است. در واقع کره شمالی خواستار برداشته شدن «چتر هسته‌ای» حمایتی آمریکا از سر کره جنوبی است.

مایک پمپئو در حساب توئیتری خود نوشته‌ است که واشنگتن به «خلع سلاح کامل، بی قید و شرط و غیر قابل بازگشت شبه جزیره کره» متعهد است.

بسیاری از کارشناسان مسائل کره شمالی، یکی از غیر قابل پیش‌بینی ترین کشورهای دنیا می‌گویند که رها کردن کامل سلاح هسته‌ای از سوی رهبر کره شمالی را بعید می‌دانند. از دیدگاه آنان کیم جونگ اون قصد دارد تا با این اقدامات از فشار تحریم‌های ایالات متحده بکاهد.

رویترز
محافظ کیم جونگ اون در سنگاپوررویترز

دونالد ترامپ در حاشیه نشست گروه هفت در کانادا هرگونه «توافق» در نشست خود با رهبر کره شمالی یا آنچه را که رئیس جمهوری آمریکا «ماموریت صلح» می‌خواند وابسته به محتوای مذاکره و در «تصمیم گیری در لحظه» و غیر قابل پیش بینی خواند.

آگهی

یکی از مقامات ایالات متحده در این مذاکرات که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفته است که طرف آمریکایی در عین داشتن دیدگاهی مثبت، با توجه به سابقه طولانی گسترش سلاح هسته‌ای توسط کره شمالی در این مذاکرات با شک و تردید وارد شدند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار ایران به رهبر کره شمالی در مورد دیدار با ترامپ

تدابیر شدید امنیتی در سنگاپور پیش از دیدار کیم و ترامپ

مقدمات دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی؛ از اقامتگاه مجلل تا مدال افتخار