Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فیتنس زنان در کابل؛ ورزشی که جسارت می‌طلبد

فیتنس زنان در کابل؛ ورزشی که جسارت می‌طلبد
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دختر نوجوان افغانستانی: فیتنس کار می‌کنم والدینم نمی‌دانند

آگهی

زنان در جامعه مردسالار افغانستان در زندگی روزمره خود با چالش‌هایی روبرو هستند که به آسانی به آنان اجازه حضور پررنگ در جامعه و فعالیت در بسیاری از عرصه‌ها را نمی‌دهد. ورزش فیتنس و پرداختن به جسم و زیبایی اندام یکی از آنهاست.

بسیاری از خانواده‌ها بواسطه نگاه سنتی حاکم بر جامعه، ورزش بانوان از جمله فیتنس را، حتی در محیط و کلوپی که تمام کارکنان و حاضران در آن زن باشند، برنمی تابند.

اما گروهی از دختران جوان افغانستان در کلوپی در کابل می گویند که برغم نگاه جزم اندیش جامعه افغانستان مصمم به تغییر این نوع نگاه و نگرش هستند.

یکی از این دختران، نوجوان ۱۷ ساله‌ای است که می خواهد اسم اصلی‌اش پنهان باشد. از او با نام «بیگم» یاد می‌کنیم.

والدینم اگر خبردار شوند اجازه نمی‌دهند‌
«بیگم» می‌گوید به همراه خواهرش، برای سلامتی و زیبایی اندام و بدون اطلاع والدینش به این به سالن فیتنس می رود. می‌گوید از سه ساعتی که برای آمادگی برای کنکور برایش در نظر گرفته شده است، دو ساعت را سر کلاس درس حاضر می‌شود و یک ساعت را به ورزش فیتنس اختصاص می‌دهد.

سالن فیتنسی که «بیگم» در آن تمرین می‌کند یکی از حدود ۱۲ تا ۱۴ سالن فیتنس مختص زنان است که تحت نظر «حوریه» بانوی جوان ۱۹ ساله اداره می‌شود. شعار حوریه «سلامتی روان در گرو سلامتی بدن» است.

بیشتر بخوانید و ببینید:
فرش قرمز زیر پای مدل‌های افغان با وجود تهدیدات طالبان و داعش
دختران رزمی‌کار افغانستان؛ مبارزه با محدودیت‌های جامعه سنتی

«حوریه» مربی این سالن فیتنس می گوید پنج سال است که به این ورزش می‌پردازد و در چند ماه اخیر سه شعبه در شهر کابل دایر کرده است. وی می‌افزاید که در هر جلسه حدود ۱۵ تا ۲۰ نفر و از گروه‌های سنتی متفاوت، از دختر خردسال و نوجوان گرفته تا مادربزرگ‌ها ورزش می‌کنند.

وی می‌افزاید: «وقتی یک شعبه را باز می‌کنیم اول کوشش می‌کنیم که به مردم منطقه نزدیک بشویم» تا این پیام را به آنان منتقل کنیم و اطمینان دهیم که «منظور از ایجاد کلوپ در اینجا سلامتی و ارائه خدمات است و دلیل دیگری وجود ندارد».

حوریه می‌گوید «کوشش‌هایی شده تا امنیت کلوپ به خطر افتد و ما نتوانیم به فعالیت خود ادامه بدهیم». وی می‌افزاید که بعنوان بنیانگذار سالن تهدیدهایی متوجه امنیت جانی او بوده است و از آنجا که «همیشه دیرتر از بقیه سالن را ترک می کند احتمال خطر هست» اما با این وجود به کار خود ادامه می‌دهد.

تغییر را باید از خود شروع کرد

این مربی فیتنس اهمیت ورزش فیتنس را در تابوشکنی از جسم زن در جامعه افغانستان می داند و امیدوار است تا زنان و دختران افغانستان بتوانند روزی آزاد و آسوده به فعالیت بپردازند.

پیام حوریه و بیگم هر دو یکی است: اگر می خواهیم در جامعه افغانستان و خصوصا جامعه زنان این کشور تغییر ایجاد و با تبعیض و نابرابری مبارزه کنیم، باید از خود شروع کنیم.

«بیگم» در پایان و با اشاره به محدودیت‌ها و چالش‌هایی که متوجه زنان افغانستان است و نیز تهدیدهای ناشی از حملات انتحاری در کابل، می گوید «این وطن همین است که هست. وقتی از خانه بیرون می‌آیی امیدی به برگشتن نیست، باید امیدوار و قوی باشی و قبول کنی که شرایط همین است و باید به زندگی ادامه دهی.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به رقص دختران در جشنواره رقص‌های محلی افغانستان

یک زن افغانستانی به عضویت کمیته بین المللی المپیک درآمد

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی