Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعتراض در اهواز به «انکار هویت عرب‌ها» در صدا و سیما

 اعتراض در اهواز به «انکار هویت عرب‌ها» در صدا و سیما
Copyright 
نگارش از محمد جواد شفیعی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماجرا از آنجا آغاز شد که در یکی از میان برنامه هایی که در جریان پخش کلاه قرمزی از تلویزیون پخش شد، کودکی عروسک هایی که لباس اقوام مختلف ایرانی را پوشیده بودند، در مناطقی که این اقوام اکثریت دارند، روی نقشه نصب می کند.

آگهی

عرب های اهواز در اعتراض به انکار هویت عرب ها در یک برنامه در صدا و سیمای جمهوری اسلامی در خیابان نادری و دیگر مناطق اهواز و شهرهای استان خوزستان دست به راهپیمایی زدند.

اهواز برای چند روز شاهد اعتراض و تظاهرات بود، اعتراضاتی که از روز پنج شنبه نهم فروردین آغاز شد و تا روز شنبه ادامه داشت. از نکات برجسته این اعتراضات، حضور چشمگیر زنان بود.

ماجرا از آنجا آغاز شد که در یکی از میان برنامه هایی که در جریان پخش کلاه قرمزی از تلویزیون پخش شد، کودکی عروسک هایی که لباس اقوام مختلف ایرانی را پوشیده بودند، در مناطقی که این اقوام اکثریت دارند، روی نقشه نصب می کند. وقتی نوبت به بخش خوزستان می رسد، تنها عروسکی که لباس بختیاری‌ها را به تن دارد روی تابلو نصب می‌شود و خبری از عروسک ملبس به پوشش عرب‌های خوزستان نیست.

همین موضوع اعتراض شمار گسترده‌ای از ساکنان عرب اهواز را در پی داشت؛ آن‌ها معتقدند صدا و سیما، سیاست انکار عرب‌های خوزستان را دنبال می کند.

 بااینکه روشنفکران و نویسنده‌های عرب ایرانی سالهاست که به کاربرد برخی مفاهیم در صدا و سیما از جمله کاربرد مفهوم «عرب زبان» به جای «عرب» اعتراض دارند و خود را نه «عرب زبان» که «عرب» می دانند، با این حال هنوز سیاست منسجمی برای عدم کاربرد مفاهیمی که باعث افزایش نارضایتی اقوام ایرانی می‌شود، اتخاذ نشده است.

عکس‌ها و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی گویای درگیری میان معترضان و پلیس در روزهای گذشته بوده است و با اینکه شایعاتی درباره کشته شدن تعدادی از معترضان منتشر شده بود، فرمانده نیروی انتظامی روز یک شنبه با اشاره به اعتراض عرب ها در اهواز و چند شهر دیگر استان خوزستان به تسنیم گفت: «تا این لحظه هیچ گزارشی از تلفات در این شهرها نداشته ایم.»

معترضان در تظاهرات روزهای گذشته می‌گویند علیه «موج نژادپرستی، عرب ستیزی و تلاش برای انکار هویت اعراب منطقه» به خیابان آمده اند.

 بر اساس گزارش‌ها و مشاهدات تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، پلیس با شلیک گاز اشک آور با تظاهرات مسالمت آمیز برخورد کرده است. فعالان محلی می‌گویند در جریان ناآرامی‌ها میان تعداد نامشخصی از معترضان دستگیر شدند. برخی منابع از دستگیری حدود یکصد نفر خبر می دهند که یورونیوز نمی تواند صحت این رقم را تایید کند.

معترضان با شعارهایی چون «بالروح بالدم نفديك يا الاهواز» (با جان و خونهايمان فداى اهواز مى شويم)، «اهانت و ذلت را نمی‌پذیریم» و «الله اکبر» در اعتراضات روزهای گذشته شرکت کردند.

اعتراضاتی از این دست که گاه در آذربایجان شاهدش بودیم (در اعتراض به کاریکاتور سوسک روزنامه ایران) و اکنون در خوزستان، از نشانه های شکاف قومی در جامعه ایران به شمار می رود که سیاست مرکزگرای حکومت‌های یکصد سال اخیر چه در دوران پهلوی و چه جمهوری اسلامی پدید آورنده و تشدید کننده آن بوده است.

به نظر می‌رسد اقوام ایرانی و بویژه عرب‌ها احساس می کنند که در برساخته ای به نام «هویت ملی» نادیده گرفته و به قصد حذف شده اند.

اظهارات نژادپرستانه ضد عرب که گاه و بی گاه از رسانه ها شنیده می شود و در بین گروههای از مردم رواج دارد، اعمال محدودیت‌های سیاسی برای فعالیت انجمن های فرهنگی اقوام مختلف از ترکمن ها گرفته تا اعراب خوزستان و بسیاری دیگر از تبعیض‌ها، تغذیه کننده شکاف قومی در ایران هستند که از نظر بسیاری از عرب ها، سیاستی آگاهانه است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مطهری: آغوش رئیس جمهور کرواسی مادرانه و غیرجنسی بود اما نباید پخش می‌شد

اعتراضات در شهرهای ایران: بازداشت‌ها و واکنش‌ها

روایت خبرنگار یورونیوز در تهران از اعتراضات سراسری ایران