گله راهبه‌های واتیکان از ساختار مردانه کلیسا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گله راهبه‌های واتیکان از ساختار مردانه کلیسا

خواهران روحانی معمولا شرایط سخت را قبول می‌کنند و از وضعیت زندگی گله و زاری نمی‌کنند. اما اخیرا شماری از راهبه‌های واتیکان از خانه‌داری خسته شده‌اند و لب به اعتراض گشوده‌اند. راهبه‌هایی که سال‌هاست در واتیکان زندگی کرده احساس می‌کنند که مردان کلیسا از آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند و تنها از خواهران روحانی در کار‌های یدی و خدمات خانه‌داری استفاده می‌کنند.

بحث داغ پیرامون سوءاستفاده از خدمات خواهران روحانی

مجله ماهانه «خواهران کلیسا» در شماره‌ای به اعتراض خواهران روحانی پرداخته و با چند تن از راهبه‌ها مصاحبه کرده‌است. خواهران روحانی از وظایف سنگین روزانه خود معترض هستند و احساس می‌کنند ساختار مردانه کلیسا و سوءاستفاده کشیش‌ها از قدرت موجب شده‌است که زنان کلیسا، همانند زنان خانه‌دار تنها به تمیز کردن و پخت‌وپز بپردازند.

راهبه‌های یاغی در واتیکان؛ کار زیاد بدون حقوق

خواهر ماری به مجله «خواهران کلیسا» گفت:«شماری از خواهران از طلوع آفتاب بیدار می‌شوند، صبحانه آماده می‌کنند و تنها زمانی می‌توانند استراحت کنند که شام سرو شده باشد، خانه مرتب باشد و تمام لباس‌های چرک، شسته و اتوکشیده آماده باشند». به عقیده خواهر ماری در کلیسا قوانین دنیای لائیک وجود ندارد. بنابراین ساعت استراحت و حق‌الزحمه برای ساعت‌های طولانی کار معنی ندارد.

بیشتر بخوانید: .

برگزاری دوره‌های آموزش جن‌گیری توسط کلیسای واتیکان

پاپ فرانسیس: بابت رسوایی سوء استفاده جنسی در کلیسا شرمسارم

فریاد فعال فمن در واتیکان: خداوند زن است

یکی دیگر از خواهران روحانی درباره راهبه‌ای صحبت کرده است که دکترای الهیات دارد و با این حال به او گفته شده بود که به آشپزخانه برود و ظرف بشورد.

‌در سال ۲۰۱۶، پاپ فرانسوآ به مردان و زنان کلیسا توصیه کرده بود که اگر احساس می‌کنند به جای خادم بودن، خدمتکار شده‌اند، باید جرأت داشته باشند و «نه» بگویند. به نظر می‌رسد خواهران روحانی معترض به توصیه پاپ فرانسوآ عمل می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید