Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جاسوس کره شمالی؛ از خودکشی با سیانور پس از انفجار هواپیما تا عفو

جاسوس کره شمالی؛ از خودکشی با سیانور پس از انفجار هواپیما تا عفو
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کیم هیون هویی که هفت سال به عنوان مامور مخفی آموزش دیده است در ماه نوامبر سال ۱۹۸۷ در چین به سر می برد. او ناگهان به پیونگ یانگ احضار شد و ماموریت یافت بمبگذاری پرواز ۸۵۸ هواپیمایی کره را انجام دهد.

آگهی

ورزشکاران کره شمالی و کره جنوبی در حالی در مراسم افتتاحیه بازی های المپیک زمستانی به طور مشترک رژه خواهند رفت که در گذشته برگزاری بازی های المپیک تحت الشعاع تنش در روابط بین پیونگ یانگ و سئول قرار داده بود.

پیش از برگزاری بازی های المپیک تابستانی سال ۱۹۸۸ میلادی در کره جنوبی پرواز شماره ۸۵۸ هواپیمایی کره که در مسیر بغداد به سئول در پرواز بود بر فراز اقیانوس هند منفجر شد.

در این انفجار که که در روز ۲۹ نوامبر سال ۱۹۸۷ توسط ماموران اطلاعاتی کره شمالی صورت گرفت همه ۱۱۵ مسافر این پرواز کشته شدند.

یک مامور مخفی کره شمالی که کیم هیون هویی نام داشت یکی از عاملان بمبگذاری در این هواپیما بود. این بمبگذاری به دستور کیم جونگ ایل، فرزند کیم ایل سونگ، رهبر وقت کره شمالی صورت گرفت.

کیم هیون هویی در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» در مورد این بمبگذاری می گوید: «هدف این ماموریت جلوگیری از برگزاری بازی های المپیک سال ۱۹۸۸ در سئول بود.»

او که اکنون ۵۵ ساله و مادر دو فرزند است در سال ۱۹۹۰ از سوی رئیس جمهوری کره جنوبی مورد عفو قرار گرفت. از نظر کره شمالی برگزاری موفقیت آمیز بازی های المپیک تصویری مثبت از کره جنوبی ارائه می کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کیم هیون هویی با این حال هشدار می دهد که روش کره شمالی در سطح جهانی تغییری نکرده است. او که هفت سال به عنوان مامور مخفی آموزش جاسوسی دیده است اکنون از بیم جانش مخفیانه در کره جنوبی زندگی می کند.

این مامور پیشین اطلاعاتی در ماه نوامبر سال ۱۹۸۷ در چین به سر می برد اما ناگهان به پیونگ یانگ احضار شد تا مسئولیت ماموریت بمبگذاری پرواز ۸۵۸ هواپیمایی کره را برعهده بگیرد.

او به همراه یکی از همراهان خود به نام کیم سونگ ایل به اتریش فرستاده شد. آنها در وین، پایتخت این کشور بمبی را که باید در هواپیمای کره جنوبی کار می گذشتند تحویل گرفتند.

کیم هیون هویی می گوید: «بمب در یک رادیوی پاناسونیک کوچک بود. پشت آن باتری قرار داشت. کره شمالی آن را به گونه ای ساخته بود که نیمی از آن یک بمب با استفاده از مواد شیمیایی بود و نیمی دیگر یک رادیوی معمولی محسوب می شد.»

این دو مامور اطلاعاتی کره شمالی بمب خود را به بغداد، پایتخت عراق بردند و در این شهر سوار پرواز ۸۵۸ به مقصد سئول شدند.

کیم هیون هویی پس از آنکه سوار هواپیما شد رادیوی حامل بمب را در قسمت نگهداری بارهای داخل هواپیما قرار داد. او و کیم سونگ ایل در جریان توقف در ابوظبی هواپیمای متعلق به کره جنوبی را ترک کردند.

وی می گوید: «برای لحظه ای این فکر به ذهنم خطور کرد که تمام این افراد کشته خواهند شد. از این فکر خودم شگفت زده شدم. حس کردم ضعیف هستم زیرا این کار را برای اتحاد [دو کره] انجام می دادم.»

این هواپیما پس از توقف در ابوظبی فرودگاه این شهر را به مقصد سئول ترک کرد اما هرگز به پایتخت کره جنوبی نرسید و تمام سرنشینان آن بر اثر انفجار بمب کشته شدند.

کیم هیون هویی و کیم سونگ ایل که قرار بود به رم و سپس وین فرار کنند در بحرین بازداشت شدند. آنها قرص سیانور به همراه داشتند تا در صورت بروز مشکل در مسیر فرار خودکشی کنند. آنها می دانستند در صورتی که از خودکشی سر باز بزنند برای خانواده هایشان در کره شمالی دردسر ایجاد خواهد شد.

آگهی

کیم هیون هویی با وجود جویدن قرص سیانور تنها بیهوش شد. این در حالی است که کیم سونگ ایل بلافاصله جان باخت. کیم هیون هویی به کره جنوبی تحویل داده شد و هشت روز در بازجویی ها به مقاومت پرداخت اما در نهایت به نقش خود در بمبگذاری اعتراف کرد.

او پس از محاکمه در کره جنوبی به اعدام محکوم شد اما با وجود اعتراض مخالفان توسط روه تای-وو، رئیس جمهوری وقت کره جنوبی مورد عفو قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

توافق‌ دو کره در سومین دور گفتگوها: رژۀ مشترک تیم هاکی روی یخ زنان

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا چین را متهم به استفاده از لینکدین به عنوان ابزار جاسوسی کرد

اولین مانور آمادگی برای مقابله با حمله موشکی احتمالی کره شمالی در توکیو برگزارشد

کره شمالی: ترامپ مانند یک سگ هار پارس می کند