Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا آمریکا کمک مالی به سازمان ملل را کاهش داد؟

PRESIDENT TRUMP CUTS FUNDING TO UN
PRESIDENT TRUMP CUTS FUNDING TO UN
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل درباره کاهش کمک مالی کشورش به سازمان ملل گفت: «عدم بازدهی و هزینه سازی بی‌مورد سازمان ملل بر کسی پوشیده نیست. از این پس اجازه نخواهیم داد که سخاوت مردم آمریکا مورد سواستفاده و چشم‌پوشی قرار گیرد.»

آگهی

آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که کمک مالی خود به سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ میلادی را نزدیک به ۲۵ درصد نسبت به دو سال گذشته کاهش خواهد داد؛ یعنی چیزی در حدود ۲۸۵ میلیون دلار. این تصمیم دولت ایالات متحده دلایلی متفاوتی دارد اما به نظر می‌رسد که تصویب پیش نویس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس یکی از مهمترین عوامل تصمیم دونالد ترامپ بوده است.

آمریکا سهم خود از کمک مالی به سازمان ملل را ناعادلانه می‌داند

ایالات متحده ادعا می‌کند سهم این کشور از کمک مالی به بودجه سازمان ملل متحد بیشتر از دیگر کشورهای جهان است. بر اساس گزارش پولیتی‌فکت، این کشور نزدیک به ۲۲ درصد بودجه سازمان ملل را تامین می‌کند.

عوامل متعددی نظیر اندازه، قدرت اقتصادی و وزن سیاسی در تعیین سهم پرداختی یک کشور به سازمان ملل نقش دارند. طبق این محاسبات برای دوره زمانی ۲۰۱۷/۲۰۱۸ آمریکا مسئول تامین ۲۲ درصد بودجه سالیانه سازمان ملل است یعنی رقمی بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون دلار در سال. آمریکا همچنین حدود ۲۸ درصد از هزینه های عملیات صلحبانان سازمان ملل را تقبل کرده است که در همین دوره زمانی ۶.۸ میلیارد یورو بوده است.

نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل، بدون اشاره به رای‌گیری هفته گذشته در مجمع عمومی، ناعادلانه بودن بودجه بندی این سازمان را دلیل تصمیم دولت خود اعلام کرد.

آمریکا سازمان ملل را هزینه‌ساز و بدون بازده می‌داند

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده درباره رای اعضای سازمان ملل در محکومیت آمریکا گفته بود: «سالانه صدها میلیون دلار و حتی میلیاردها دلار  از ما پول می گیرند و بعد بر علیه ما رای می‌دهند.»  

خانم هیلی، نماینده این کشور در سازمان ملل نیز پس از اعلام کاهش کمک مالی به این نهاد گفت: «بدون بازده و هزینه سازی بی‌مورد سازمان ملل از کسی پوشیده نیست. از این پس اجازه نخواهیم داد که سخاوت مردم آمریکا مورد سواستفاده و چشم‌پوشی قرار گیرد.»

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

نماینده آمریکا در سازمان ملل با اعلام کاهش کمک مالی کشورش به بودجه این سازمان گفت که این کاهش تاریخی در سهم سازمان ملل از بودجه آمریکا گامی بزرگ درتبدیل سازمان ملل به نهادی کارآمد و پاسخگو است.

نیکی هیلی همچنین از کاهش بیشتر بودجه این سازمان در آینده خبر داد. این در حالی است که سهم سازمان ملل در زمینه برنامه‌های مربوط به تغییرات اقلیمی از بودجه ایالات متحده بطور کامل حذف شده است و بودجه یونیسف (صندوق کودکان سازمان ملل) نیز ۱۶ درصد کاهش خواهد یافت.

ناخشنودی دولت آمریکا از عدم حمایت اعضا از تصمیماتش

عدم حمایت اعضای سازمان ملل از تصمیمات آمریکا می تواند عامل تهدید‌های مکرر دونالد ترامپ به کاهش کمک مالی به این نهاد بین المللی باشد. در آخرین مورد، رای گیری روز چهارشنبه بیستم دسامبر مجمع عمومی سازمان ملل و محکوم کردن دولت آمریکا در برسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل، واکنش شدید دونالد ترامپ را در پی داشت. رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که «بگذارید علیه ما رای دهند» ما در آینده صرفه‌جویی بیشتری خواهیم کرد.

با وجود اینکه نیکی هیلی  به نمایندگان بیش از ۱۸۰ کشور پیام داده بود که ایالات متحده نام کشورهایی را که بر علیه این کشور رای دهند را به خاطر خواهد سپرد، در این جلسه مجمع عمومی، ۱۲۸ کشور در محکومیت تصمیم آقای ترامپ به قطعنامه رای دادند. 

بیشتر بخوانید: 

موافقان و مخالفان قطعنامه بیت‌المقدس سازمان ملل کدام کشورها بودند؟

واکنش‌ها به قطعنامه مجمع عمومی در مورد بیت‌المقدس؛ از نتانیاهو تا ظریف

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه ۹-۱۲۸ تصمیم آمریکا درباره بیت المقدس را «بی اثر و بی اعتبار» خوانده است. بر اساس این قطعنامه تصمیم‌گیری درباره این شهر باید در مذاکرات بین اسرائیل و فلسطین مشخص شود.

با این وجود دولت آقای ترامپ اعلام کرد که این قطعنامه در تصمیم آمریکا به انتقال سفارت خود از تل‌اویو به بیت‌ المقدس تاثیری نخواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقان و مخالفان قطعنامه بیت‌المقدس سازمان ملل کدام کشورها بودند؟

واکنش‌ها به قطعنامه مجمع عمومی در مورد بیت‌المقدس؛ از نتانیاهو تا ظریف

مجمع عمومی سازمان ملل انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را محکوم کرد