Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجمع عمومی سازمان ملل انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را محکوم کرد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۲۸ رای موافق در مقابل ۹ رای مخالف قطعنامه‌‌ای در محکومیت انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس تصویب کرد.

آگهی

سازمان ملل متحد با اکثریت آرا، قطعنامه‌ای‌ در محکومیت تصمیم آمریکا مبنی بر انتقال سفارت این کشور در اسرائیل از تل‌آویو به بیت‌المقدس تصویب کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در جلسه‌ای اضطراری پیش‌نویس قطعنامه‌ای در مخالفت با تصمیم اخیر آمریکا درباره بیت‌المقدس را به رأی گذاشت. این نشست به درخواست کشورهای اسلامی و عربی برگزار شد.

در این رأی‌گیری نمایندگان ۱۲۸ کشور به قطعنامه مجمع علیه تصمیم آمریکا رای موافق و ۹ کشور به آن رأی مخالف دادند. ۳۵ کشور رأی ممتنع خود را به این قطعنامه اعلام کردند و ۲۱ کشور نیز در این رأی‌گیری شرکت نکردند.

ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه در جلسه شورای امنیت پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی مصر علیه تصمیم واشنگتن را وتو کرده بود. این در حالی است که ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به پیش‌نویس این قطعنامه رای مثبت دادند. نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد آن قطعنامه را «توهین» نامیده و گفته بود که آمریکا آن را فراموش نخواهد کرد.

بر خلاف شورای امنیت، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هیچ کشوری حق وتو ندارد. با این حال قطعنامه‌های مجمع عمومی در صورت تصویب، الزام‌آور نیستند.

سخنرانی نمایندگان کشورها پیش از رأی‌گیری

دانی دانون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد پیش از رأی‌گیری گفت کشورش هرگز از بیت‌المقدس بیرون نخواهد رفت. وی که روز پنج‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد، درباره قطعنامه پیشنهادی این سازمان در مورد بیت‌المقدس گفت: «هیچ قطعنامه‌ای نمی‌تواند ما را از بیت‌المقدس بیرون کند.»

نیکی هیلی، سفیر آمریکا نیز در سخنرانی خود در این مجمع پیش از رأی‌گیری در مورد قطعنامه بیت‌المقدس گفت که کشورش رأی‌‌های داده شده به قطعنامه پیشنهادی درباره بیت‌المقدس را فراموش نخواهد کرد.

وی با تکرار تهدیدهای خود در روزهای گذشته گفت: «ایالات متحده از یاد نخواهد برد که در این روز تنها به دلیل اعمال حق حاکمیت خود در مجمع عمومی سازمان ملل آماج محکومیت قرار گرفت. زمانی که کشورهای بسیاری نزد ما می‌آیند و طبق معمول از ما می‌خواهند که پول بیشتری به آنها بپردازیم یا از نفوذمان به نفع آنها استفاده بکنیم، آن وقت ما این روز را به یادشان خواهیم آورد.»

خانم هیلی در عین حال گفت: «این تصمیم (انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس) نافی طرح تشکیل دو کشور [فلسطین و اسرائیل] نیست به شرط آن که طرفین در این زمینه به توافق برسند. تصمیم رئیس جمهوری [آمریکا] بیشتر بیانگر اراده مردم آمریکا و حق ما به عنوان یک ملت برای انتخاب محل سفارت خودمان است.»

ریاض مالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنرانی خود پیش از سخنرانی نماینده اسرائیل در سازمان ملل ضمن محکوم کردن تهدید سفیر آمریکا علیه کشورهای رأی دهنده گفت: «تاریخ نام کشورهایی را که از راستی یا از دروغ دفاع می‌کنند به یاد خواهد سپرد. امروز ما به دنبال صلح و حقوق خودمان هستیم.»

بیشتر بخوانید: ترامپ: آمریکا از این پس بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد

پیشینه تهدیدهای آمریکا در مورد قطعنامه

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه تهدید کرده بود کشورش کمک‌های مالی خود را به کشورهایی که علیه تصمیم واشنگتن در مورد به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل رای دهند، قطع خواهد کرد.

خانم هیلی نیز روز چهارشنبه در نامه‌ای به نمایندگان کشورهای دیگر در این سازمان هشدار داده بود که رئیس جمهوری آمریکا رای آنها در مجمع عمومی را زیر نظر دارد. وی همچنین تاکید کرده بود که دونالد ترامپ مخالفت احتمالی آنها با تصمیمش در مورد بیت‌المقدس را «شخصی» تلقی خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا جایگزین آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه؟

چرا آمریکا کمک مالی به سازمان ملل را کاهش داد؟

«بازی صبر» اسرائیل و حزب‌الله؛ آیا هیزم کافی برای شعله‌ور شدن یک جنگ منطقه‌ای فراهم می‌شود؟