Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

موافقان و مخالفان قطعنامه بیت‌المقدس سازمان ملل کدام کشورها بودند؟

مقر سازمان ملل متحد در نیویورک
مقر سازمان ملل متحد در نیویورک
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با آن که فلسطینی‌ها انتظار حمایت بیشتری از سوی جامعه جهانی داشتند، اما حمایت تنها ۸ کشور از آمریکا، ضربه دیپلماتیک بزرگی به دولت این کشور و نیز به اسرائیل محسوب می‌شود.

آگهی

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در جلسه‌ای اضطراری پیش‌نویس قطعنامه‌ای در محکومیت تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل‌آویو به بیت‌المقدس را به رأی گذاشت که در این رأی‌گیری نمایندگان ۱۲۸ کشور به آن رأی موافق و ۹ کشور از جمله خود آمریکا و اسرائیل رأی مخالف دادند. ۳۵ کشور نیز رأی ممتنع خود را به این قطعنامه اعلام کردند.

با آن که فلسطینی‌ها تا پیش از رأی‌گیری سازمان ملل در مورد بیت‌المقدس انتظار حمایت بیشتری از سوی جامعه جهانی داشتند، اما این باز هم برای آنها یک پیروزی چشمگیر به حساب می‌آید زیراتنها ۸ کشور جهان از آمریکا حمایت کردند و این ضربه دیپلماتیک بزرگی به دولت این کشور و نیز به اسرائیل محسوب می‌شود.

به جز سودان جنوبی که به این قطعنامه رأی ممتنع داد، تمام کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس با محکومیت تصمیم دولت ترامپ موافق بودند.

کشورهای موافق اروپایی

۲۲ کشور از اعضای ۲۸ گانه اتحادیه اروپا از جمله قدرتمندترین آنها یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا با قطعنامه محکومیت تصمیم آمریکا همداستان شدند. این در حالی است که آلمان تا پیش از این در مورد قطعنامه‌های ضد اسرائیلی محتاطانه‌تر عمل کرده و معمولا رأی ممتنع می‌داد.

فرانسوا دلاتر، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد پس از رأی‌گیری روز پنج‌شنبه گفت: «قطعنامه‌ای که امروز تصویب شد تنها تأئید موازین بین‌المللی موجود در مورد بیت‌المقدس است و نباید سبب جدایی یا طرد [کشورها] بشود.»

کشورهای کوچک مخالف

به جز ایالات متحده آمریکا و اسرائیل، ۷ کشور کوچک و فقیر جهان یعنی گواتمالا، هندوراس، جزایر مارشال، میکرونزی، نائورو، پالائو و توگو تنها مخالفان محکومیت تصمیم آمریکا در نشست روز پنج‌شنبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بودند.

آرا ممتنع و غایب

از ۳۵ کشور عضو سازمان ملل که به قطعنامه بیت‌المقدس رأی ممتنع دادند، هفت کشور یعنی بوسنی و هرزگوین، کرواسی، جمهوری چک، مجارستان، لتونی، لهستان و رومانی از اروپا بودند.

باقی ممتنعان برخی از کشورهای متحد آمریکا از جمله کانادا، استرالیا و کلمبیا بودند. مکزیک نیز که پیش از این انتظار می‌رفت به قطعنامه رأی منفی بدهد، به نشانه اعتراض به تصمیم «یک‌جانبه» دونالد ترامپ در مورد انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، رأی خود را به ممتنع تغییر داد.

به جز موافقان، مخالفان و ممتنعان، ۲۱ کشور عضو سازمان ملل روز پنج‌شنبه اساسا در این رأی‌گیری شرکت نکردند که مهم‌ترین آنها عبارتند از اوکراین، میانمار و کنیا. روزنامه گاردین می‌نویسد این کشورها احتمالا از ترس تهدیدهای آمریکا و قطع کمک‌های مالی این کشور، در رأی‌گیری شرکت نکردند.

بیشتر بخوانید:تهدید اعضای سازمان ملل توسط نیکی هیلی: ترامپ رای شما را زیر نظر دارد

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش یک افسر اطلاعات مصری به ترغیب مقامات برای پذیرفتن تصمیم ترامپ

چرا آمریکا کمک مالی به سازمان ملل را کاهش داد؟

محمود عباس: آمریکا دیگر میانجی قابل اعتمادی نیست