Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تلاش یک افسر اطلاعات مصری به ترغیب مقامات برای پذیرفتن تصمیم ترامپ

Jerusalem
Jerusalem
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک ایستگاه تلویزیونی مصری مستقر در ترکیه مکالمات صوتی را منتشر کرد که گفته می‌شود در آنها یک افسر اطلاعاتی مصر برای پذیرش تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت اسرائیل تلاش می‌کند.

آگهی

یک ایستگاه تلویزیونی مصری مستقر در ترکیه مکالمات صوتی را منتشر کرد که گفته می‌شود در آنها یک افسر اطلاعاتی مصر از چهره‌های سرشناش و قدرتمند این کشور می‌خواهد که مخاطبان خود را به پذیرش تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل ترغیب کنند.

این مکالمات صوتی که به زبان عربی منتشر شده نخستین بار توسط «نیویورك تایمز» گزارش شد ظاهرا با خواست عمومی سیاستمداران و مردم در مصر همخوانی ندارد.

«تلویزیون مکملین» که این مکالمه را پخش کرده است، یک کانال تلویزیونی رایگان در استانبول است که عمدتا توسط مصری‌های تبعیدی اداره می‌شود.

در مکالمات صوتی، یک مرد که با نام «کاپیتان اشرف الخولی» نامیده می‌شود، به مخاطبان می‌گوید که جنگ با اسرائیل در جهت منافع ملی مصر نیست و از آنها می‌خواهد که مخالفت خود را با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا کنار بگذارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مقامات اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کردند که موضع آنان در مورد بیت‌المقدس تغییری نیافته است.

همچنین مقامات مصری از جمله رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه این کشور در بیانیه‌ای رسمی بیان کردند که تصمیم مصر در مخالفت با تغییر پایتخت اسرائیل مشمول گذشت زمان نمی‌شود. همچنین از سوی مقامات مصری اعلام شد که مدارک کافی برای اثبات اینکه اشرف الخولی یک افسر سرویس اطلاعاتی مصر است وجود ندارد.

یک مقام فلسطینی نیز محتوای این مکالمات صوتی را رد کرد.

مصر یکی از اولین کشورهایی بود که انتقاد از تصمیم آقای ترامپ را مطرح کرد و موجب پدید آمدن اعتراضات گسترده بین‌المللی و تظاهرات خشونت‌بار در این کشور و همچنین در سرزمین‌های کرانه باختری رود اردن شد. با این حال، مکالمات ضبط شده توسط مکملین، موضع مصر را مورد تردید قرار داده است.

دونالد ترامپ در روز ۶ دسامبر ۲۰۱۷ در یک اقدام تاریخی اعلام کرد که کشورش از این پس بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد.

وی در سخنرانی خود درباره انتقال سفارت ایالات متحده در اسرائیل از وزارت امور خارجه دولت خود خواست تا سفارتخانه این کشور را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کند.

**بیشتر بخوانید: **

ترامپ: آمریکا از این پس بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد

چرا انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس حساسیت‌ برانگیز است؟

مخالفت گسترده رهبران جهان با تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس

عدم حمایت از ترامپ در تغییر پایتخت اسرائیل 'هدیه به ایران' است

دونالد ترامپ در سخنرانی خود این تصمیم را شروع تازه‌ای برای روند صلح اسرائیل و فلسطین دانست و گفت: «آمریکا همچنان تعهد می‌کند که هر دو طرف فلسطینی و اسرائیلی را به مذاکره صلح پایبند نگاه دارد.»

تصمیم آقای ترامپ مخالفت‌های جهانی را در پی داشت. از دبیرکل سازمان ملل متحد تا رهبران گروه حماس و روسای جمهور کشورها، واکنش‌هایی منفی نسبت به این تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده نشان داده و آن را مانعی بر سر راه مذاکرات صلح میان فلسطینی‌ها و اسرائیل خواندند. در کرانه باختری رود اردن نیز اعتراض به این تصمیم درگیری میان فلسطینیان و سربازان ارتش اسرائیل را در پی داشته است.

اگر تصمیم دونالد ترامپ در تغییر سفارت عملی شود، ایالات متحده آمریکا اولین کشوری خواهد بود که در بیت‌المقدس سفارت تاسیس می‌کند. در حال حاضر هیچ کشوری در این شهر که دارای اهمیتی ویژه‌ در میان پیروان ادیان ابراهیمی است، سفارتخانه ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمود عباس: آمریکا دیگر میانجی قابل اعتمادی نیست

موافقان و مخالفان قطعنامه بیت‌المقدس سازمان ملل کدام کشورها بودند؟

رزمایش بین‌المللی «ستاره درخشان ۲۳» به رهبری آمریکا؛ مصر میزبان ۸ هزار سرباز از ۳۴ کشور جهان