محمود عباس: آمریکا دیگر میانجی قابل اعتمادی نیست

محمود عباس: آمریکا دیگر میانجی قابل اعتمادی نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تصمیم جنجالی آمریکا در باره بیت المقدس را سبب به حاشیه رانده شدن واشنگتن توصیف و اعلام کرد کشورش چنین اشتباهی مرتکب نخواهد شد.

آگهی

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی می گوید که دیگر به آمریکایی‌ها اعتماد نخواهد کرد.

آقای عباس که روز جمعه پس از گفتگو با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت تاکید کرد که آمریکا با به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل اعتبار خود را نزد فلسطینی‌ها از دست داده و ما دیگر هیچگونه طرح صلح آمریکایی برای مناقشه فلسطین و اسرائیل را نخواهیم پذیرفت.

رئیس تشکیلات فلسطینی در ادامه گفت با اعلام موضع دونالد ترامپ در خصوص بیت المقدس آمریکایی‌ها خود را بی اعتبار کردند و به همین دلیل دیگر برای ما به عنوان یک «میانجی صادق و بی طرفی در فرایند صلح» به حساب نمی‌آیند.

محمود عباس همچنین با انتقاد شدید از تهدیدهای مطرح شده توسط آمریکا برضد کشورهای مخالف با موضع واشنگتن در خصوص بیت المقدس خاطرنشان کرد: «نمی توان با حربه پول موضع خود را به جهان تحمیل کرد. نمی توان دولت ها را با پرداخت پول تطمیع کرد تا یک موضع سیاسی مشخص را اتخاذ کنند.»

از بین ۱۹۳ عضو سازمان ملل متحد ۱۲۸ کشور روز پنجشنبه به قطعنامه مجمع عمومی در خصوص محکومیت موضع آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل رای مثبت دادند. در میان این کشورها بسیاری از متحدان واشنگتن از جمله فرانسه و بریتانیا نیز حضور داشتند.

در این میان ۳۵ کشور از جمله مکزیک، لهستان، کانادا و مجارستان به این قطعنامه رای ممتنع دادند، ۲۱ کشور در رای گیری شرکت نکردند و ۹ کشور از جمله آمریکا و اسرائیل نیز با آن مخالفت کردند.

بیشتر بخوانید: موافقان و مخالفان قطعنامه بیت‌المقدس سازمان ملل کدام کشورها بودند؟

آشتی حماس و فتح

محمود عباس در بخش دیگری از سخنان خود به طور ضمنی پذیرفت که فرایند آشتی میان حماس و فتح با پیچیدگی هایی همراه شده است. او در این خصوص تاکید کرد: «به خوبی می‌دانم که فرایند آشتی میان فلسطینیان با موانع متعددی روبروست اما ما مصمم به پیگیری این فرایند هستیم زیرا برای منافعی برای منطقه و جهان به همراه خواهد داشت.»

این درحالیست که یک سخنگوی حماس، جنبش اسلامگرای فلسطینی حاکم در نوار غزه، روز پنجشنبه نسبت به احتمال شکست فرایند آشتی با فتح، گروه تحت هدایت محمود عباس، هشدار داده بود.

محمود عباس همچنین در پاسخ به سوالی راجع به نقش عربستان در منطقه و تعاملی که با شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در خصوص چالش های مرتبط با تصمیم واشنگتن خواهد داشت، گفت: «همه می‌دانند عربستان از روابط مستحکم و دیرین با آمریکا برخوردار است و تنها نقطه اختلاف ریاض با واشنگتن به آرمان فلسطین مربوط می شود زیرا این آرمان تنها مربوط به فلسطینی‌ها نیست بلکه همه مسلمانان و حتی مسیحیان در سراسر جهان با آن مرتبط هستند. عربستان همواره و تحت هر شرایطی از ما حمایت کرده است. آنها مانند برخی در امور ما دخالت نمی کنند و همواره بر حل مشکل فلسطین و تشکیل یک کشور فلسطینی با پایتختی شرق بیت المقدس به عنوان پیش زمینه حل دیگر مشکلات خاورمیانه تاکید کرده‌اند.»

ماکرون: آمریکا به حاشیه رانده شده است

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز در این کنفرانس خبری تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت فلسطین را رد کرد و خواهان برقراری فرایندی سیاسی با هدف دسترسی به صلحی پایدار، جامع و عادلانه شد که زمینه ایجاد ثبات در منطقه را فراهم کند.

او در ادامه تصمیم جنجالی آمریکا در باره بیت المقدس را سبب به حاشیه رانده شدن واشنگتن توصیف و اعلام کرد کشورش چنین کاری انجام نخواهد داد اما در عین حال به طور یکجانبه نیز فلسطین را به رسمیت نخواهد شناخت زیرا در این صورت واکنشی خواهد بود به تصمیم مخرب آمریکا که منطقه را به آشوب کشیده است.

آقای ماکرون با تاکید بر اینکه به رسمیت شناختن فلسطین به طور یکجانبه اقدامی موثر و کارآمد نخواهد بود، تصریح کرد کشورش قرار نیست اشتباهی از نوع تصمیم آمریکا را تکرار کند و در واکنش به سیاست های واشنگتن نسبت به مسائل سیاسی موضع بگیرد.

تصمیم اخیر واشنگتن در خصوص بیت المقدس با موجی از واکنش های منفی بین المللی روبرو شد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد را بر آن داشت تا با قطعنامه ای به صورت قاطعانه آن‌را محکوم کند.

بیشتر بخوانید: مجمع عمومی سازمان ملل انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را محکوم کرد

رئیس جمهوری فرانسه که قرار است سال ۲۰۱۸ به منطقه خاورمیانه سفر کند با تکرار موضع کشورش در رد تصمیم واشنگتن یادآور شد: «جایگزینی برای شناسایی دو کشور و راه حلی بدون توافق میان دو طرف در خصوص بیت المقدس وجود ندارد.»

امانوئل ماکرون با تاکید بر لزوم از سرگیری گفتگوها میان طرف های فلسطینی و اسرائیلی گفت که در مذاکرات اخیر با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ضمن تاکید بر توقف شهرک سازی خواسته است برای آغاز گفتگوها از خود شهامت نشان دهد و به پیشرفت یک چشم انداز سیاسی معتبر جهت رسیدن به یک راه حل عادلانه و متوازن که حمایت اروپا را به همره خواهد داشت، پایبند باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مایک پنس: اروپا باید بین ما و توافق هسته‌ای یکی را انتخاب کند

تلاش یک افسر اطلاعات مصری به ترغیب مقامات برای پذیرفتن تصمیم ترامپ

موافقان و مخالفان قطعنامه بیت‌المقدس سازمان ملل کدام کشورها بودند؟