واکنش‌ها به قطعنامه مجمع عمومی در مورد بیت‌المقدس؛ از نتانیاهو تا ظریف

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
واکنش‌ها به قطعنامه مجمع عمومی در مورد بیت‌المقدس؛ از نتانیاهو تا ظریف

نخست وزیر اسرائیل ضمن رد قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد بیت‌المقدس گفت از این که «بسیاری» کشورها به این قطعنامه رأی موافق ندادند، «خرسند» است.

وی با تشکر از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و نیکی هیلی، سفیر این کشور در سازمان ملل گفت: «ما از رئیس جمهوری ترامپ و سفیر او نیکی هیلی تشکر می‌کنیم که در کنار اسرائیل و در کنار حقیقت ماندند زیرا در نهایت این حقیقت است که پیروز می‌شود.»

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه با ۱۲۸ رأی موافق در مقابل ۹ رأی مخالف، قطعنامه‌‌ای در محکومیت تصمیم آمریکا به انتقال سفارت خود از تل‌آویو به بیت‌المقدس تصویب کرد.

ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه در جلسه شورای امنیت پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی مصر علیه تصمیم واشنگتن را وتو کرده بود. این در حالی است که ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به پیش‌نویس این قطعنامه رای مثبت دادند.

واکنش ایران

ایران تا لحظه انتشار خبر حاضر واکنش رسمی به رأی سازمان ملل به قطعنامه ضد آمریکایی در مورد بیت‌المقدس نشان نداده است. اما محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در صفحه توئیتر خود این رأی را «یک "نه" پر طنین جهانی به قلدر مآبی و تهدید رژیم ترامپ در سازمان ملل متحد» نامید.

سایر واکنش‌ها

ریاض منصور، سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین در سازمان ملل متحد رأی مثبت ۱۲۸ عضو سازمان ملل در محکومیت تصمیم آمریکا در مورد بیت‌المقدس را یک «شکست دردناک برای واشنگتن» خواند. یک سخنگوی دولت محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز این رأی را یک «پیروزی» برای فلسطینی‌ها نامید.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد با یادآوری نتایج شمارش آرا در مورد قطعنامه سازمان ملل و با جمع زدن آرا مخالف و ممتنع در صفحه توئیتر خود نوشت که ۶۵ کشور از محکوم کردن آمریکا خودداری کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز در واکنش به محکومیت تصمیم آمریکا در سازمان ملل متحد خواستار آن شد که دولت ترامپ «بدون فوت وقت»، «تصمیم نابجای خود» در مورد بیت‌المقدس را لغو کند.

گزارش‌ها همچنین از شادی مردم در سرزمین‌های فلسطینی در پی تصویب قطعنامه سازمان ملل در مورد بیت‌المقدس حکایت دارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید