Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چشم از دست رفته کودک سوری؛ نماد دفاع از غیرنظامیان سوریه

چشم از دست رفته کودک سوری؛ نماد دفاع از غیرنظامیان سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از کلاه سفیدهای سوریه بیست و نهم اکتبر به محل انفجار در بازاری درغوطه شرقی در نزدیکی دمشق، کریم دو ماهه را در زیر جنازه مادرش پیدا کرد. وی می گوید که سر این نوزاد شکافته بود و«نجات یافتنش یک معجزه است.»

آگهی

کریم عبدالرحمن، کودک دو ماهه سوری، دو ماه پیش در گلوله باران توپخانه‌های ارتش سوریه به منطقه غوطه شرقی در نزدیکی دمشق چشم چپش را از دست داد. این روزها این کودک به نماد اعتراض به بحران انسانی در سوریه تبدیل شده است.

فعالان حقوق بشر سوریه، سیاستمداران، هنرمندان، ورزشکاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی به نشانه همدردی با کریم، تصاویر خود را با هشتگ (StandWithKarim#) منتشر کرده و به بمباران غیرنظامیان توسط دولت سوریه اعتراض می‌کنند.

A post shared by Achmad Muzani (@aashop_234) on

یکی از کلاه سفیدهای سوریه بیست و نهم اکتبر کریم دو ماهه را پس از انفجاری در بازاری درغوطه شرقی در نزدیکی دمشق در زیر جنازه مادرش پیدا کرد. وی می گوید که سر این نوزاد شکافته بود و«نجات یافتنش یک معجزه است.»

فرانک ریبری، بازیکن تیم فوتبال بایرن مونیخ

جنگ داخلی و درگیری هفت ساله سوریه جان کودکان بسیاری را گرفته و باعث معلولیت و بیماری بسیاری دیگر شده است.

منطقه غوطه شرقی تحت کنترل شورشیان مخالف دولت بشار اسد، در هفته‌های اخیر بارها هدف توپخانه‌ها و حملات هوایی ارتش سوریه بوده است.

کمک‌رسانی به حدود ۴۰۰ هزار غیرنظامی ساکن این منطقه با مشکلات فراوانی روبروست و این افراد با کمبود سوخت، دارو و مواد غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند.

#solidaritywithkarim ??

A post shared by Rivaldo Ferdian (@rivaldoferdian) on

مشاور امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در امور سوریه، روز شنبه، بیست و سوم دسامبر دولت بشار اسد را به ممانعت از خروج کودکان بیمار و مبتلا به سرطان از این منطقه متهم کرد. 

وضعیت کودکان و غیر‌نظامیان در غوطه شرقی نگران کننده است. سازمان ملل متحد می گوید که ۱۳۰ کودک بیمار در این منطقه از استان ریف دمشق، نیاز به خدمات درمانی فوری دارند.

محمد عبدالله، یکی از فعالان مخالف دولت بشار اسد می گوید: «متاسفانه همه فکر می کنند که با شکست داعش، جنگ در سوریه به پایان رسیده است اما هنوز ۳۹۳ هزار غیر‌نظامی در منطقه غوطه شرقی در محاصره‌اند.»

سازمان هلال احمر ترکیه که خدمات درمانی را برای کریم، نوزاد دو ماهه سوری فراهم کرد، بحران انسانی در حومه دمشق را بسیار جدی توصیف می‌کند.

هلال احمر ترکیه

علاوه بر کاربران اینترنتی، چهره‌های سیاسی، ورزشی و هنری و سازمان‌های حقوق بشر نیز به کارزار حمایت از کریم عبدالرحمن، (solidarityWithKarim#) کودک دوماهه سوری پیوستند.

بیشتر بخوانید:

**کودکان، بزرگترین قربانی شش سال درگیری و جنگ در سوریه **

 سایه قحطی بر سر کودکان سوریه

**یونیسف: ۲۰۱۶ مرگبارترین سال برای کودکان در سوریه بوده است **

نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد

سازمان هلال احمر ترکیه، سعد حریری، نخست وزیر ترکیه، فرانک ریبری، بازیکن فوتبال تیم بایرن مونیخ و متیو ریکروفت، نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد از جمله نهادها و افرادی بودند که در حمایت از کودکان و غیرنظامیان غوطه شرقی، با پوشاندن یک چشم خود تصاویری را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنرمند سوری موشک‌ها را به اثر هنری تبدیل می‌کند

یک ششم کودکان جهان در مناطق جنگی زندگی می‌کنند

سایه قحطی بر سر کودکان سوریه