بحران سیاسی آلمان و پیامدهای وخیم آن بر اروپا

بحران سیاسی آلمان و پیامدهای وخیم آن بر اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بحران عدم تشکیل دولت آلمان پس از دو ماه انتظارنه فقط برای این کشور بلکه برای اتحادیه اروپا دردسر ساز خواهد بود.

اولین واکنش بین‌المللی به بحران سیاسی آلمان را امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه نشان داد. وی روز دوشنبه در اظهاراتی از بن‌بست سیاسی ایجاد شده در کشور همسایه ابراز نگرانی و اعلام کرد: «بحران سیاسی در برلین به نفع ما نیست.» آقای ماکرون گفت در خصوص بحران تشکیل دولت با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفتگو کرده است.

فرانسه مهمترین شریک اقتصادی آلمان در منطقه مالی یورو است و این دو کشور امیدوار بودند با توجه به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نقش راهبردی خود را در این نهاد منطقه‌ای با قدرت ادامه دهند. حال با وجود بحران در آلمان، این نگرانی وجود دارد که برخی از کشورهای شرقی عضو اتحادیه اروپا از جمله لهستان و مجارستان از بحران «مشروعیت دموکراتیک» در آلمان بهره برداری کنند و از آن به عنوان یک فرصت برای دفاع از سیاستهای جاری مناقشه‌برانگیز در این کشورها استفاده کنند؛ سیاست‌هایی که لزوما با خط مشی و اصول اتحادیه اروپا و به‌ویژه اصل «حاکمیت قانون» همخوانی ندارد.

اروپا پس از ده سال عدم ثبات و بحرانهای اقتصادی که از سال ۲۰۰۸ میلادی بطور جدی کشورهای جنوب این قاره از جمله یونان، اسپانیا و پرتغال را تحت تاثیر قرار داده بود، وارد دوران ثبات اقتصادی شده است و بحران تشکیل دولت در آلمان، به عنوان مهمترین و قدرتمندترین کشور اروپایی در عرصه صنعت و اقتصاد می تواند پیامدهای زیانباری برای اروپای «پسابحران» داشته باشد. همچنین این بحران می‌تواند باردیگر به گروههای راست افراطی قدرتمند در اروپا کمک کند تا ضمن توسعه سبد رای خود، محبوبیت بیشتری کسب کنند.

Le Monde fasst es zusammen: “La crise politique en Allemagne est une très mauvaise nouvelle pour l’Europe” https://t.co/qoyfYBO1we#Jamaika#Germany#Merkel

— Holger Hank (@HolgerHank) 20 novembre 2017

بحران آلمان در زمانی که برخلاف پیش‌بینی ها و نگرانی ها بسیاری از گروههای راست گرا در هلند و فرانسه از دستیابی به قدرت بازمانده اند می تواند بار دیگر مشروعیت دولت‌های جدید در این کشورها را به چالش کشیده و فرصت دوباره‌ای را برای قدرتنمایی راستگرایان افراطی در اختیار این گروه‌ها قرار دهد.

بحران در آلمان به حدی رسیده است که حزب سوسیال دموکرات، مهمترین رقیب دموکرات مسیحیها خواستار برگزاری مجدد انتخابات سراسری در آلمان شده است.

BREAKING: #Germany’s Social Democrats not afraid of new parliamentary #election – Schulz https://t.co/rh7fd8Ebn1pic.twitter.com/lIJK5JFZNi

— Sputnik (@SputnikInt) 20 novembre 2017

آنگلا مرکل هر چند محبوبترین سیاستمدار آلمان در دو دهه اخیر این کشور است اما حزب دموکرات مسیحی تحت رهبری او در آخرین انتخابات سراسری با کاهش محسوس شمار کرسی های خود در پارلمان آلمان، بوندستاگ،‌ روبه‌رو شد. دموکرات مسیحیهای آلمان ۶۵ کرسی را در انتخابات اخیر از دست دادند. فراتر از این شکست، ناکامی بزرگ برای ساختار سیاسی «متعادل و نرمال» آلمان این بود که راست‌های افراطی برای اولین بار پس از پایان جنگ دوم جهانی وارد پارلمان این کشور شدند.

معضل جدی‌تر این است که در آلمان برای اولین بار پس از جنگ دوم جهانی حضور یک دولت قدرتمند و پایدار زیر سوال رفته است و همچنان با وجود گذشته هفت هفته از انتخابات دولتی تشکیل نشده است. از لحاظ قانونی تنها رییس جمهوری این کشور می تواند برای تشکیل شدن هرچه سریعتر دولت وارد گفتگو با رهبران دیگر احزاب سیاسی شود. جهان پس از گذشت یکسال و نیم از برکسیت و یک سال از انتخاب دونالد ترامپ با یک بحران مهم در راس یکی از تاثیرگذارترین کشورهای صنعتی و قطب اقتصادی جهان آلمان مواجه شده است.

BREAKING: #Germany facing situation that has not taken place in 70 years – German President Frank-Walter Steinmeier https://t.co/rCPeOVT73hpic.twitter.com/tSH5iJI8Cu

— Sputnik (@SputnikInt) 20 novembre 2017

هنوز این بحران تاثیر محسوسی روی بازارهای اروپایی نگذاشته است اما تحلیلگران معتقدند که در روزها و هفته های آینده در صورت عدم حل بحران تشکیل دولت در آلمان اقتصاد منطقه مالی یورو با ضررهای فراوانی روبرو می شود.

بحران سیاسی هنگامی آغاز شد که حزب دموکرات های آزاد آلمان بطور غیر منتظره ای از مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی خارج شد. این مذاکرات به مدت چهار هفته ادامه داشت و حزب دموکرات های آزاد و حزب محافظه کار آنگلا مرکل و همچنین سبزهای اکولوژیست در این مذاکرات شرکت داشتند.

این سه حزب که برای تشکیل دولت ائتلافی تلاش می کردند در مورد نظام مالیاتی در آلمان، مسائل مربوط به پناهندگی و سیاست های زیست محیطی اختلاف نظر دارند.

آنگلا مرکل روز دوشنبه به رئیس جمهوری این کشور اعلام خواهد کرد که ناتوان از تشکیل دولت ائتلافی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان؛ توافق برای دولت ائتلافی و کناره‌گیری شولتز از رهبری حزب سوسیال‌دموکرات

آلمان؛ توافق مرکل با سوسیال دمکرات ها برای تشکیل دولت ائتلافی