آلمان؛ توافق برای دولت ائتلافی و کناره‌گیری شولتز از رهبری حزب سوسیال‌دموکرات

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آلمان؛ توافق برای دولت ائتلافی و کناره‌گیری شولتز از رهبری حزب سوسیال‌دموکرات

حزب اتحاد دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی (CDU/CSU) به رهبری آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با حزب سوسیال‌دموکرات‌ (SPD) برای تشکیل دولت به توافق رسید.

گفته می‌شود که بحث و توافق بر سر توزیع وزارتخانه‌ها بین احزاب در مراحل پایانی است.

روز چهارشنبه همچنین اعلام شد که مارتین شولتز، رهبر حزب سوسیال‌دموکرات آلمان از رهبری این حزب کنار خواهد رفت تا در دولت ائتلافی جدید به عنوان وزیر خارجه فعالیت کند.

قرار است آندریا ناهلس، رهبر پارلمانی حزب سوسیال‌دموکرات جایگزین آقای شولتز در این مقام شود. خانم ناهلس پیش از این در سمت‌های دبیرکلی این حزب سوسیال و همچنین به عنوان وزیر کار آلمان فدرال فعالیت کرده بود.

در جریان انتخابات پارلمانی آلمان ۶۱.۵ میلیون نفر از شهروندان این کشور روز یکشنبه ۲۴ سپتامبر (۲ مهر) به پای صندوق‌های رای رفتند و نمایندگان خود در بوندس‌تاگ را انتخاب کردند.

بر اساس نتایج قطعی اعلام شده، اتحاد دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی توانست با کسب ۳۳ درصد آرا پیروز انتخابات شود. حزب سوسیال‌دموکرات به رهبری مارتین شولتز نیز با کسب ۲۰.۵ درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت. 

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پارلمان آلمان ۷۰۹ کرسی دارد و ترکیب آن به صورت زیر خواهد بود:

حزب اتحاد دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی ۲۴۶ کرسی، حزب سوسیال‌دموکرات ۱۵۳ کرسی، آلترناتیو برای آلمان ۹۴ کرسی، حزب لیبرال‌دموکرات آلمان ۸۰ کرسی، حزب چپ ۶۹ کرسی و حزب سبزها ۶۷ کرسی  را در اختیار خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: