Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

آلمان؛ توافق مرکل با سوسیال دمکرات ها برای تشکیل دولت ائتلافی

آلمان؛ توافق مرکل با سوسیال دمکرات ها برای تشکیل دولت ائتلافی
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اختصاص یک میلیارد یورو به مسئله کاهش بیکاری، افزایش بودجه درنظر گرفته شده برای بهبود شرایط آموزشی و ایفای نقشی موثر‌تر توسط این کشور برای تامین نیاز‌های اتحادیه اروپا از جمله محورهای اساسی در این توافق اصولی گزارش شده است.

آگهی

توافق صبح جمعه آنگلا مرکل، صدراعظم محافظه کار آلمان با سوسیال دموکرات ها به رهبری مارتین شولتز برای تشکیل دولت که پس از بیست و چهار ساعت مذاکره و چانه زنی سخت و فشرده صورت گرفت، زمینه برون رفت این کشور از بن بست چند ماه گذشته را فراهم کرده است.

خانم مرکل که حزب متبوعش، اتحاد دموکرات مسیحی در انتخابات پارلمانی آلمان به پیروزی خفیف دست یافته بود با خروج غیر منتظره حزب دموکرات های آزاد از مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی  با بحران سیاسی مواجه شد، بحرانی که می توانست آینده وی را در قدرت به خطر اندازد.

صدراعظم آلمان اینک با رفع موانع و نزدیک شدن به مرحله تشکیل دولت ائتلافی به همراه سوسیالیست ها باردیگر در عرصه قدرت باقی خواهد ماند و سکان هدایت این کشور را در دست خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: بحران سیاسی در آلمان؛ شکست تشکیل دولت ائتلافی به رهبری آنگلا مرکل

محورهای اصلی توافق برای ائتلاف بزرگ آلمان

این توافق اصولی که برخی منابع نزدیک به طرف های مذاکره آنرا «مصالحه» بر سر برخی اختلاف های اساسی نامیده اند سندی بیست و هشت صفحه ای است که پس از گفتگوهای فشرده میان سه حزب دموکرات مسیحی، سوسیال مسیحی (متحد سنتی حزب مرکل) و سوسیال دموکرات به امضاء رسیده است.

رسانه های آلمانی پیشتر «مباحث مالیاتی» و «سیاست مهاجرتی» را به عنوان دو محور کلی این گفتگوها مطرح کرده بودند. روزنامه «دی ولت» در گزارشی نوشت که آنگلا مرکل هرگز در خصوص هیچ موضوعی اینقدر طولانی مذاکره نکرده بود.

به موجب این توافق و برخلاف تمایل سوسیال دموکرات ها، مالیات بر درآمدهای کلان ثابت خواهد ماند. از سوی دیگر قرار است به تدریح از میزان عوارض مربوط به بازسازی و نوسازی زیرساخت های بخش شرقی آلمان که پس از اتحاد دو کشور وضع شده بود، کاسته شود.

دو اردوگاه دموکرات/سوسیال مسیحی (CDU/CSU) و سوسیال دموکرات(SPD) همچنین بر سر پذیرفتن میزان مشخصی از پناهجویان در سال به توافق رسیدند. بر این اساس آلمان سالانه بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ هزار پناهجو را در خاک خود خواهد پذیرفت. این درحالیست که پذیرش بیش از یک میلیون پناهجو طی سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ انتقادهای زیادی را متوجه صدراعظم آلمان ساخت و راه نفوذ راست افراطی در صحنه سیاست این کشور را هموار کرد.

اختصاص یک میلیارد یورو به مسئله کاهش بیکاری، افزایش بودجه درنظر گرفته شده برای بهبود شرایط آموزشی و ایفای نقشی موثر‌تر توسط این کشور برای تامین نیاز‌های اتحادیه اروپا از جمله محورهای اساسی در این توافق اصولی گزارش شده است.

چشم انداز اروپایی مرکل

آنگلا مرکل پس از حصول این توافق ضمن دادن وعده یک «جهش جدید» در اروپا تصریح کرد: «جهان انتظار ما را نمی کشد، ما نیاز به حرکتی جدید در اروپا داریم.»

صدر اعظم آلمان که در جریان یک کنفرانس خبری در برلین سخن می گفت، تاکید کرد «برای رسیدن به این هدف آلمان به همراه فرانسه به دنبال یافتن راه حل های مناسب هستند.»

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا ساعاتی پس از اعلام حصول توافق میان محافظه کاران و سوسیال دموکرات ها ضمن ابراز خرسندی از این اتفاق آن را نوعی مشارکت «مثبت» و «سازنده» برای آینده اتحادیه اروپا قلمداد کرد.

آقای یونکر که در جریان کنفرانسی خبری در صوفیه به سوالهای خبرنگاران در باره آغاز دوره ریاست بلغارستان در اتحادیه اروپا سخن می گفت این توافق را گامی سازنده و هدایت شده به سمت آینده تلقی کرد.

بواکو بوریسف، نخست وزیر بلغارستان، رئیس دوره ای جدید اتحادیه اروپا نیز با ابراز امیدواری از اینکه فرانید مذاکرات میان طرف های آلمانی برای تشکیل دولت به زودی به پایان برسد، خاطرنشان کرد: «آلمان یکی از موتورهای اتحادیه اروپا است و ثبات در این کشور تاثیری مستقیم بر کل این اتحادیه دارد.»

بر اساس تخمین های اولیه مذاکرات در بطن کارگروه نمایندگان سه حزب اتئلافی برای تشکیل دولت حداقل دو ماه به طول خواهد انجامید و دولت جدید آلمان از اوایل ماه آوریل کار خود را آغاز خواهد کرد.

انتخابات قانونگذاری ماه سپتامبر د رحالی با پیروزی اتحاد دمکرات و سوسیال مسیحی به پایان رسید که حزب تحت رهبری آنگلا مرکل بر خلاف پیش‌بینی‌ها کرسی های کمتری را نسبت به قبل در پارلمان به خود اختصاص داد. نتیجه این انتخابات که با اقبال بی سابقه رای دهندگان به حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان (AFD)» همراه بود سبب شد تا اتحادیه دموکرات مسیحی ضعیف تر از گذشته در صحنه سیاسی آلمان ظاهر شود و با توجه به امتناع سوسیال دموکرات‌های شکست خورده از ائتلاف با حزب صدراعظم، بن بستی سیاسی در این کشور شکل گیرد.

بیشتر بخوانید: پیروزی مرکل در انتخابات آلمان همزمان با راهیابی راست‌های افراطی به پارلمان

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال «ائتلاف بزرگ» در آلمان؛ به طرف های جنگ یمن اسلحه فروخته نمی شود

آغاز گفتگوها برای تشکیل «ائتلاف بزرگ» در آلمان

بحران سیاسی آلمان و پیامدهای وخیم آن بر اروپا