رئیس معزول دولت کاتالونیا خود را به پلیس بلژیک معرفی کرد

رئیس معزول دولت کاتالونیا خود را به پلیس بلژیک معرفی کرد
نگارش از Euronews

پس از آنکه دادستانی بروکسل حکم جلب کارلس پوجدمون رییس معزول دولت خودگردان کاتالونیا و چهار تن از وزرای پیشین او را صادر کرد، آقای پوجدمون روز یکشنبه با حضور در یکی از دفاتر پلیس این شهر، خود را معرفی کرد.

روز جمعه مقام‌های اسپانیایی درخواست بازداشت آقای پوجدمون و همراهان او را در کشورهای اروپایی صادر کرده بودند. دادستانی اسپانیا آقای پوجدمون و همکاران او را به شورش و سوء استفاده از اموال عمومی متهم کرده است. از روز پنجشنبه نیز ۸ تن از همکاران آقای پوجدمون در اسپانیا بازداشت و در زندان بسر می‌برند.

دادستانی بلژیک روز جمعه از دریافت درخواست بازداشت آقای پوجدمون و همراهان وی در کشورهای اروپایی خبر داده بود. دادستانی بلژیک همچنین اعلام کرده بود که تصمیمش را درباره درخواست مقامهای اسپانیایی مبنی بر بازداشت مقام‌های معزول شده دولت خودگردان اعلام خواهد کرد.

همزمان آقای پوجدمون نیز بر فشار و نفوذ حزب حاکم اسپانیا بر قضات کشورش تاکید کرده بود. او در مصاحبه‌ای با شبکه فرانسوی زبان ار تی بی اف بلژیک گفته بود: «حاضرم خود را به نظام قضایی بلژیک معرفی کنم، ولی به نظام قضایی اسپانیا هرگز.» آقای پوجدمون روز شنبه در حساب توییتر خود نوشته بود که حاضر است با مقامات قضایی بلژیک درباره دستگیری او همکاری کند.

بیشتر بخوانید:
اعلام آمادگی حزب کارلس پوجدمون برای شرکت در انتخابات زودهنگام
رئیس منطقه کاتالونیا در بروکسل: از عدالت فرار نکرده‌ام

اسپانیا درخواست استرداد رییس معزول دولت خودگردان را دارد. با این حال آقای پوجدمون و همراهانش اعلام کرده‌اند که تصمیم دارند با این درخواست مبارزه کنند. استرداد افراد دستگیر شده به کشور مبداء در صورت تصویب و قانونی شدن آن چندین ماه طول خواهد کشید.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

کاتالونیا